حاجی‌میرزایی: آموزش و‌پرورش به نظام ارزیابی نیاز دارد

حاجی‌میرزایی: آموزش و‌پرورش به نظام ارزیابی نیاز دارد وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه سند تحول زمانی اجرا می‌شود که تمام ارکان تعلیم‌و‌تربیت با آن آشنا باشند، گفت: عدالت آموزشی و تقویت مدارس دولتی که نگرانی دانش‌آموزان است از اولویت‌های بنده است.   محسن حاجی میرزایی [...]

حاجی‌میرزایی: آموزش و‌پرورش به نظام ارزیابی نیاز دارد
وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه سند تحول زمانی اجرا می‌شود که تمام ارکان تعلیم‌و‌تربیت با آن آشنا باشند، گفت: عدالت آموزشی و تقویت مدارس دولتی که نگرانی دانش‌آموزان است از اولویت‌های بنده است.

 

محسن حاجی میرزایی در نشست مجلس دانش‌آموزی که در محل مجلس قدیم برگزار شد، اظهار‌کرد: جامعه‌ای قادر است مسائلش را حل‌کند که به خوبی بتوانند گفت‌وگو کند و مجلس دانش‌آموزی فضای مناسبی برای گفت‌وگو است بسیاری از مسئولان نگرانند تعارض در روش‌ها و رفتارها انرژی، منابع و‌فرصت‌ها را هدر دهد و به فکر این هستند، چگونه می‌توان همدلی ایجاد کرد و بدون شک گفت‌وگو یکی از روش‌های آن است.

وی افزود: آموزش و‌پرورش مسئولیت تحقق سند تحول بنیادین را بر عهده دارد و سند ارزشمندی است که با تجمیع تجربیات داخلی و بین‌المللی و بهره‌گیری موثر از فرهنگ دینی تدوین شده است اما هر چقدر به عظمت این سند باور داشته باشیم برای اجرایی شدن آن کار پیچیده و دشواری داریم.

 وزیر آموزش‌وپرورش عنوان‌کرد: تحقق سند تحول چند برابر پیچیده‌تر و دشوار تر از تولید آن است و ما امروز می‌خواهیم سند تحول را اجرا کنیم و سندی اجرا می‌شود که پیرامون آن تفاهم شکل گرفته و به درک مشترک در میان ذی‌نفعان دست یافته باشد، یکی از مأموریت‌های مجلس دانش آموزی در تحقق سند تحول این است که پایه‌های گفت‌وگو را میان دانش‌آموزان شکل دهد.

حاجی‌میرزایی بیان‌کرد: تا نتوانیم تقاضای موثری را در میان جامعه تعلیم و تربیت و در جامعه نسبت به تعلیم و تربیت تمام ساحتی ایجاد کنیم با تولید سند، این اقدام امکان‌پذیر نیست وقتی می‌توانیم از سند تحول صحبت کنیم که تمام ارکان تعلیم و تربیت با سند، مفاهیم و روش‌ها آشنا باشند و آن را مطالعه کنند و در مجلس دانش‌آموزی بخش ویژه‌ای به فرهنگ‌سازی سند تحول اختصاص یابد.

آموزش و پرورش نیاز به سیستم ارزیابی دارد

وی با اشاره به اینکه بازیابی نقش جوانان و نوجوانان در استقرار بیانیه گام دوم رهبر انقلاب می‌تواند موضوع دیگری باشد که در مجلس دانش آموزی مورد توجه قرار بگیرد، افزود: برخورداری از بازخوردگیری و ارزیابی واقعی از نظام آموزشی ضروری است تمام دستگاه ها نظام ارزیابی دارند و آموزش و پرورش توسط مشتریان این نظام می تواند ارزیابی شود بنابراین دانش آموزان عضو مجلس دانش‌آموزی باید صدای ارزیابی از جریان نظام آموزشی و تحرکات آن باشند، کل نظام آموزشی از مقابل شما رژه می‌رود و به عنوان بهره‌برداران نظام آموزشی می تواند آن را ارزیابی کنید.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه در امتداد خط نظام تعلیم و تربیت یک مصرف‌کننده به نام کنکور داریم، افزود:  از پایه اول ابتدایی همه چیز براساس کنکور انجام می‌شود، هر جور بخواهیم روش‌های نظام تعلیم و تربیت را تغییر دهیم باز خودش را با کنکور تنظیم می‌کند، امروز برخی دانشگاه‌ها توانسته‌اند در آخر خط مسائل دیگری را هم بگذارند و توجهات به آن جلب شده است، استارت آپ‌ها جهت‌گیری دانشگاه‌ها را تغییر داده است ما نمی‌توانیم کنکور را برداریم و باید در کنار آن متقاضیان دیگری بگذاریم که جهت‌گیری نظام تعلیم و تربیت ما را به سمت خودش هدایت کند.

حاجی‌میرزایی خطاب به  دانش‌آموزان گفت: نگرانی شما برای عدالت آموزشی و تقویت مدارس دولتی قطعا جزو اولویت‌های بنده است و امروز نمی‌توانیم سرمان را بالا بگیریم و بگوییم فرصت‌های آموزشی را عادلانه توزیع کرده‌ایم.

0/5 ( 0 نظر )
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

تبلیغات متنی

پشتیبانی سایت