انتقاد از قانون مدیریت خدمات کشوری

قائم مقام وزیر در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن هفته معلم برگزار شده بود اعلام کرد: قانون مدیریت خدمات کشوری قانونی برای کارمندان است و پاسخگوی حرفه معلمی نیست و ریشه های بسیاری از تبعیض ها در حق معلمان را ناشی از این قانون دانست. به گزارش […]
قائم مقام وزیر در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن هفته معلم برگزار شده بود اعلام کرد: قانون مدیریت خدمات کشوری قانونی برای کارمندان است و پاسخگوی حرفه معلمی نیست و ریشه های بسیاری از تبعیض ها در حق معلمان را ناشی از این قانون دانست.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، اسفندیار چهاربند در نشست خبری که به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم برگزارشده بود، با توجه به فرارسیدن روز ۱۲اردیبهشت‌ماه که بانام معلم نامگذاری شده است، اظهار داشت: در سال جاری با رویکرد پاسخگویی به چالش‌های معلمان به معلمان پاسخگو خواهیم بود.

وی با اشاره به مطالبات معلمان در زندگی حرفه‌ای و شخصی گفت حاکمیت در مقابل پاسخ به این چالش‌ها وظایفی دارد و در این هفته گزارش کار شفاف و دقیقی از مطالباتی که معلمان از سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف دارند داده خواهد شد و تقاضای پاسخگویی از آن دستگاه‌ها را خواهیم داشت.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات اظهار امیدواری کرد: با این رویه چالش‌ها و مطالبات معلمان سامان می یابد و هریک از دستگاه‌ها وظایف خود را می دانند و مطمئنا این موضوع فقط در هفته معلم پیگیری نخواهد شد و در طول سال با توجه به مشخص شدن وظایف دستگاه‌ها در قبال معلمان برای رسیدگی به چالش‌های حرفه‌ای وزندگی شخصی آنان، این پاسخگویی‌ها پیگیری خواهد شد و سعی می‌کنیم دستگاه‌ها را موظف به ارائه زمان مشخصی برای حل این چالش‌ها کنیم.

با تقدیرهای لسانی و بی‌عملی و وعده‌ها، اعتماد فرهنگیان را کاهش داده‌ایم.

این مقام مسئول با توجه به تحولات سریعی که در حوزه‌های مختلف اجتماعی و فن‌آوری در داخل و خارج از کشور اتفاق می‌افتد گفت: در حال حاضر این پرسش مطرح است که این تغییرات جایگاه معلم را در سیستم آموزشی پررنگ‌تر یا کمرنگ‌تر می‌کند و برداشت غلطی که وجود دارد، پاسخ می‌دهد که نقش معلم با این تحولات کمرنگ‌تر خواهد شد درصورتی‌که با نگاه دقیق به کشورهایی که در جایگاه‌های بالای جهانی قرار دارند می‌بینیم که این کشورها به تربیت‌معلمان و حل مسائل و مشکلات حرفه‌ای و شخصی آن‌ها بیشتر پرداخته‌اند و این مسئله نشانه این است که آن‌ها در این دوران جایگاه معلم را اثرگذارتر می‌بینند.

چهاربند در ادامه افزود: در هر حوزه‌ای که دچار عقب‌ماندگی هستیم اگر به ریشه‌های آن دقیق‌تر توجه کنیم، بی‌توجهی به‌نظام تعلیم و تربیت را خواهیم دید و چشمه‌های علم، فن‌آوری، اقتصاد و … از چشمه نظام تعلیم و تربیت نشات می‌گیرد و اگر این چشمه نجوشد مطمئناً سایر شاخص‌های تحول در کشور نمی‌تواند کاری انجام دهد و اقتدار نظام تعلیم و تربیت باکیفیت قابل‌قبول زندگی حرفه‌ای و شخصی معلمان قابل تحقق است و اگر برای مدتی با شعار بتوانیم این بی‌توجهی را به تأخیر اندازیم، بعد از مدتی این وعده‌ها عیان خواهد شد و مهم‌ترین سرمایه که اطمینان فرهنگیان است از بین خواهد رفت و به پایین آمدن رضایت شغلی آنان منجر می‌شود و مطمئنا نظام تعلیم و تربیت آسیب خواهد دیدو باید تلاش کنیم که اعتماد فرهنگیان که به دلیل تقدیرهای لسانی و بی‌عملی و وعده‌هایی که هیچ‌وقت زمان آن نرسیده است، خدشه دار شده است را ترمیم کنیم و اندک اعتماد باقی‌مانده را حفظ کنیم.

تریبون‌های نماز جمعه علاوه بر تکریم لفظی، مشکلات معلمان را بیان کنند

وی با توجه به نامگذاری روز سوم از هفته معلم به ” معلم و تکریم اجتماعی ” افزود: در این روز انتظار داریم از طریق تریبون‌های مختلف که در دسترس مسئولان کشور وجود دارد ازجمله تریبون‌های نماز جمعه تکالیفی که سایر دستگاه‌ها برای حل چالش‌های معلمان بر عهده‌دارند را بیان کنند و علاوه بر تکریم‌های لفظی به نیازها و چالش‌های و حرفه‌ای وزندگی شخصی که معلمان با آن مواجه هستند را تشریح و جامعه را در برابر این رویه و بی‌توجهی که به‌نظام تعلیم و تربیت و معلمان می‌شود، آگاه سازند.

چهاربند با اشاره به‌روز چهارم از هفته معلم که ” معلم و پیشکسوتان تعلیم و تربیت ” نامگذاری شده است گفت: در سال جاری بیش از ۸۰۰هزار بازنشسته فرهنگی داریم و در سال آینده تعداد شاغل و بازنشستگان فرهنگی باهم برابر خواهد شد و در سال ۱۴۰۱بیش از یک‌میلیون و صد هزار بازنشسته فرهنگی خواهیم داشت که از تعداد شاغلان آموزش‌وپرورش بیشتر خواهد شد و باید بدانیم به فرهنگیان بازنشسته که می‌توانستند خدمات مؤثری به‌نظام تعلیم و تربیت انجام دهند بی‌توجه بوده‌ایم و از ظرفیت‌های این پیشکسوتان استفاده نکرده‌ایم.

انتقاد از قانون مدیریت خدمات کشوری و وعده خروج از آن

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات با انتقاد از قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: سرنوشت قوانین استخدامی آموزش‌وپرورش به قانون مدیریت خدمات کشوری گره‌خورده است و با این قانون برای آموزش‌وپرورش هیچ کاری نمی‌توان کرد. این قانون کارمند محور است و معلم محور نیست و تحلیل ما این است تا زمانی که این قانون باشد هیچ تحولی برای معلمان و نظام آموزش‌وپرورش نخواهد افتاد و نمی‌توانیم از ظرفیت‌های مختلف در آموزش‌وپرورش ازجمله بازنشستگان استفاده و یا مشکلات حرفه‌ای وزندگی شخصی معلمان را حل کنیم و یکی از طرح‌هایی که در سال ۹۷پیگیری خواهیم کرد خروج وزارت آموزش‌وپرورش از قانون مدیریت خدمات کشوری خواهد بود و آن را از طریق مجلس پیگیری خواهیم کرد و با علم به اینکه این قانون ممکن است در ماه‌های آینده مورد تأیید نهایی مجلس برسد تلاش حداکثری ما برای خروج از این قانون خواهد بود و اگر این قانون تصویب نهایی شود، خروج از آن غیرممکن خواهد بود.

وی در ادامه انتقاداتش از این قانون افزود: در وزارت آموزش‌وپرورش ۴۰هزار پست اداری و ۸۰۰هزار پست معلمی داریم و قانون خدمات کشوری به دلیل کارمند محور بودنش تبعیض‌های فعلی را در حق معلمان ایجاد کرده و می‌توان این تبعیض‌ها را در مقایسه با احکام حقوقی معلمان با سایر دستگاه‌ها دید و به‌عنوان‌مثال معلمی که بازنشسته می‌شود حقوقش هیچ تغییری نمی‌کند در شرایطی که در هیچ دستگاهی این‌طور نیست و این دو حقوق باهم خیلی متفاوت است.

وی گفت: اصلاحاتی برای دائمی شدن این قانون در مجلس شده است به‌هیچ‌وجه پاسخگوی نیازهای وزارت آموزش‌وپرورش نیست و یکی از نیازهای اصلی وزارت آموزش‌وپرورش خروج از این قانون و تدوین قانونی جدید، بر اساس طرح رتبه‌بندی مشاغل معلمی است.

قائم مقام وزیر در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم با اشاره به برخی انتقادهایی که در طول سال‌های گذشته از طرف برخی مسئولان به آموزش‌وپرورش شده است، اظهار کرد: طرح مطالبات بدون ذکر الزامات بی‌انصافی است و از همان مسئولان می‌خواهیم تا گزارشی از مسئولیت‌های دستگاه‌ها در برابر آموزش‌وپرورش ارائه بدهند و بگویند این دستگاه‌ها چه اندازه به مسئولیت‌های خود عمل کرده‌اند تا آموزش‌وپرورش قبال انجام آن تعهدات، وظایف خودش را بتواند به‌درستی انجام دهد.

کمبود ۱۰۶ هزار معلم برای سال تحصیلی آینده

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات با اشاره به کمبود شدید نیروی انسانی در سال تحصیلی آینده و سال‌های بعدازآن گفت: به دلیل شیب افزایش بازنشستگی در پنج آینده با کمبود شدید نیروی انسانی مواجه خواهیم شد بطوریکه در مهر ۹۷در مقیاس شاخص‌های مصوب ۳۰۰ هزار نفر کمبود نیروی انسانی در آموزش‌وپرورش خواهیم داشت و این عدد کاملاً دقیق و ازلحاظ بررسی مورد تأیید دستگاه‌های مختلف است. وی در ادامه گفت: با تعدیل برخی از شاخص‌ها ۱۹۴هزار نفر از کمبود نیروی انسانی حل خواهد شد اما ۱۰۶هزار نیرو برای سال تحصیلی ۹۸-۹۷کمبود خواهیم داشت.

اسفندیار چهاربند در مورد تعدیل شاخص‌ها گفت: به‌عنوان‌مثال به ازای هر چهار نفر دانش‌آموز یک ساعت مربی پرورش و به ازای هر ۹۶دانش‌آموز یک مربی پرورشی نیاز داریم، درحالی‌که در مهر ۹۷دوازده هزار نفر مربی پرورشی به مدارس اختصاص می‌دهیم اما نیاز اصلی ما با توجه به تعداد دانش آموزان ۱۲۳هزار نفر مربی پرورشی است و در چنین شرایطی که آموزش‌وپرورش مجبور است شاخص‌هایش را تعدیل کند انتظار داریم تا در مقابل معضلات و مشکلات اجتماعی به دانش آموزان کمک کند و نظام تعلیم تربیتی که در لفظ قدسی و آسمانی هست اما در عمل به این شیوه عمل نمی‌کند و تا دو سال آینده آموزش‌وپرورش در بعد نیروی انسانی با تهدید جدی مواجه می‌شود.

وی در ادامه افزود: دومین محل کمبود نیروی انسانی در دوره ابتدایی است و با این وضعیت اگر نیروی انسانی مناسب را به ما اختصاص ندهند احتمال بالا رفتن نرخ بازمانده از تحصیل خصوصاً در مناطق روستایی و کم‌جمعیت راداریم.

وی در مورد بازنشستگی‌های نیروی انسانی تا سال ۱۴۰۳ افزود: تا این دوره زمانی بازنشستگی نیروی انسانی بسیار بزرگ‌تر از معیارهای تعریف‌شده است و در سال جاری ۵۵هزار نفر نیرو در آموزش‌وپرورش بازنشسته خواهند شد و شدت خروج نیرو با این شیب در سال ۱۳۹۹آموزش‌وپرورش را از پا درخواهد آورد بطوریکه در سال ۱۴۰۱ یک‌صد و ده هزار نفر بازنشسته خواهیم داشت.

از مشکلات معلمان نبود یک تشکل صنفی فراگیر و یا نظام صنفی که زبان واحد و یکپارچه برای بیان مشکلات آنان شود

اسفندیار چهاربند با توجه به نامگزاری آخرین روز هفته به نام ” معلم و تکریم سازمانی” بیان کرد: در این روز مشخص می‌کنیم که دستگاه‌هایی که مکلف به حل مشکلات معلمان هستند برای معلم چه کرده‌اند و در این مورد فقط وزارت آموزش‌وپرورش مسئول نیست و دولت و مجلس شورای اسلامی مسئولیت‌هایی دارند و به‌عنوان‌مثال برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان چه مکاینزم مؤثری در بودجه برایش می‌بینند و از اصحاب رسانه انتظار هم انتظار داریم همان‌طور که معضلات آموزش‌وپرورش را بیان می‌کنند این مطالبت و چالش‌های آموزش‌وپرورش و معلمان را از سایر دستگاه‌ها طرح و پیگیری نمایند. قایم مقام وزیر در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم با اشاره به اینکه معلمان صدای واحدی ندارند که مشکلات آن‌ها را بیان کند اظهار کرد: یکی از مشکلات معلمان نبودن یک تشکل صنفی فراگیر و یا نظام صنفی است که زبان آن‌ها شود و مشکلات آن‌ها را به‌صورت واحد و یکپارچه بیان کند، و در این خلأ وزارت خانه مجبور است که مطالبات همکاران را پیگیری کند.

وی با طرح اینکه زمانی گفته می‌شد تعداد ۷۵۰ هزار نیروی آموزشی برای آموزش‌وپرورش مناسب است، گفت: این حرف را تأیید می‌کنیم اما در حال حاضر تعداد نیروهای ما از این مقدار در حال کمتر شدن است و شیب بازنشستگی طوری است که بسیار کمتر از این رقم خواهیم شد.

وی در مورد آزمون استخدامی، مجوز استخدام‌ها و تاریخ برگزاری آن گفت: درخواست مجوز را از مهر ۹۶به سازمان امور اداری و استخدامی ارائه کردیم که این سازمان مجوز ۱۵هزار نفر استخدام را تأیید کرد و این تأییدیه منوط به تأمین مالی از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شد که این سازمان می‌گوید این افراد اگر در مهر ۹۷ جذب شوند تا مهر ۹۸ نمی‌توانیم آن‌ها را استخدام کنیم و مجوزهای آنان را در سال ۹۸ می‌دهیم.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات در مورد کیفیت نیروهای آموزش‌وپرورش گفت: مطمینا کیفیت نیروها با توجه به شرایط جذب در دوره‌های تربیت دبیری، دانشگاه فرهنگیان، از طریق آزمون استخدامی یا برخی سهمیه‌های خاص باهم متفاوت است و ما هم این اختلاف را می‌دانیم.

رئیس ستاد برگزاری بزرگداشت ستاد مقام معلم در مورد هدایایی که در روز معلم داده می‌شود گفت: رئیس ستاد برگزاری بزرگداشت ستاد مقام معلم در استان‌ها، استانداران هستند و آن‌ها درباره هدایایی که برای معلمان انتخاب می‌شود تصمیم می‌گیرند و این کار برعهده ما نیست.

تعداد اصلاحیه‌های قانون استخدام معلمان حق‌التدریس در تاریخ مجلس بی‌نظیر است

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات با انتقاد از قانون استخدام حق‌التدریسان گفت: این قانون ده بار در مجلس اصلاحیه خورده است و این تعداد اصلاحیه برای یک قانون از مشروطه تاکنون بی‌نظیر است و تاکنون چنین اتفاقی برای قانونی در مجلس نیافتاده است و وزارت آموزش‌وپرورش برای اولین بار در برابر یک قانون ایستادگی و مقاومت کرده است و با همراهی کمیسیون آموزش و تحقیقات متنی برای نهایی شدن تهیه کردیم که برای استخدام نیروهای حق‌التدریس سه شرط به شرح ذیل گذاشته‌شده بود: برگزاری آزمون، حدنصاب قبولی در آزمون و تعداد استخدامی‌ها که با مجوز سازمان امور اداری و استخدامی باشد که این متن به صحن رفت و برخی دوستان که در کمیسیون آن را امضا کرده بودند در صحن مجدداً گفتند به  حق‌التدریس‌ها اجحاف می‌شود و خوشبختانه مجدداً این متن به کمیسیون برگشت و این قانون مجدداً در حال بررسی است و با توجه به نظر کارشناسی خوب کمیسیون آموزش و تحقیقات امیدواریم که قانونی به صلاح مملکت، دانش آموزان و آموزش‌وپرورش و کیفیت آموزشی مدارس تصویب شود

0/5 (0 نظر)
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟
پشتیبانی سایت