پربازدید

انواع مقاطع دانشگاهی نام ببرید

انواع مقاطع دانشگاهی نام ببرید

▫️کاردانی

▪️کاردانی پیوسته: در کاردانی پیوسته، دانشجویان دروس مربوط به پیش‌دانشگاهی را در دانشگاه می‌خوانند و مربوط به رشته‌هایی است که در سیستم آموزشی نظام قدیم یا ترمی واحدی، مقطع پیش دانشگاهی را نداشتند. برای ثبت‌نام در مقطع کاردانی پیوسته، نیازی به شرکت در کنکور نیست و پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی است.

▪️کاردانی ناپیوسته: در کاردانی ناپیوسته دانشجویان باید حتما مقطع پیش‌دانشگاهی را گذرانده باشند و یا دانش‌آموز فنی حرفه‌ای و یا کار دانش نظام جدید یا سیستم آموزشی ۳-۳-۶ باشند. برای ثبت‌نام در مقطع کاردانی ناپیوسته باید در کنکور شرکت کنید، البته دانشگاه آزاد ثبت‌نام بدون کنکور هم دارد.

▫️کارشناسی

▪️کارشناسی پیوسته: فرد پس از پایان متوسطه دوم و کنکور، انتخاب رشته کرده و وارد این مقطع می‌شود و بعد از گذراندن حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ واحد، مدرک کارشناسی خود را اخذ می‌کند.

▪️کارشناسی ناپیوسته: ابتدا باید مدرک کاردانی خود را گرفته و پس از کنکور کاردانی به کارشناسی، وارد مقطع کارشناسی شوند.

▫️کارشناسی ارشد

▪️کارشناسی ارشد پیوسته: مختص یک‌سری رشته‌های خاص اعم از رشته‌های مربوط به قوه قضاییه، وزارت دفاع و برخی از رشته‌های مربوط به علوم و معارف اسلامی می‌باشد. مقطع کارشناسی ارشد پیوسته، کنکور مشخصی ندارد.

▪️کارشناسی ارشد ناپیوسته: برای ورود به این دوره، یکی از روش‌ها شرکت در کنکور ارشد است و دیگری آزمون‌های دوره فراگیر پیام نور می‌باشد که یک آزمون جدا در یک تاریخ مشخص برگزار می‌شود.

▫️دکترا

▪️دکترا در دو نوع عمومی یا حرفه‌ای و تخصصی می‌باشد، که دکترای حرفه‌ای یا عمومی مختص زیرمجموعه رشته‌های پزشکی (شامل رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی) است و به نوعی معادل کارشناسی ارشد سایر رشته‌ها می‌باشد. پس از آن شخص با ادامه تحصیل می‌تواند به درجه دکترای تخصصی دست یابد که بالاترین مدرک در ایران است

چقدر این خبر مفید بود؟ راضی هستید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. تعداد امتیاز: ۳

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

ادامه مطلب اینجا ببنید
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا