کد خبر : 14629
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰

اطلاعات لازم برای پذیرش در رشته‌های دانشگاهی بدون کنکور- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

اطلاعات لازم برای پذیرش در رشته‌های دانشگاهی بدون کنکور- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

[ad_1] به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سازمان سنجش با انتشار دفترچه‌ای ضوابط ثبت‌نام در رشته‌های بدون کنکور مهر ۹۸ دانشگاه‌ها را اعلام کرد. براین اساس، فرآیند اجرایی سنجش و پذیرش دانشجو صرفا براساس سوابق تحصیلی بدین شرح است: دانش‌آموزان سال آخر دوره متوسطه نظام جدید آموزشی “۶٫۳٫۳”می‌توانند در این مرحله از پذیرش ثبت‌نام کنند

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سازمان سنجش با انتشار دفترچه‌ای ضوابط ثبت‌نام در رشته‌های بدون کنکور مهر ۹۸ دانشگاه‌ها را اعلام کرد.

براین اساس، فرآیند اجرایی سنجش و پذیرش دانشجو صرفا براساس سوابق تحصیلی بدین شرح است:

دانش‌آموزان سال آخر دوره متوسطه نظام جدید آموزشی “۶٫۳٫۳”می‌توانند در این مرحله از پذیرش ثبت‌نام کنند و بعد از اتمام امتحانات نهایی و دریافت کارنامه از آموزش و پرورش معدل کتبی خود را درج کنند.

دانشگاه‌ها و موسسات پذیرنده بر اساس شیوه‌نامه اجرایی مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در برنامه زمانی تعیین شده نسبت به گزینش داوطلبان حائز شرایط از بیشترین معدل به کمترین معدل با توجه به نوع دیپلم رشته انتخابی تا سقف ظرفیت پذیرش در هر یک از سهمیه‌ها اقدام کرده و در زمان مقرر نتایج را به داوطلبان اعلام می‌کنند.

پاسخگویی به اعتراضات داوطلبان توسط دانشگاه‌ها

پاسخگویی به اعتراضات داوطلبان در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش بر عهده دانشگاه است. امکان برگزاری امتحان یا مصاحبه توسط دانشگاه‌ها جز برای رشته‌های دارای شرایط خاص یعنی دارای شرایط استخدامی یا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که در دفترچه درج شده است، وجود ندارد.

اخذ هرگونه وجه برای دریافت و بررسی درخواست‌ها توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ممنوع است.

داوطلب فقط می‌تواند در یک رشته ثبت نام کند

با توجه به اینکه یک داوطلب ممکن است موفق به اخذ پذیرش از موسسات در چندین کد رشته محل شود، داوطلب باید پس از اعلام نتایج دانشگاه‌ها در مهلت زمانی تعیین شده بررسی لازم را انجام داده و رشته محل مورد علاقه خود برای تحصیل را انتخاب کرده و در زمان تعیین شده با همراه داشتن مدارک لازم برای ثبت‌نام و ارائه تعهد مبنی بر ثبت‌نام در کد رشته محل مورد نظر و عدم مراجعه و ثبت‌نام در سایر دانشگاه‌ها هزینه ثبت‌نام در این مرحله از پذیرش را پرداخت و ثبت نام کند یعنی داوطلب فقط در یک رشته محل اجازه ثبت‌نام دارد.

اگر داوطلبی در رشته محل‌های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شده و در آزمون سراسری سال ۹۸ نیز شرکت کرده و قبول شود تنها می‌تواند در یک رشته اقدام به ثبت‌نام و مشغول به تحصیل شود، به عبارت دیگر هر داوطلب فقط مجاز به تحصیل در یک رشته است و تحصیل همزمان در چند رشته ممنوع است.

پذیرفته‌شدگان دوره روزانه هر سال اجازه پذیرش دوره روزانه سال بعد را ندارند.

اقدامات لازم داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته‌های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی

گام اول: مطالعه دفترچه مندرج در سایت سازمان سنجش و بررسی و تعیین رشته محل‌های مورد علاقه

گام دوم: تهیه مدارک مورد نیاز و مراجعه به سایت سازمان سنجش برای ثبت‌نام و ارائه درخواست تحصیل در رشته محل‌های مورد علاقه

گام سوم: انتظار برای تماس دانشگاه مبنی بر موافقت و پذیرش و یا رد درخواست در زمان تعیین شده

گام چهارم: بررسی رشته محل‌هایی که دانشگاه با پذیرش وی موافقت کرده است بعد از تماس از سوی دانشگاه و اتخاذ تصمیم نهایی در زمان مقرر و انتخاب فقط یک رشته

گام پنجم: مراجعه به دانشگاه مورد علاقه ارائه، مدارک لازم برای ثبت‌نام، پرداخت وجه ثبت‌نام برای پذیرش و ارائه تعهد کتبی مبنی بر علاقه به تحصیل در رشته انتخاب شده

زمان‌بندی پذیرش رشته‌های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی مهر ۹۸

انتشار رشته محل‌های تحصیلی و اطلاع‌رسانی به داوطلبان توسط سازمان سنجش از ۱۷ بهمن ۹۷

ثبت نام داوطلبان و انتخاب رشته محل‌های مورد علاقه و ویرایش اطلاعات از ۲۰ اسفند ۹۷ تا ۶ شهریور ۹۸

ارسال اطلاعات نهایی داوطلبان به دانشگاه‌ها توسط سازمان سنجش در تاریخ ۷ و ۸ شهریور ۹۸

بررسی درخواست‌ها و مدارک متقاضیان و تعیین پذیرفته‌شدگان توسط دانشگاه از تاریخ ۹ شهریور تا ۲۱ شهریور ۹۸

اعلام نتیجه داوطلبان از سوی دانشگاه‌ها برای تصمیم‌گیری داوطلب از ۲۳ تا ۲۸ شهریور ۹۸

ثبت نام پذیرفته شدگان از ۳۰ شهریور ۹۸

مراجعه و ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان و ارائه تعهد مبنی بر تحصیل در رشته پذیرفته شده از تاریخ ۳۰ شهریور تا دوم مهر ۹۸

ضوابط ثبت‌نام و انتخاب رشته

دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید “۶٫۳٫۳”با اخذ حداکثر تاریخ ۳۱ مرداد ۹۷ یا مدرک پیش‌دانشگاهی “نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی” با اخذ حداکثر تاریخ ۳۱ شهریور ۹۸ یا دارابودن دیپلم نظام قدیم یا مدرک کاردانی دانشگاه‌ها و کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای برای تمام داوطلبان الزامی است.

درج صحیح معدل الزامی است

با توجه به اینکه گزینش دانشجو در این مرحله بر اساس سوابق تحصیلی “معدل کتبی دیپلم” انجام می‌شود، بنابراین تمام متقاضیان دیپلمه‌های نظام آموزشی جدید، نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی، نظام قدیم چهار سال دبیرستان و دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که دارای مدرک پیش‌دانشگاهی یا کاردانی هستند، باید معدل کل یا معدل کتبی خود را به صورت صحیح در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج کنند. داوطلبان توجه داشته باشند در صورت مغایرت معدل کل یا معدل کتبی واقعی با معدل کل یا معدل کتبی اعلام شده در تقاضانامه ثبت‌نامی از ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان ممانعت بعمل می‌آید.

داوطلبان متقاضی شرکت در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی باید از تاریخ ۲۰ اسفند ۹۷ تا ۶ شهریور ۹۸ نسبت به ثبت‌نام در سایت سازمان سنجش اقدام کنند و پس از اعلام دانشگاه به آنها برای مراجعه جهت ثبت‌نام مشروط در بازه زمانی نیمه دوم شهریور ۹۸ نسبت به پرداخت وجه ثبت‌نام به مبلغ ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان از طریق کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب اقدام کنند، در مرحله ثبت‌نام و انتخاب رشته داوطلبان نیاز به پرداخت هیچ مبلغی در سایت سازمان سنجش یا دانشگاه مورد تقاضا نخواهند داشت و هرگونه پرداخت مبلغ همزمان با اخذ تعهد از تاریخ ۳۰ شهریور ۹۸ تا دوم مهر ۹۸ انجام خواهد شد.

تاثیر اعمال سوابق تحصیلی معدل کتبی دیپلم با توجه به نوع دیپلم و گروه تحصیلی

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

0/5 ( 0 نظر )
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

.