خبرهای فوری

» اخبارفرهنگیان » گفتگووزیر آموزش و پرورش با شبكه 2

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۶/۲۷ - ۱۰:۴۱

 کد خبر: 2484
 12 بازدید
 دیدگاه‌ها برای گفتگووزیر آموزش و پرورش با شبكه 2 بسته هستند

گفتگووزیر آموزش و پرورش با شبكه 2

وزیر آموزش و پرورش تشریح کرد  گفتگو با شبكه  2راهکارهای مختلف آموزش و پرورش برای سازماندهی نیروی انسانی خبرگزاری تسنیم: وزیر آموزش و پرورش با تشریح راهکارهای مختلف برای ساماندهی نیروی انسانی گفت: عدم استخدام نیروی انسانی جدید، و کاهش ۱۵ درصدی حق‌التدریس‌ها از جمله راهکارهای اتخاذ شده برای ساماندهی نیروی انسانی در سال جدید […]

گفتگووزیر آموزش و پرورش با شبكه  2
وزیر آموزش و پرورش تشریح کرد  گفتگو با شبكه  2راهکارهای مختلف آموزش و پرورش برای سازماندهی نیروی انسانی

خبرگزاری تسنیم: وزیر آموزش و پرورش با تشریح راهکارهای مختلف برای ساماندهی نیروی انسانی گفت: عدم استخدام نیروی انسانی جدید، و کاهش ۱۵ درصدی حق‌التدریس‌ها از جمله راهکارهای اتخاذ شده برای فانی وزیرساماندهی نیروی انسانی در سال جدید بود. منبع خبر تسنيم

خبرنگار اجتماعی  علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش با حضور در برنامه تلویزیونی شبکه 2 به تشریح مسائل و موضوعات مختلف آموزش و پرورش پرداخت و در پاسخ به پرسشی در خصوص دریافت کمک‌های اجباری مدارس از خانواده دانش‌آموزان اظهار داشت: هر دانش‌آموز سالانه یک میلیون و 850 هزار تومان هزینه برای آموزش و پرورش دارد و در مناطق کم جمعی تو کلاسهای کم جمعیت این هزینه‌ها بیشتر است.

وی افزود: از مدیران مدارس می‌خواهم در طول سال به جای اینکه تمام اولیای دانش‌آموزان را در یک روز دعوت کنند کلاس به کلاس اقدام به دعوت از آنها کرده و گزارش کار مدرسه و اقداماتی را که می‌خواهند انجام دهند به آنها توضیح داده و کسری‌هایی که مدرسه با آن مواجه است تشریح کنند اگر مردم یقین کنند که مدرسه هزینه‌های دریافت شده را صرف فرزندان آنها می‌کنند با علاقه اقدام به کنمک می‌کنند.

وی ادامه داد: امسال در سطح کشور طبق بودجه مصوب مجلس 12 میلیارد تومان سرانه به مدارس اختصاص می‌یابد؛ دو سال قبل هیچ سرانه‌ای به مردم پرداخت نشد،؛ سال گذشته بنده توانستم 50 میلیارد تومان سرانه از معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری دریافت و بین مدارس توضیح کنم. امسال از رقم 120 میلیارد تومانی که مجلس به عنوان سرانه مدارس مصوب کرده است 60 میلیارد تومان آن تا قبل از شروع سال تحصیلی میان مدیران مدراس توضیح خواهد شد.

*مدیران مدارس را درک کرده و می‌دانم برای پرداخت هزینه‌‌های آب، برق و گاز با مشکل روبرو هستند

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به لغو ابلاغ دو مدیر مدرسه شهر تهران در تابستان امسال به دلیل دریافت پول هنگام دادن کارنامه و ثبت‌نام دانش‌آموزان گفت: به مدیران مدارس اعلام می‌کنم که من آنها را درک می‌کنم و می‌دانم در پرداخت هزینه آب، برق و گاز مشکل دارند اما نباید خانواده دانش‌آموزان را مجبور به پرداخت وجه کنند، اگر مردم را توجیه کرده و دلایل خود را به آنها بگوییم آنها در حد بضاعت به مدرسه کمک می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که شما نسبت معلم به دانش آموز در ایران با نسبت معلم به دانش‌آموز در کشورهای اروپایی مقایسه کرده و نتیجه گرفته‌اید که نسبت معلم به دانش‌آموز در ایران باید افزایش یابد آیا در سایر موارد مانند مزایا و حقوق پرداخت شده به معلمان ایران و کشورهای اروپایی را مقایسه می‌کنید؟ عنوان کرد: در دانشگاه دروسی داریم به نام آموزش و پرورش تطبیقی که آموزش و پرورش کشورهای مختلف را با یکدیگر مقایسه می‌کند. آموزش و پرورش ایران نیز خود را بی‌نیاز از مطالعات تطبیقی نمی‌داند، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که در سال 91 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگ رسید یکی از منابع تدوین آن توجه به تجربه‌های جهانی و از سوی دیگر ارزش‌ها و اعتقادات ایرانی و اسلامی بود.

* 3 عامل به توازن نیروی انسانی در آموزش و پرورش را به هم ریخته است

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: سه عامل موجب عدم توازن نیروی انسانی به آموزش و پرورش شده که این عوامل عبارتند از: جنسیت که در برخی از شهرها مانند تهران معلم زن زیاد داریم به گونه‌ای که در تهران 81 درصد معلمان زن هستند این در حالی است که 50 درصد دانش‌آموزان پسر هستند. عامل دوم رشته تخصصی است که در دوره متوسطه یک معلم نمی‌تواند هر درسی را تدریس کند. به عنوان مثال نمی‌توانیم به معلم ادبیات بگوییم ریاضی درس بدهد و عامل سوم موقعیت جغرافیایی است به طوری که در شهرهایی بزرگ مانند تهران با تورم نیرو و در شهرهای کم برخوردار با مشکل کمبود نیرو مواجه هستیم.

فانی گفت: در مناطق محروم میانگین سابقه معلمان کمتر از سه سال است یعنی اینکه معلمی که استخدام می‌|شود دو تا سه سال در مناطق محروم خدمت کرده و پس از آن به هر طریقی که می‌تواند خود را به شهر محل زندگی‌اش منتقل می‌کند، امسال برای نخستین بار دانشگاه فرهنگیان به شیوه بومی اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند و این دانشجویان زمانی که فارغ‌التحصیل شوند در بوم خود استخدام خواهند شد البته این موضوع 4 سا ل زمان می‌برد و در طی این 4 سال باید اقداماتی را انجام داد تا بتوان نیروی انسانی را ساماندهی کرد.

وی عنوان کرد: امسال 25 هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته شدند و 23 هزار دانش‌آموز در پایه اول ابتدایی نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌ایم. براین اساس 26 هزار نیروی انسانی کم آوردیم، از زمانی که بنده وزیر شدم یک نیروی انسانی به جمع نیروهای ما اضافه نشده است.

* کاهش 15 درصدی حق‌التدریس از امسال

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: سال گذشته به تعدادی از همکاران نیاز داشته و اضافه کار حق‌التدریس پرداختی کردیم اما امسال 15 درصد کاهش حق‌التدریس داشتیم این بدین معناست که نیروی انسانی را در آموزش و پرورش ساماندهی و بهره‌وری را افزایش داده‌ایم. اگر این سیاست را دنبال کنیم طی سالهای آینده به لحاظ جنسیت، رشته تحصیلی و موقعیت جغرافیایی به تعادل می‌رسیم.

وی در پاسخ به این پرسش که بیمه طلایی فرهنگیان با نارضایتی‌هایی همراه است دلیل آن چیست افزود: در آخرین روزهای سال 92 با بیمه ایران که متولی بیمه طلایی فرهنگیان بود جلسه‌ای را برگزار کردیم، آموزش و پرورش بابت سالهای گذشته به بیمه ایران بدهی دارد بنابراین مسئولان این بیمه عنوان کردند بدهی ما را پرداخت کنید تا با آموزش و پرورش قرارداد جدید امضا کنیم، پس از صحبت‌های فراوان تساهل کردیم که بدهی را پرداخت کنیم اما در حین پرداخت بدهی‌ها قرارداد جدید بیمه طلایی با بیمه ایران نیز منعقد شود.

توضیحات فانی در مورد بیمه طلایی فرهنگیان

فانی ادامه داد: بعد از تعطیلات نوروز مسئولان بیمه ایران عنوان کردند که اگر طلب ما را به صورت نقدی پرداخت نکنید قرارداد را نمی‌پذیریم بنابر این مجبور شدیم بیمه طلایی فرهنگیان را تغییر داده و با بیمه آتیه‌سازان حافظ قرارداد جدید را منعقد کنیم که این قرارداد از اول تیرماه منعقد شد.

وی افزود: آتیه‌سازان حافظ اعلام کرده‌ایم تمام واحدهای تعاون آموزش و پرورش در 752 منطقه آموزش و پرورش کاگزار این بیمه باشند. وقتی شرکتی عوض شود تا اطلاعات منتقل شود زمان می‌برد هم اکنون یک ملیون و 600 هزار از فرهنگیان و خانواده‌های آنها تحت پوشش بیمه طلایی قرار دارد و این فرهنگیان تایید می‌کنند که هر چه زمان می‌گذرد وضعیت بیمه طلایی جدید رو به بهبود است.

وزیر آموزش و پرروش در خصوص اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: هم اکنون کارگروه تدوین نقشه راه سند تحول در حال فعالیت است. در سند پیش‌بینی شده که شش زیرنظام برنامه درسی، نیروی انسانی، مدیریت منابع مالی، تجهیزات آموزشی و پژوهش و ارزشیابی باید آماده شود. هم اکنون تنها زیرنظام برنامه درسی تهیه شده و 5 زیرنویس دیگر تا آخر سال آماده خواهد شد.

فانی عنوان کرد: 130 راهکار در سند تحول بنیادین ذکر شده که امسال 40 راهکار را در قالب 99 برنامه اجرا خواهیم کرد و دولت 250 میلیون تومان اعتبار برای کیفیت‌بخشی به آموزش و پرورش و اجرای سند تحول بنیادین اختصاص داده است.

* آخرین وضعیت نظام رتبه‌بندی معلمان

وی در خصوص وضعیت رتبه‌بندی معلمان اظهار داشت: طرح رتبه‌بندی معلمان در کمیسیون اجتماعی دولت در دستور کار است و یک یا دو جلسه درباره آن صحبت شده و نکاتی را تذکر دادند که ما به دنبال حل آن هستیم، یکی از راهکارهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش رتبه‌بندی معلمان است که دو هدف افزایش انگیزه و افزایش شایستگی‌های حرفه‌ای معلمان را دنبال می‌کند. نظام رتبه‌بندی معلمان سه ماه است که در کمیسوین اجتماعی دولت قرار داشته که پس از تصویب در این کمیسیون باید در صحن دولت تصویب شده و به عنوان مصوبه به مجلس برود تا به صورت قانون درآید. اگر نظام رتبه‌بندین معلمان امسال تصویب شود اجرای آن در سال آینده خواهد بود و در بودجه سال 94 باید اعتبار مالی آن را لحاظ کنیم.

* ظرفیت استخدام نیروی انسانی در آموزش و پرورش تکمیل شده است

وزیر آموزش و پرورش در خصوص وضعیت استخدام مربیان پیش‌دبستانی افزود: هر استخدام جدیدی نیاز به مجوز معاونت توسعه منابع انسانی ریاست جمهوری دارد و هر دستگاه دولتی حق برگزاری آزمون استخدامی را ندارد مگر با مجوز این معاونت. اما معاونت منابع انسانی ریاست جمهوری اعتقاد دارد براساس قانون برنامه پنجم توسعه ظرفیت آموزش و پرورش برای استخدام نیروی انسانی تکمیل شده است و در دو سال گذشته 116 هزار نفر در آموزش و پرورش استخدام شده‌اند که این آمار را معاونت توسعه مدیریت ریاست جمهوری نیز در اختیار دارد.

وی عنوان کرد: اگر بتوانیم ردیفی برای استخدام به هر تعداد دریافت کنیم آزمون مربیان پیش‌دبستانی برگزار خواهیم کرد. همچنان پیگیری ما برای اخذ مجوز نیز ادامه دارد.

* پنجشنبه‌ها در تمام مدارس به غیر از 2 هزار دبستان امسال نیز تعطیل است

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت تعطیلی پنج‌شنبه مدارس از سال تحصیلی جدید عنوان کرد: امسال پنجشنبه‌ها در تمام مدارس به غیر از 2 هزار مدرسه ابتدایی که متولی اجرای یک روز با نشاط هستند، تعطیل است. برای اجرای طرح یک روز با نشاط در دو هزار مدرسه ابتدایی برنامه‌های متنوعی توسط معاونت پرورشی و تربیت بدین وزارت آموزش و پرورش با همکاری کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان طراحی شده است که این طرح امسال در پایلوت در سطح این مدارس اجرا می‌شود و همزمان پژوهشگاه تعلیم و تربیت این طرح را ارزیابی کرده و اگر با موفقیت همراه بود اجرای آن از سال‌های بعد گسترش می‌یابد.

وی در خصوص تامین هزینه‌های اجرای طرح یک روز با نشاط بیان کرد: آموزش و پرورش بودجه 4 میلیارد تومانی را برای تامین بخشی از هزینه‌های این طرح در نظر گرفته و بخش دیگر از هزینه‌ها را والدین پرداخت می‌کنند. البته ثبت‌نام دانش‌آموزان برایحضور در مدرسه در روزهای پنجشنبه اختیاری است.

* به صندوق ذخیره فرهنگیان پیشنهاد داده‌ایم در بحث تولید لوازم‌التحریر ایرانی و اسلامی ورود پیدا کند

فانی در خصوص لوازم‌التحریر دانش‌آموزان و چاپ تصاویر نمادهای غربی عنوان کرد: در سال 73 بنده معاون فرهنگی بنیاد شهید بودم که برای نخستین بار دفتر و کیف به سبک اسلامی و ایرانی تولید کرده و در اختیار فرزندان شهدا قرار دادیم. از سال گذشته کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صورت پایلوت در دبحث تولید نوشت‌‌افزار و طراحی ایرانی و اسلامی وارد شد و امسال این کار ادامه یافت. وزارت آموزش و پرورش نمی‌تواند در بحث تولید ورود پیدا کند اما می‌توانیم از لوازم‌التحریری که نمادهای ایرانی و اسلامی بر روی آن حک شده حمایت کنیم. همچنین به صندوق ذخیره فرهنگیان که یک بخش خصوصی است پیشنهاد کرده‌ایم تا در بحث تولید لوازم‌التحریر ایرانی و اسلامی ورود کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت تحول بنیادین آموزش و پرورش به مسئله ترویج حجاب و عفاف اشاره شده است، گفت: در فلسفه تعلیم و تربیت که ذیل تحول بنیادین آموزش و پرورش تعریف می‌شود 6 ساحت برای تربیت دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است که عبارتند از: ساحت علمی، اجتماعی – سیاسی، اعتقادی – اخلاقی، حرفه‌ای -اقتصادی، زیباشناختی و هنری و تربیت جسمانی و بدنی. به موجب این فلسفه در آموزش و پرورش باید دانش‌آموز در تمام این ساحت‌ها تربیت شود.

فانی افزود: براین اساس راهکارهایی نیز لحاظ شده که بخشی از آن به حجاب و عفاف می‌پردازد. البته باید توجه داشت که با پیروزی انقلاب اسلامی تحولاتی در زمینه برنامه‌های درسی، فعالیت‌های پرورشی و مبحث حجاب و عفاف در مدارس ایجاد شده است اما سند تحول تلاش می‌کند تا این موارد را به شکل متقن و اصولی درآورد.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اخبارفرهنگیان
ارسال دیدگاه

قبل از ارسال نتيجه جمع را بگيد *