پربازدید امور اداریصفحه نخست

افزایش ۲۰ درصدی حقوق در سال اینده قابل قبول نیست

افزایش ۲۰ درصدی حقوق در سال اینده قابل قبول نیست
🔰ارکانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

🔻 افزایش حقوق باید متناسب با تورم باشد

🔻افزایش ۲۰ درصدی حقوق برای سال آینده، یعنی رقمی کمتر از نصف تورم فعلی!

🔻 من شخصاً با افزایش ۲۰ درصدی حقوق در سال ۱۴۰۲ موافق نیستم. همین الان هم تورم اقتصاد در نوسان است و نرخ تورم میانگین نقطه به نقطه عددی حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است
🔻 طبیعتاً با نرخ تورم میانگین بین این عدد اگر فقط بخواهیم ۲۰ درصد حقوق را افزایش دهیم یعنی کمتر از نصف تورم نقطه به نقطه حقوق را افزایش داده‌ایم. این کار عملاً باعث کاهش قدرت خرید و کوچک‌تر شدن سفره مردم خواهد شد.
🔻چنین کاری قابل قبول نیست. اکنون عمده خرید مردم شامل سبد غذایی و کالاهای اساسی مورد نیازشان است که نرخ تورم در این حوزه حتی از نرخ تورم نقطه به نقطه میانگین نیز بالاتر رفته است. بین ۶۰ الی ۷۰ درصد در اقلام خوراکی تورم رخ داده است. بنابراین با احتساب چنین درصدهایی از تورم، ۲۰ درصد افزایش حقوق اصلاً معقول نیست.

🔻کما این که سال گذشته نیز ما با رقم افزایش حقوق موافق نبودیم. اما دولت مقاومت کرد و با این حال مجبور شد خودش وسط سال حرفش را پس بگیرد و مجدد یک لایحه متمم برای افزایش مجدد حقوق کارمندان ارائه دهد که حساب کتاب ها را به هم ریخت.
🔻بنابراین قصد ما این است که رقم افزایش حقوق معقول باشد. این در حالی است که می‌دانیم منابع دولت محدود است و با وجود تلاش‌ها میزان افزایش حقوق باز هم قابل قبول نخواهد بود اما با این حال باید این مسئله را در کمیسیون تلفیق مطرح کنیم تا ببینیم به چه عددی می‌رسیم.
🔻در پاسخ به این سوال که بسیاری معتقدند اگر کارگزین آنلاین بیشتر از ۲۰ درصد افزایش حقوق را تصویب کنند باعث افزایش میزان تورم و خلق نقدینگی می شود من فقط یک مثال برای رد این فرضیه مطرح می‌کنم. ما در سال ۱۴۰۱ کمترین افزایش حقوق را یعنی ۱۰ درصد داشتیم و از طرف دیگر به جای اینکه کمترین تورم را داشته باشیم بیشترین تورم را شاهد بودیم! بنابراین تجربه یک سال اخیر نشان می‌دهد که چنین سیاستی کارساز نیست و ارتباطی بین میزان حقوق کارمندان و کنترل تورم وجود ندارد.
🔻اگر قرار بود در سال ۱۴۰۱ میزان افزایش حقوق، تورم را کنترل کند در سال جاری باید این اتفاق رخ می‌داد و امسال باید شاهد تورمی در حد ۱۰ درصد بودیم اما زمانی که تورم در سال ۱۴۰۱ بیشتر از ادوار گذشته بوده است نشان می‌دهد که فرضیات تصمیم‌گیرانِ بعضاً آماتور دولت در این حوزه دچار نقض است .علتش هم مشخص است که آن چیزی نیست جز بی‌تج

جزوه کتاب سوالات استخدام آموزش وپرورش
نمایش بیشتر

‫۳ دیدگاه ها

  1. خدا خیرت بده آقای ارکانی آخه تورم داخل مملکت داره بیداد میکنه اونوقت اینا میگن که تورم۲۰درصده و فقط اونم به جان کارمند بدبخت کار دارن…..ولی مالیات تا دلت بخواد افسار گسیخته. ما از سر فیشمون مالیات کم میشه و وقتی هم میریم خرید حتی کوچکترین چیز روش نوشته قیمت با ارزش افزوده و مالیات……آخه از چند جاماباید مالیات بدیم بقرآن دیگه خسته شدیم فقط بخور و نمیره.
    درود بر شرف چنان انسان هایی مثل آقای ارکانی که به خاطر خدا حرف میزنه نه رضای دل بنده ی خدا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید