حاج میرزائی درشبکه خبر:۱۵ شهریور قطعاً آغاز سال تحصیلی است

حاج میرزائی درشبکه خبر:۱۵ شهریور قطعاً آغاز سال تحصیلی است

حاجی میرزایی: همه مدارس، تا ابتدای شهریور به سامانه ملی اطلاعات متصل خواهند شد ۱۵ شهریور قطعاً آغاز سال تحصیلی است /۱۱ سرویس به شبکه شاد اضافه شده است/تلاش اپراتورها این است که سیم کارت مخصوص دانش‌آموزی در اختیار آنان قرار گیرد/تا پایان سال راهنمای تولید برنامه درسی برای تمام پایه‌ها تدوین می‌شود نشست شورای […]

حاجی میرزایی: همه مدارس، تا ابتدای شهریور به سامانه ملی اطلاعات متصل خواهند شد
۱۵ شهریور قطعاً آغاز سال تحصیلی است /۱۱ سرویس به شبکه شاد اضافه شده است/تلاش اپراتورها این است که سیم کارت مخصوص دانش‌آموزی در اختیار آنان قرار گیرد/تا پایان سال راهنمای تولید برنامه درسی برای تمام پایه‌ها تدوین می‌شود

نشست شورای هماهنگی تشکل‌های دانش‌آموزی

– وزیر آموزش و پرورش با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر به بیان برخی مسایل آموزشی و پرورشی از جمله نحوه بازگشایی مدارس، آموزش در شبکه شاد و رتبه بندی معلمان پرداخت.

محسن حاجی میرزایی شامگاه امشب دوشنبه ۲۷ مردادماه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر حضور یافت و درباره برخی مسایل آموزشی و پرورشی توضیحاتی داد.

وی درباره عملکرد وزارت آموزش و پرورش گفت: «درباره وزارت آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد فرهنگ ساز و آینده ساز، صحبت کردن سخت و پیچیده است. آموزش و پرورش مهمترین سرمایه جامعه را به عنوان امانت در اختیار گرفته است و آینده مردم در آموزش و پرورش شکل می‌گیرد. کشور و نظام نیز آینده خود را در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌دهد لذا نهادی است که باید ماموریت‌ها و وظایف خود را انجام دهد.»

حاجی میرزایی افزود: «مهمترین دستاورد آموزش و پرورش دسترسی همگان به آموزش است توزیع نابرابر فرصت‌های آموزشی نقطه عزیمت تمام نابرابری‌هاست، اگر فرصت‌های یادگیری در جامعه به درستی توسعه یابد جامعه می‌تواند در مسیر عدالت حرکت کند تا افراد استعدادهای خود را شکوفا کنند.»

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: «اکنون می‌توانیم بگوییم در تمام کشور دسترسی به آموزش میسر است در بررسی تعداد کودکان بازمانده از تحصیل، تعداد ۱۴۰ هزار کودک در دوره ابتدایی داریم که بازمانده از تحصیل هستند و کمتر از یک و نیم درصد به دلیل عدم آموزش بازمانده از تحصیل شده‌اند.»

جامعه ما به فرصت‌های مناسبی از آموزش دسترسی دارد

وی بیان کرد: «این موضوع نشان می‌دهد چتر آموزش و پرورش در سراسر کشور گسترش پیدا کرده و فاصله‌های بین مناطق مختلف به سرعت در حال کاهش است و فاصله بین جنسیت‌های مختلف درحال کاهش و گذر تحصیلی در حال افزایش است. این موضوع نوید بخش این است که جامعه ما به فرصت‌های مناسبی از آموزش دسترسی دارد.»

حاجی‌ میرزایی با بیان اینکه باید آموزش با کیفیت ارائه شود گفت: «این موضوع جز دغدغه‌های ماست و فرصت‌های برابر باید از نظر کیفیت همسان باشد. تلاش داریم با تمرکز بر محروم‌ترین مناطق و مدارس دولتی این فاصله را طی و کیفیت مناسب‌تری را برای دانش‌آموزان سراسر کشور مهیا کنیم.»

وزیر آموزش و پرورش افزود: «آموزش و پرورش مسئولیت تربیت و آماده کردن افراد برای زندگی کردن، ایفای نقش و پذیرفتن مسئولیت را برعهده دارد در این زمینه تلاش‌های گسترده‌ای در حال انجام است و مجموعه معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش در حوزه تقویت دانش‌آموزان و مجهز کردن آنان برای قابلیت ایفای نقش اجتماعی و تقویت باورهای دینی و ارزش‌ها و هویت‌های ملی و انسجام ملی تلاش می‌کند.»

وی افزود: «موضوع دیگر مصونیت دانش‌آموزان است باید جامعه دانش‌آموزان را مصون بداریم. در دو بخش پیشگیرانه و مقابله طرح‌های زیادی برای غربالگری روانی و رفتاری دانش‌آموزان انجام می‌شود تا از این حیث نیز مورد سنجش قرار گیرند و مداخلات به موقع انجام می‌شود تا دانش‌آموزان آسیبی نبینند.»

۱۵ شهریور قطعاً آغاز سال تحصیلی است

وی درباره زمان دقیق بازگشایی مدارس گفت: «۱۵ شهریور قطعاً آغاز سال تحصیلی است با اطمینان می‌گویم که از این تاریخ فعالیت آموزشی در سراسر کشور آغاز می‌شود. ما حقی به عنوان حق دسترسی به آموزش داریم این موضوع جز تکالیف دولت‌هاست حق سلامت و ایمنی دانش‌آموزان را نیز به عنوان ماموریت داریم. ما درصدد ایجاد تعادل بین این دو حق هستیم. بنابراین تمام تلاش ما این است تا کسی از آموزش محروم نشود و سلامت کسی نیز در معرض مخاطره قرار نگیرد.»

حاجی میرزایی ادامه داد: «با وضعیت غیر مطمئنی روبه‌رو هستیم و نمی‌دانیم روزهای آینده چه وضعیتی داریم زیرا سه شرایط را برای بازگشایی مدارس در نظر گرفتیم؛ اگر روال عادی باشد کار آموزش انجام می‌گیرد. در وضعیتی که بچه‌ها می‌توانند به مدرسه بروند، باید طبق پروتکل وزارت بهداشت و بر اساس تعداد دانش‌آموزان و مساحت کلاس‌ها دانش‌آموزان را سر کلاس بفرستیم. اگر تعداد دانش‌آموزان از ظرفیت مدرسه و کلاس با رعایت پروتکل‌ها بیشتر بود دانش‌آموزان را به دو دسته تقسیم می‌کنیم عده‌ای در روزهای زوج و عده‌ای در روزهای فرد به مدرسه می‌روند.»

حاجی میرزایی گفت: «در دوره ابتدایی متوسط دانش‌آموزانی که در کلاس درس هستند در مقایسه با دوره متوسطه بالاتر است، اگر تعداد بالا باشد و نتوانیم با رعایت پروتکل در دو نوبت آنان را آموزش دهیم در سه نوبت این آموزش را خواهیم داد. هدف این است تا جایی که امکان دارد دانش‌آموزان را از حضور محروم نکنیم.»

وی گفت: «سال گذشته در شرایطی به سمت فعالیت‌های مجازی رفتیم که دو سوم کلاس درس را پشت سر گذاشته بودیم. در هرحال به سلامت دانش‌آموزان توجه می‌کنیم. ما در شرایطی هستیم که تصویری از آینده نداریم با این شرایط تمام تلاش را می‌کنیم که واکنش مناسبی مطابق با شرایط داشته باشیم تا از سلامت دانش‌آموزان و آموزش آنان مراقبت‌ کنیم.»

الزامی برای پیوستن به شبکه شاد وجود ندارد

حاجی میرزایی با بیان اینکه سه و نیم میلیون نفر از دانش‌آموزان عضو شبکه شاد نیستند گفت: «این تعداد از ۱۴ میلیون دانش‌آموز است بنابراین ما این موضوع را درک می‌کنیم که برای خانواده‌ها امکان تهیه ابزار هوشمند میسر نباشد یا در مناطقی زندگی می‌کنند که دسترسی به اینترنت نداشته باشند لذا الزامی برای پیوستن به شبکه شاد وجود ندارد هر فردی که این امکان را ندارد می‌تواند به شبکه متصل نشود.»

وی اضافه کرد که در این صورت بسته خودآموز آموزشی برای آنان تهیه می‌کنیم تا آموزش آنها متوقف نشود. این موضوع را نیز به تمام مدیران مدارس در سراسر کشور ابلاغ کردیم. لازم است برای تک تک دانش‌آموزان طرح آموزشی لازم را داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره زیرساخت شبکه شاد گفت: «شبکه شاد مشکلات فنی داشت که تلاش کردیم این مشکلات را برطرف کنیم ما در سال گذشته ناگزیر بودیم در فاصله کمتر از یک ماه شبکه شاد را فعال کنیم تا بتوانیم آن را در جمع محدودی تست کنیم اما امسال ظرفیت‌های شاد را توسعه دادیم یعنی قبلا ۴ سرویس از طریق این شبکه در دسترس معلم و دانش‌آموز قرار می‌گرفت که اکنون به ۱۱ سرویس افزایش پیدا کرده است.»

وی اضافه کرد امکان آزمون گرفتن، تکلیف دادن و تکلیف گرفتن، برگزاری کلاس زنده بین معلم و دانش‌آموز و اختصاص صفحه ویژه به معلم برای بارگذاری درس‌های مختلف در شبکه شاد میسر شده است. برخی از معلمان می‌گفتند کار در فضای مجازی وقت زیادی را از ما می‌گیرد لذا برای تمام پایه‌ها از صفحه اول هر کتاب تا پایان هر کتاب تمام دروس را تولید و روی شبکه شاد بارگذاری کردیم.

وزارت ارتباطات قبول کرده میزان ترافیک شبکه شاد را که مورد نیاز است تامین کند

حاجی میرزایی گفت: «یک امتیاز ویژه شبکه شاد این است که محتوا بر روی آن بارگذاری شده است اما بخش مشکلات دیگر شاد مانند پهنای باند خارج از فعالیت و ماموریت آموزش و پرورش است لذا وزارت ارتباطات قبول کرده میزان ترافیک شبکه شاد را که مورد نیاز است تامین کند. همه مدارس ما طبق قانون و برنامه تا ابتدای شهریور به سامانه ملی اطلاعات متصل خواهند شد.»

وزیر آموزش و پرورش درباره رایگان شدن اینترنت شبکه شاد گفت: «یکی از نگرانی‌هایی که برخی از خانواده‌ها داشتند این است که ارتباط دانش‌آموزان به اینترنت دچار مشکل است، لذا تلاش اپراتورها این است که سیم کارت مخصوص دانش‌آموزی در اختیار آنان قرار گیرد.»

وی با اشاره به اینکه شروع سال تحصیلی با یک ارزیابی از دانش‌آموزان آغاز می‌شود به خصوص که در سال گذشته شرایط متفاوتی داشتیم، درباره فعالیت مدارس غیردولتی گفت: «در این شرایط اگر بناست آموزش مجازی ارائه شود توصیه به موسسین مدارس غیر دولتی این است که برای کاستن از هزینه‌ها تعداد افرادی که آموزش می‌دهند را باید افزایش دهند اما شهریه مدارس غیر دولتی تابع قوانین است.»

حاجی میرزایی با بیان اینکه شهریه مدارس غیرانتفاعی مشخص شده است افزود: «اگر مجموعه‌ای از رقم اعلام شده هزینه‌ای را بالاتر بگیرد هیات نظارت به این موضوع رسیدگی می‌کند و افرادی که تخلف کرده باشند باید پول را برگردانند.»

تمام معلمانی که به طور تمام وقت هستند باید بیمه شوند

وزیر آموزش و پرورش درباره بیمه معلمان گفت: «تمام معلمانی که به طور تمام وقت هستند باید بیمه شوند اگر از این موضوع تخطی شود باید مورد بازخواست قرار بگیرند. معلمی یک شغل نیست اگر آرامش کافی وجود نداشته باشد نمی‌تواند کار کند و این موضوع تأثیر منفی بر روی روحیه دانش‌آموزان و معلمان می‌گذارد.»

وی درباره بکارگیری معلمان بازنشسته گفت: «ما حدود ۱۲۰ هزار نیروی حق التدریس داریم که شروع کارشان قبل از ۹۱ بوده است متعهد هستیم این افراد را به کار بگیریم در برخی از مناطق که نیاز به نیروی کارآمد داریم و نمی‌توانیم نیروها را تامین کنیم ممکن است از یک سوم زمان نیروی بازنشسته استفاده کنیم تا کمبود نیروی خود را جبران کنیم.»

حاجی میرزایی درباره رتبه بندی معلمان نیز عنوان کرد: «معلمان باید در رتبه‌های متفاوتی متناسب با صلاحیت‌های تخصصی، حرفه‌ای و عمومی قرار بگیرند این کار انجام شده‌ و دولت نیز بر این اساس معلمان را در ۵ رتبه تقسیم کرده است.»

تمام معلمان بر اساس صلاحیت از رتبه یک تا پنج رتبه‌بندی شدند و متناسب با آن، حقوق آنان متفاوت است

وی اضافه کرد: «برای پررنگ شدن فاصله و امتیازات بین رتبه‌ها، اگر امکانش باشد در سال آینده بودجه بیشتری به آن اختصاص می‌دهیم که این موضوع توجه مجلس را می‌طلبد، تمام معلمان بر اساس صلاحیت از رتبه یک تا پنج رتبه‌بندی شدند و متناسب با این رتبه حقوق آنان متفاوت است.»

وی درباره اجرایی شدن سند تحول بنیادین گفت: «اجرایی شدن سند نیازمند تحولاتی در آموزش و پرورش است تا دانش‌آموزان را از حافظه محوری به سمت مهارت محوری و تربیت محوری ببرد و آنان را در ۶ ساحت تربیتی رشد دهد.»

وزیر آموزش و پرورش گفت: «برای این منظور نیازمند هستیم برنامه درسی را متناسب با این اهداف تدوین کنیم در گذشته اقداماتی انجام شده که پیش نیاز ورود به این مرحله بوده است امسال تا پایان سال راهنمای تولید برنامه درسی برای تمام پایه‌ها تدوین و تصویب می‌شود و بر اساس آن محتوای آموزشی و بسته‌های یادگیری تغییر پیدا می‌کند.»

۲۵ بسته تدوین و در دستور کار قرار گرفته است

حاجی میرزایی با بیان اینکه امسال ۲۵ بسته تحولی را استخراج کردیم که ویژگی‌هایی از جمله شورانگیز مبتنی بر تقاضای اجتماعی، نتیجه‌بخش در مدرسه و در سطح دانش‌آموز دارد گفت: «۲۵ بسته تدوین و در دستور کار قرار گرفته است. تلاش داریم تا پایان سال تحصیلی جاری بتوانیم تصویری از اجرایی شدن واقعی سند را داشته باشیم.»

وی در بحث جذب نیرو گفت: «امسال ۲۰ هزار نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان و ۲۸ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ استخدام می‌شوند. همچنین ۲۵ هزار نفر نیز از طریق تبدیل وضعیت جذب آموزش و پرورش خواهند شد.»

چقدر این خبر مفید بود؟ راضی هستید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیاز: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت