تخصیص سهمیه جدید برای بیمه قالیبافان

تخصیص سهمیه جدید برای بیمه قالیبافان

تخصیص سهمیه جدید برای بیمه قالیبافان
تخصیص سهمیه جدید برای بیمه قالیبافان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: با حمایت سازمان برنامه و بودجه، سهمیه جدیدی برای بیمه‌های قالیبافان اختصاص داده خواهد شد تا بیمه آنها اجرایی شود اجرای قانون بیمه قالیبافان یکی از خواسته های مهم قالیبافان به شمار می رود که در سال ۱۳۸۸ تصویب و تا […]

تخصیص سهمیه جدید برای بیمه قالیبافان

 تخصیص سهمیه جدید برای بیمه قالیبافان
تخصیص سهمیه جدید برای بیمه قالیبافان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: با حمایت سازمان برنامه و بودجه، سهمیه جدیدی برای بیمه‌های قالیبافان اختصاص داده خواهد شد تا بیمه آنها اجرایی شود

اجرای قانون بیمه قالیبافان یکی از خواسته های مهم قالیبافان به شمار می رود که در سال ۱۳۸۸ تصویب و تا سال ۱۳۹۲ اجرایی شد.

بر اساس این قانون مقرر شد ۴۵۰ هزار نفر از قالیبافان بیمه شوند و ظرف ۱۰ سال از زمان تصویب مصوبه، هر سال ۱۰۰ هزار نفر وارد این چرخه شوند و تحت پوشش بیمه قرار گیرند با این وجود از سال ۱۳۹۲ به بعد علاوه بر افرادی که سالها در صف بیمه بودند و نتوانستند از مزایای بیمه بهره مند شوند، بیمه ۲۳۰ هزار قالیباف هم که طی مدت پنج سال حق بیمه پرداخت کرده بودند به دلایل مختلفی همچون عدم واریز بیمه در روز مقرر یا عدم حضور هنگام مراجعه بازرس قطع شد.

مطابق آمارهای موجود و تایید مرکز ملی فرش به عنوان متولی فرش ایران، نزدیک به یک میلیون بافنده فرش در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود ۲۲۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند.

به گفته کارشناسان و فعالان حوزه فرش، در حالی که موضوع بیمه و امنیت شغلی قالیبافان از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و در تامین معاش و انگیزه تولید آنها موثر است، به دلیل کمبود بودجه امکان برقرای بیمه همه قالیبافان و اجرای این حکم قانونی وجود ندارد.

عبداله بهرامی، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف برخورداری از حمایت بیمه‌ای را برای بافندگان فرش حایز اهمیت می داند و می گوید: بیش از ۸۰ درصد بافندگان را زنان تشکیل می دهند که عمدتاً به شکل خانگی مشغول کارند و این مسأله در اشتغال و امنیت شغلی و اجتماعی و به ویژه درآمد آنها نقس بسزایی دارد.

وی معتقد است: اگر بحث بیمه قالیبافان به سازمان برنامه و بودجه واگذار شود تا پول بیمه در اختیار تامین اجتماعی قرار گیرد، وزارت کار می تواند بابت پوشش بیمه قالیبافان این سازمان را مکلف کند.

بهرامی می افزاید: یکی از مشکلاتی که در طول سالهای گذشته وجود داشته این بوده که ردیف اعتباری در بودجه‌های سنواتی پیش‌بینی و تصویب شده اما هنگام پرداخت به دلایلی نظیر کمبود بودجه یا عدم تامین اعتبار لازم اختصاص پیدا نکرده است.

به گفته وزیر کار با حمایت سازمان برنامه و بودجه سهمیه جدیدی برای بیمه‌های قالیبافان اختصاص خواهد یافت

در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دولت برای حمایت از نوسازی و بهسازی بنگاه‌های تعاونی و ایجاد اشتغال و کارآفرینی در بخش تعاون و همچنین توانمندسازی و شکل گیری تعاونی‌ها منابع مالی پیش بینی کرده بود ولی به گفته فعالان حوزه فرش دستباف این اعتبار تنها قالیبافان بیمه شده را پوشش می‌داد آن هم به شرطی که به طور کامل اختصاص یابد و به این ترتیب بافندگان زیادی همچنان چشم انتظار پوشش بیمه باقی می ماندند.

اما در لایحه بودجه ۱۴۰۱، بر معافیت‌های کامل بیمه‌ای بیمه‌شدگان بدون کارفرما در سازمان تامین اجتماعی از جمله مشمولان قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار تصریح شده است.

در واقع از ابتدای سال ۱۴۰۱، معافیت‌های کامل بیمه‌ای درخصوص بیمه شدگان بدون کارفرما در سازمان تامین اجتماعی از جمله مشمولان قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار (کد دار) مصوب ۱۳۸۸، بند (ض) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۸۶ کل کشور و بند (ب) ماده (۷) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، مشروط به ارزیابی آزمون وسع توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و قرار گرفتن در چهار دهک اول درآمدی است.

پیش از این مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف گفته بود:” باید دید ساز و کار این پیشنهاد به چه طریق خواهد بود و چگونه اجرا خواهد شد زیرا آنچه مهم است، نحوه تخصیص بودجه برای پوشش معافیت کامل بیمه ای است که همواره در مورد آن کوتاهی می شود.

به گفته وی، تنها ۲۲۵ هزار بافنده تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و بیمه مابقی قالیبافان قطع شده است.

وزیر کار اخیرا از پیگیری‌ها برای توسعه «بیمه» گروه‌های خاص از محل‌ افزایش بدهی‌های دولت خبر داده و گفته است:” با حمایت سازمان برنامه و بودجه سهمیه جدیدی برای بیمه‌های قالیبافان اختصاص داده خواهد شد تا بیمه آنها اجرایی شود. “

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ همچنین در مورد بیمه شدگان قرارگرفته در دهک‌های پنجم تا هفتم درآمدی، به ازای هر دهک سه درصد از معافیت بیمه‌ای موجود کسر خواهد شد و دهکهای هشتم و بالاتر مشمول معافیت‌های بیمه‌ای نخواهند بود. آیین‌نامه اجرایی این بند توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه شده و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

چقدر این خبر مفید بود؟ راضی هستید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. تعداد امتیاز: ۳

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت