ابلاغ نحوه استخدام منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش،استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها

ابلاغ نحوه استخدام منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش/ استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها   مصوبه جلسه ۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» را به هیئت وزیران، وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ […]

ابلاغ نحوه استخدام منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش/ استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها

 

مصوبه جلسه ۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» را به هیئت وزیران، وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ حسن روحانی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه جلسه ۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۲۷ آبان ۱۳۹۹ با عنوان ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» را به هیات وزیران، وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

این ماده واحده به هیات وزیران، وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی با ۶ تبصره ابلاغ شده است که بر اساس آن وزارت آموزش و پرورش مکلف است به استناد سیاست‌های کلی تحول در نظام آموزش و پرورش (ابلاغی مقام معظم رهبری) منابع انسانی مورد نیاز خود در مشاغل آموزشی و تربیتی را در چارچوب شایستگی‌های مندرج در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و بر اساس شرایط و ضوابط مصوب شورای عالی آموزش و پرورش، صرفاً از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر فنی شهید رجایی تأمین کند و هر گونه استخدام خارج از این طریق ممنوع است.

همچنین در تبصره ۵ این ماده واحده تأکید شده است که شرط اشتغال به حرفه معلمی در تمام مدارس (اعم از دولتی و غیر دولتی)، دارا بودن «گواهینامه صلاحیت معلمی» به عنوان مستند رسمی احراز توانایی یک فرد برای ایفای نقش معلمی خواهد بود.

بر اساس تبصره ۴ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» هر گونه گزینش و استخدام در مشاغل آموزشی و تربیتی در آموزش و پرورش، بر اساس نیاز «برای بوم» (استان، شهرستان، منطقه و ناحیه) خواهد بود و صرفاً از طریق شرکت در آزمون‌های ورودی انجام می‌شود و خارج شدن نیرو از بوم به منزله قطع رابطه استخدامی و ابقای ردیف برای بوم خواهد بود.

متن کامل ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» به شرح ذیل است:

هیات وزیران

وزارت آموزش و پرورش

سازمان اداری و استخدامی کشور

ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» که در جلسه ۸۳۳مورخ ۲۷ آبان ۱۳۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی و بر اساس پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می گردد:

ماده واحده: به منظور شناسایی، جذب و تأمین منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی کار آمد، متعهد و متخلق، با استعداد و با انگیزه و برخوردار از صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای؛ وزارت آموزش و پرورش مکلف است به استناد سیاست های کلی تحول در نظام آموزش و پرورش (ابلاغی مقام معظم رهبری) منابع انسانی مورد نیاز خود در مشاغل آموزشی و تربیتی را در چارچوب شایستگی های مندرج در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و بر اساس شرایط و ضوابط مصوب شورای عالی آموزش و پرورش، صرفا از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر فنی شهید رجایی تأمین نماید. هر گونه استخدام خارج از این طریق ممنوع است.

استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها برای جذب معلم

تبصره ۱: دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر فنی شهید رجایی علاوه بر جذب دانشجو معلم و هنرآموز موضوع ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و ماده ۱ اساسنامه دانشگاه تربیت دبیر فنی شهید رجایی، می‌توانند از ظرفیت علمی سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه برای تربیت نیروهای آموزشی و تربیتی موردنیاز استفاده کنند.

ضوابط و مقررات مربوط به این تبصره، ظرف مدت سه ماه با پیشنهاد توسط شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رسد.

تبصره ۲: افرادی که به استناد یکی از قوانین و مقررات موضوعه با واحدهای دولتی آموزشی و تربیتی آموزش و پرورش همکاری کرده اند در شرایط برابر با سایر داوطلبان و صرفا پس از گذراندن دوره مهارت آموزی یک ساله در دانشگاه فرهنگیان با دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به کارگیری خواهند شد. مدت همکاری تمام وقت این افراد از حداکثر سن برای شرکت در آزمون‌های استخدامی وزارت آموزش و پرورش کسر می شود.

تبصره ۳: سازمان اداری و استخدامی کشور، مجوزهای استخدامی وزارت آموزش و پرورش را در مشاغل آموزشی و تربیتی بر اساس شاخص نسبت دانش آموز به کل کارکنان آموزشی صادر خواهد کرد. شاخص نسبت دانش آموز به کل کارکنان آموزشی، به پیشنهاد مشترک وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

گزینش و استخدام براساس نیاز برای بوم

تبصره ۴: هر گونه گزینش و استخدام در مشاغل آموزشی و تربیتی در آموزش و پرورش، بر اساس نیاز «برای بوم» (استان، شهرستان، منطقه و ناحیه) خواهد بود و صرفا از طریق شرکت در آزمون‌های ورودی انجام می شود. خارج شدن نیرو از بوم به منزله قطع رابطه استخدامی و ابقای ردیف برای بوم خواهد بود.

گواهینامه صلاحیت معلمی شرط اشتغال

تبصره ۵: شرط اشتغال به حرفه معلمی در تمام مدارس (اعم از دولتی و غیر دولتی)، دارا بودن گواهینامه صلاحیت معلمی» به عنوان مستند رسمی احراز توانایی یک فرد برای ایفای نقش معلمی خواهد بود. ترتیب صدور، به روزآوری، قالب و نوع اطلاعات مندرج در آن توسط شورای عالی آموزش و پرورش تعیین و با تصویب هیأت وزیران ابلاغ می شود.

تبصره ۶: این مصوبه، نسبت به کلیه قوانین و مقررات مربوط به حوزه جذب و تأمین منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی در آموزش و پرورش در موارد مغایر، حاکم خواهد بود.

0/5 (0 نظر)
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

تبلیغات متنی

 1. منظور از این مصوبه چیه؟
  درس خوندن رشته علوم تربیتی برای استخدام شدن در اموزش و پروش دیگه منتفیه؟

  به این نظر امتیاز بده
 2. الان ماهای ک ثبت نام کردین جز این دانشگاها نیستم تکلیفمون چی میشه پولمون هدر میره

  به این نظر امتیاز بده
 3. معلم باید زیر نظر معلم با سابقه (بالای بیست سال )تربیت شود نه در دانشگاه تربیت معلم توسط استاد دانشگاه چون او معلم نیست استاد دانشگاه است درک درستی از معلمی ندارند
  دانشگاه تربیت معلم یک هزینه اضافی برای دولت است چون فارتحصیل بیکار زیاد داریم
  هزینه و امتیازات باید برابر باشد چون نیرو برای کار در همه جای کشور هست

  به این نظر امتیاز بده
 4. معلم باید زیر نظر معلم با سابقه (بالای بیست سال )تربیت شود نه در دانشگاه تربیت معلم توسط استاد دانشگاه چون او معلم نیست استاد دانشگاه است درک درستی از معلمی ندارند
  دانشگاه تربیت معلم یک هزینه اضافی برای دولت است چون فارتحصیل بیکار زیاد داریم
  هزینه و امتیازات باید برابر باشد چون نیرو برای کار در همه جای کشور هست

  به این نظر امتیاز بده
 5. باسلام.اینجانب فرزند بازنشسته ی سپاه پاسدارن هستم که دردانشگاه درحال تحصیلم .بنده ازشما تقاضادارم که من رو استخدام نمایید باتوجه به شرایط بحرانی و خرج ومخارج دانشگاه شرایط ادامه تحصیل را ندارم ازشما تقاضا دارم من رو استخدام نمایید تا خرج ادامه تحصیلم را بتوانم پرداخت نماییم باتشکر .

  به این نظر امتیاز بده
 6. لطف میکنید یه فکری برای استخدام مهر آفرین کنید الان ما ۵سال بلاتکلیف هستیم

  به این نظر امتیاز بده
 7. باسلام ببخشید یعنی از سال ۱۴۰۰ آزمون استخدامی ماده ۲۸ حذف میشه و فقط جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان است؟ ممنون میشم به ایمیلم پاسخ دهید

  به این نظر امتیاز بده
 8. سلام لطفا با توجه به صلاحیت معلمی که بعضی نیروهایی که در مدارس غیر دولتی با انتظار بالایی که خانواده ها دارند از تجربه کاری بالا و صلاحیت معلمی مناسب برخوردار هستن . لطف کنید این نیروها را در کنار نیروهای حق التدریس جذب آموزش و پرورش کنید .

  به این نظر امتیاز بده
 9. با سلام تکلیف فرزندان ما که در رشته آموزش ابتدایی در دانشگاه آزاد درس خوندن و عمرشون رو گذارندنچیه؟

  به این نظر امتیاز بده
پشتیبانی سایت