جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰

مصوبات مهم دولت برای حمایت از بورس ابلاغ شد
از بورس تهران در روز دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ فعلا کسی جلودار بورس نیست و روند صعودی هر روز پشت سر هم ادامه دارد. امروز هم در ساعات ابتدایی معاملات شاهد رشد شاخص کل هستیم. طوری که بعد گذشت ۳۰ دقیقه، شاخص کل حدود پنج […]

از بورس تهران در روز دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰

فعلا کسی جلودار بورس نیست و روند صعودی هر روز پشت سر هم ادامه دارد. امروز هم در ساعات ابتدایی معاملات شاهد رشد شاخص کل هستیم. طوری که بعد گذشت ۳۰ دقیقه، شاخص کل حدود پنج هزار واحد رشد کرده و به محدوده یک میلیون و ۴۲۲ هزار واحد رسیده است. جالب اینجاست که در کنار رشد ۳۵ صدم درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن ۵۸ صدم درصد افزایش داشته و نشان می‌دهد شرایط برای شرکت‌های کوچک به مراتب بهتر است. تا اینجای کار نماد‌های فولاد، فخوز، فملی، ومعادن و نوری بیشترین تاثیر مثبت و نماد‌های فارس و وبملت بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته‌اند.در اولین دقایق از شروع معاملات امروز دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰، از بین ۳۱۶ نماد بورسی معامله شده شاهد افزایش قیمت سهام ۱۹۸ نماد هستیم و ۱۱۸ نماد کارشان را با مسیر نزولی آغاز کرده‌اند. همچنین در بازار فرابورس از بین ۲۱۹ نماد معامله شده ۱۳۵ نماد سبزپوش هستند و ۸۴ نماد بخشی از ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. موردی که نشان می‌دهد امروز اکثریت قاطع بازار در اختیار نماد‌های صعودی است.

فلزات اساسی امروز رهبری بازار را بر عهده گرفتند و با بیشترین آمار معاملات به عنوان برترین گروه صنعت شناخته می‌شوند. فولاد سه درصد و فملی یک و نیم درصد افزایش قیمت پیدا کرده ولی برای فخوز صف خرید سنگینی تشکیل شده است. صف خریدی که می‌توان به قهرمانی روز گذشته فولاد خوزستان در جام حذفی فوتبال بی‌ارتباط نباشد، هرچند دلیل اصلی آن انتشار خبری درباره افزایش سرمایه این شرکت است. کویر، وتوکا، فرزین، هرمز و کیمیا از دیگر نمادهای فلزی هستند که افزایش قیمت قابل توجهی پیدا کرده‌اند. امروز پالایش و دارا یکم بخشی از ارزش خود را از دست داده‌اند ولی دیگر صندوق‌های سهامی عموما صعودی هستند. در گروه محصولات هم اغلب نمادها روند صعودی دارند ولی با سرعت کمتری در این مسیر حرکت می‌کنند. سرمایه‌گذاری‌ها امروز یکدست سبزپوش هستند و دوباره برای چند شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت صف خرید تشکیل شده است. بانک‌ها بی‌تفاوت نسبت به روند کلی بازار ارزش سهام خود را از دست می‌دهند. امروز هم اغلب نمادهای بانکی قرمزپوش شده‌اند. خودرویی‌ها به جز خودرو و خساپا شرایط خوبی دارند و حتی برای چند نماد قطعه‌سازی مثل خزر، خشرق و خلنت صف خرید تشکیل شده است. غذایی‌ها هم روز خود را با رنگ سبز آغاز کرده‌اند. کار در گروه استخراج کانه‌های فلزی گره خورده و هنور روند کلی گروه مشخص نیست. دیگر گروه‌های بازار سرمایه‌ که عموما گروه‌های کوچک هستند، اغلب با رنگ سبز کار خود را آغاز کرده و با افزایش قیمت سهام مواجه شده‌اند. انبوه‌سازی، قند و شکر، سیمان، لیزینگ، زراعت، حمل و نقل و نهادهای مالی از جمله سبزترین گروه‌های کوچک بازار هستند.

عقب‌نشینی قابل توجه صف‌های فروش

امروز تعداد صف‌های خرید به بیش از دو برابر صف‌های فروش رسیده. طوری که در ساعات پایانی بازار حدود ۱۵۰ نماد شاهد تشکیل صف خرید هستند که این تعداد ۲۲ درصد بازار را شامل می‌شوند. در حالی که تنها ۶۶ نماد یعنی ۱۰ درصد بازار با صف فروش مواجه شده است. ارزش کل صف‌های خرید و فروش یکسان است و هردو حدود هزار میلیارد تومان ارزش دارند و صف‌های خرید با اختلاف کمی برنده‌اند.
پارس؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

صف خرید شرکت پتروشیمی پارس امروز حتی از صف عرضه اولیه وهامون هم سنگین‌تر است و به اندازه یک سوم کل صف‌های خرید ارزش دارد. در ساعات پایانی معاملات ارزش صف خرید پارس به عدد عجیب ۳۱۲ میلیارد تومان می‌رسد. وهامون با صف خرید ۷۴ میلیاردی پشت سرش ایستاده و حکشتی با صف ۵۰ میلیارد تومانی در رتبه بعدی قرار دارد. کالا، آپ، ونیکی، کویر، فرابورس، وپخش، فخوز، ملت و فایرا از دیگر نماد‌های دارای صف خرید سنگین به ارزش بیش از ۲۰ میلیارد تومان هستند.

سبقت کدما از غدام در فهرست صف‎‌های فروش

کدما در ساعات پایانی معاملات امروز با صف فروش ۱۰۶ میلیارد تومانی غدام را پشت سر گذاشته و صدرنشین فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش شده است. غدام با صف ۸۰ میلیاردی در رتبه دوم و ثالوند با صف ۵۱ میلیاردی در رتبه سوم قرار دارد. کتوکا، سنیر، کترام، حپترو، زماهان، وسخراج، بالبر، قلرست و ثاباد از دیگر نماد‌های دارای صف فروش به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان هستند.
جهش ۱۵ هزار واحدی شاخص با پیشتازی شرکت‌های کوچک

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۸ مردادماه ۱۴۰۰ با جهش ۱۵ هزار و ۳۱۵ واحدی به رقم یک میلیون و ۴۳۳ هزار و ۱۷۷ واحد رسید. با اینکه امروز شاخص کل توانست ۱.۰۸ درصد رشد کند، اما شاخص هم‌وزن عملکرد بهتری از خود به جا گذاشت و ۱.۲۲ درصد افزایش پیدا کرد. موردی که نشان می‌دهد امروز شرایط برای شرکت‌های کوچک بازار سرمایه بهتر بوده است. هرچند، فولاد، پارس، فارس، فخوز، رمپنا، شستا و فملی بیشترین تاثیر را در ثبت رشد ۱۵ هزار واحدی شاخص کل داشتند.
نقشه بازار رنگ سبز خود را تا پایان معاملات حفظ کرد. امروز فلزات اساسی حسابی گل کشتند و لیدر بازار سرمایه بودند. هرچند فملی نزدیک قمیت روز گذشته معامله شد و فولاد و ذوب له رشد دو سه درصدی بسنده کردند، ولی برای فخوز، کاوه، کویر، فایرا و فولاژ صف خرید سنگین تشکیل شد. محصولات شیمیایی هم امروز فلزات را همراهی کردند. پترول، فارسف نوری و شگویا در حد یکی دو درصد افزایش قیمت داشتند و تاپیکو، کلر، شیران و شکبیر عملکرد بهتری از خود به جا گذاشتند. شرایط بازار خودرو و خساپا را هم سبزپوش کرد و خگستر به صف خرید رسیدن تا سهامداران خودرویی هم نفس راحتی بکشند. در گروه بانک‌ها تلاش‌ها برای همراهی با روند صعودی بی‌فایده بود و وبملت، وپاسار، وتجارت و دی با کمترین نوسان نسبت به روز قبل به کار خود پایان دادند. سرمایه‌گذاری‌ها، محصولات غذایی، سیمان، نیروگاه‌ها، حمل و نقل، زراعت، رایانه، خدمات فنی مهندسی، محصولات کاغذی و استحراج زغالسنگ از جمله سبزترین گروه‌های بازار امروز بودند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت