تصویب آیین‌نامه اجرایی پرداخت ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسکن به بازنشستگان

آیین نامه اجرایی بند (ط) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور (در حال تصویب در هیئت وزیران)   در جلسه کمیسیون اقتصاد هیئت دولت که به ریاست فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، آیین نامه اجرایی بند (ط) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور بررسی و تصویب شد. […]

آیین نامه اجرایی بند (ط) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور (در حال تصویب در هیئت وزیران)

 

در جلسه کمیسیون اقتصاد هیئت دولت که به ریاست فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، آیین نامه اجرایی بند (ط) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور بررسی و تصویب شد.

به گزارش شناسنامه قانون و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، مطابق بند (ط) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، بانک مسکن موظف است با استفاده از منابع حاصل از بازگشت اقساط مسکن مهر، تعداد ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسکن بدون نیاز به سپرده‌‌گذاری به بازنشستگانی که حداقل پنج سال از بازنشسته‌ شدن آنها گذشته و در ده سال گذشته خود و همسرشان فاقد واحد مسکونی بوده و از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده نکرده‌اند، پرداخت کند.

نرخ سود این تسهیلات در تهران ۹ درصد، در مراکز استان‌ها هفت درصد و در سایر شهرها و روستاها چهار درصد است. این حکم، شامل کلیه بازنشستگان اعم از کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی که مستمری بازنشستگی آنها کمتر از سی میلیون ریال در ماه است، می‌شود.

با تصمیم کمیسیون اقتصاد، سقف فردی تسهیلات پرداختی از محل تبصره مذکور در کلان‌شهرها ۵۰۰ میلیون ریال و سایر شهرها و روستاها ۴۰۰ میلیون ریال در قبال اخذ وثایق و تضامینی معتبر، مطابق ضوابط و مقررات ذی‌ربط تعیین می‌گردد و سایر شرایط اعطای تسهیلات با پیشنهاد بانک مسکن به تصویب شورای پول و اعتبار می‌رسد.

بازنشستگان کشوری، لشگری و تأمین اجتماعی برای دریافت تسهیلات مسکن حمایتی باید طی ۱۰ سال گذشته خود و همسرشان فاقد واحد مسکونی بوده و از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده ننموده باشند، حداقل پنج سال از تاریخ بازنشستگی آنها گذشته و مستمری آنها کمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه باشد.

براساس این مصوبه، تسهیلات خرید مسکن صرفاً برای واحد‌های کمتر از ۱۵ سال ساخت، قابل پرداخت است و مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات مذکور با احتساب دوران مشارکت مدنی مشابه ۱۰ سال تعیین گردید.

صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی موظفند ضمن تضمین بازپرداخت اقساط تسهیلات پرداختی به بازنشستگان معرفی شده تا تسویه کامل تسهیلات اعطایی، حداکثر ظرف یک‌ماه براساس اطلاعات اعلامی بانک مسکن نسبت به کسر اقساط ماهانه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن دریافت کنندگان تسهیلات مذکور از مستمریِ مستمری‌بگیران اقدام نموده و حداکثر تا ۱۰ روز از تاریخ پرداخت مستمری‌های ایشان به حساب بانک مسکن کارسازی نماید.

0/5 (0 نظر)
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

تبلیغات متنی

پشتیبانی سایت