حمله به ایران آخرین حیله ترامپ پیش از خداحافظی

حمله به ایران آخرین حیله ترامپ پیش از خداحافظی رئیس اسبق شورای ملی ایرانیان در آمریکا می گوید حمله به ایران اخرین گزینه ترامپ برای ماندن در قدرت است تریتا پارسی رئیس اندیشکده کوئینسی آمریکا در تازه‌ترین یادداشت خود با عنوان «حمله به ایران، ممکن است آخرین مکر ترامپ پیش از خداحافظی باشد» نوشت: تحرکات […]

حمله به ایران آخرین حیله ترامپ پیش از خداحافظی

حمله به ایران آخرین حیله ترامپ پیش از خداحافظی

رئیس اسبق شورای ملی ایرانیان در آمریکا می گوید حمله به ایران اخرین گزینه ترامپ برای ماندن در قدرت است

تریتا پارسی رئیس اندیشکده کوئینسی آمریکا در تازه‌ترین یادداشت خود با عنوان «حمله به ایران، ممکن است آخرین مکر ترامپ پیش از خداحافظی باشد» نوشت:

تحرکات اخیر پنتاگون در خاورمیانه (برای جلوگیری از هر گونه اقدام از سوی ایران در آستانه سالگرد ترور(شهید سپهبد قاسم سلیمانی)، همراه با گزارش رسانه های اسرائیلی مبنی بر درخواست عربستان و اسرائیل از ترامپ برای بمباران ایران قبل از ترک دفترش، گمانه زنی ها پیرامون چند هفته فاجعه بار را تقویت می کند.

در چهار سال گذشته، دولت ترامپ بیش از هر کشوری ایران را تهدید به جنگ کرده است. از ماه اکتبر، پنتاگون ۲۰۰۰ نیروی نظامی و یک اسکادران دیگر از هواپیماهای جنگنده را به عربستان وهمچنین سه بار بمب افکن هایB 52 را به منطقه فرستاده است.علاوه بر اینها، اسرائیل نیز که ترور ماه گذشته دانشمند هسته ای ایران را تقریبا به عهده گرفته یک زیر دریایی هسته ای را به خلیح فارس فرستاده است. هدف تمام این اقدامات بازدارندگی است. کنت فرانک مک کنزی، فرمانده نیروی سنتکام می گوید: این اقدامات برای جلوگیری از هر گونه حمله احتمالی دشمن است و ایالات متحده می‌خواهد نشان دهد که آماده پاسخگویی به هرگونه تهاجمی است که متوجه منافعش باشد.

جای تعجب ندارد اگر ایران این اقدامات را تحریک و تهدید تفسیر کند، درست مانند درک ایالات متحده از حضور فرضی کشتی های جنگی ایران در سواحل فلوریدا. در این میان، سرپیچی دولت ترامپ از دیدار دولت در حال گذار بایدن با آژانس های اطلاعات دفاعی ایالات متحده، نگرانی ها را بیشتر می کند. برخی بر این باورند که این اقدام دولت چه بسا نشانه‌ای از هرگونه عملیات برنامه ریزی شده یا قریب الوقوع باشد.

کل سیاست دولت ترامپ در رویارویی با ایران فاجعه بار بوده و ترامپ توانایی یادگیری از تجربیات گذشته را ندارد. به علاوه، گذشته نشان می دهد که هر چه ترامپ ناامید تر باشد، بی پرواتر می شود. آیا ترامپ می تواند به امید ایجاد هرج و مرج کافی برای جلوگیری از روی کارامدن دولت بایدن در ماه ژانویه، دست به اقدامی بزند؟ هرچند هیچ دلیلی وجود ندارد که این قمار جواب دهد اما غیر معقول بودن این گزینه دلیل قانع کننده ای نیست تا ترامپ دست به امتحان آن نزند. دست کم او می تواند حمایت گسترده تر اونجلیکال هایی که تا به حالا نیز گوش به فرمان آنها بوده را به دست آورد.
حتی اگر رویارویی با ایران از رئیس جمهورشدن بایدن جلوگیری نکند، ترامپ می تواند اینگونه ارزیابی کند که برای همیشه توافق هسته ای را از بین می برد و حمایت همیشگی اونجلیکال ها را به دست آورد. با ارزیابی های ترامپ، چه بسا با چند هفته از خطرناک ترین دوران ریاست جمهوری او روبرو باشیم.

منبع خبر آنلاین

0/5 (0 نظر)
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

تبلیغات متنی

  1. بابا ترامپ کوچکتراز این حرفهاست اسرائیل سگ پاسوحته ترامپه او شیشه شکستنی یست مال این حرفا نیست

    به این نظر امتیاز بده
پشتیبانی سایت