دستورالعمل برگزاری امتحانات ایمن

دستورالعمل برگزاری امتحانات ایمن/ فاصله دو متری صندلی‌‌ها و ضرورت تهویه هوا دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا ویروس در حوزه‌های امتحانی ابلاغ شد و براین اساس تجمع دانش آموزان در حوزه‌های امتحان ممنوع است و فاصله دو متری بین صندلی‌ها باشد. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش […]

دستورالعمل برگزاری امتحانات ایمن/ فاصله دو متری صندلی‌‌ها و ضرورت تهویه هوا

دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا ویروس در حوزه‌های امتحانی ابلاغ شد و براین اساس تجمع دانش آموزان در حوزه‌های امتحان ممنوع است و فاصله دو متری بین صندلی‌ها باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا ویروس در حوزه‌های امتحانی را ابلاغ کرد.

در این دستورالعمل تاکید شده است که در حوزه‌های برگزاری امتحانات نباید تجمع دانش آموزان شکل بگیرد.

قرار گرفتن مواد ضدعفونی‌کننده برای استفاده علی الخصوص ورودی‌ها و خروجی ها الزامی است. تمام دانش‌آموزان قبل از ورود دست‌های خود را ضد عفونی کنند.

چینش صندلی‌ها باید به گونه‌ای باشد که فاصله دو متر بین امتحان دهندگان و ۴ متر فضا برای هر دانش‌آموز رعایت شود.

هدف این دستورالعمل، ایجاد محیطی امن برای پیشگیری از سرایت ویروس کرونا بر پایه اصل فاصله‌گذاری اجتماعی و برگزاری ایمن امتحانات حضوری شامل امتحانات نهایی، المپیادهای علمی امتحان ورودی مدارس استعداد درخشان و هرگونه امتحانی که نیاز به تجمع دانش‌آموزان، معلمان و کارکنان در مدت کوتاهی در مدارس یا محل‌های پیش‌بینی شده دارد، است.

مشروح دستورالعملمراقبت و کنترل بیماری کرونا ویروس در حوزه‌های امتحانی را در ادامه می‌خوانید:

الزامات کلی

برگزاری امتحان در حوزه‌های امتحانی و مراکز امتحان منوط به داشتن امکانات فنی و اجرایی کامل شامل موارد زیر است:

برنامه مدون گندزدایی تمام سطوح دارای امکان تماس زیاد مانند تجهیزات، دستگیره‌در، میز و صندلی، شیر آلات، نرده، پله‌ها، پریز و کلیدهای برق و کلیه وسایلی است که به طور عمومی و مشترک استفاده می‌شود.
تامین صابون مایع و محلولهای مناسب ضدعفونی کننده دست به مقدار کافی و متناسب بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی و تامین دپوی حداقل برای مصرف دو هفته مدرسه در محل مدرسه.
تامین فاصله‌گذاری مناسب و جلوگیری از تجمع دانش‌آموزان در ورود به محل امتحان و خروج از آن.
جلوگیری از ازدحام همراهان دانش‌آموزان قبل و بعد از برگزاری امتحان.
تامین فاصله‌گذاری مناسب از هر طرف برای صندلی‌ها در محل امتحان.
تهویه مناسب هوا در محل برگزاری جلسه امتحان.
آگاهی همه دانش‌آموزان، معلمان و کارکنان مدرسه از احتیاطات لازم در زمان شروع بیماری از طریق ارائه آموزش‌های لازم.
ثبت وضعیت سلامت دانش‌آموزان، معلمان و کارکنان با استفاده از سایت salamat.gov.ir

آموزش و اطلاع رسانی

لازم است اطلاع‌رسانی ویژه‌ای در خصوص الزامات بهداشتی برگزاری امتحانات با هدف پیشگیری و کنترل بیماری کرونا و شرایط فاصله گذاری اجتماعی با استفاده از تمام ظرفیت‌های رسانه‌ای و ارتباطی مانند سامانه شاد، سامانه پیامکی و… صورت پذیرد.

پیش از اجرای این پروتکل ارائه آموزش‌های غیرحضوری لازم برای مدیران، کارکنان،کارشناسان، والدین و نیروهای خدماتی در خصوص این پروتکل و سایر دستورالعمل های ابلاغی در دستور کار قرار گیرد.

نصب تابلوهای اطلاع‌رسانی مبنی بر اهمیت حفظ سلامت خود و دیگران بر اساس آموزه‌های بهداشتی و همچنین اعلام هشدار در ورودی‌های اصلی به منظور انصراف از ورود افراد علامت‌دار و مشکوک، دارای سابقه تماس با افراد مبتلا و یا تماس با افراد دارای علامت در دو هفته اخیر صورت پذیرد.

نصب پوستر و و بنرهای آموزشی در تمام مسیر با تاکید بر رعایت اصول فاصله‌گذاری فیزیکی و تاکید بر حفظ سلامت دیگران انجام شود.

پوستر نحوه صحیح شستشوی دست باید در تمام سرویس‌های بهداشتی و بالای هریک از روشویی‌ها نصب شود.

علائمی به منظور تعیین فاصله ایمن در محل ورود و خروج دانش‌آموزان و کارکنان نصب شود.

آماده‌سازی مدارس وکانون‌های برگزاری امتحان

انجام ارزیابی از وضعیت آمادگی بهداشتی مراکز امتحان شرط لازم برای انجام کار است برای اطمینان از حفظ آمادگی لازم است چک لیست مربوط به تکمیل شود و گروه نظارت روز قبل از برگزاری امتحان آمادگی بهداشتی خود را تأیید کند.

نیروی انسانی، آموزشی و نظارتی در امور بهداشت از جمله مراقب سلامت در آموزش و پرورش یا خرید خدمات بهداشتی از اشخاص حقیقی و حقوقی تامین شود.

نیروی خدماتی آموزش دیده به منظور اجرای برنامه مدون نظافت و گندزدایی، دفع بهداشتی زباله، نظارت بر وجود صابون مایع و… با توجه به جمعیت دانش آموزان تامین شود.

تمهیدات بهداشتی لازم مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت شامل تهویه مناسب فضاها، نظافت و ضدعفونی مسیرها، آب بخوری، سرویس‌های بهداشتی، دیوارها،کف و سطوحی که توسط افراد زیادی لمس می‌شوند مانند نرده‌ها، دستگیره های در و پنجره‌ها، میز و صندلی‌ها قبل و بعد از امتحان و نظارت بر انجام بهینه فرآیند مذکور توسط کارشناسان بهداشت.

لوله کشی و یا مخزن صابون مایع و سطل زباله دربدار مجهز به کیسه زباله داشته باشند.

گند‌زدایی کردن محل برگزاری امتحان و تجمع مراقبان، قبل و بعد از امتحان الزامی است.

در مناطق گرمسیری کشور که سیستم‌های سرمایشی و تهویه استفاده می‌کنند فرآیند گندزدایی باید با تایید و نظارت کارشناس بهداشت انجام شود.

در هر مکان یک بار امتحان به عمل آید و در صورت نیاز به تکرار امتحان برای گروه بعدی با فاصله حداقل دو ساعت پس از ضدعفونی انجام شود.

از بزرگترین فضای موجود برای انتخاب مرکز امتحان و حضور دانش‌آموزان استفاده شود.

چینش صندلی‌ها باید به گونه‌ای باشد که فاصله دو متر بین امتحان دهندگان و ۴ متر فضا برای هر دانش‌آموز رعایت شود.

در محل‌های امتحان از تحویل گرفتن هرگونه لوازم اضافی مانند تلفن همراه و کیف خودداری شود بنابراین لازم است در این خصوص به والدین و دانش‌آموزان اطلاع‌رسانی شود.

لازم است دانش‌آموزان قبل از ورود به محل برگزاری امتحان کارت ورود به جلسه را بر روی لباس خود نصب کرده و به منظور جلوگیری از ازدحام حداقل یک ساعت قبل از زمان امتحان برای انجام غربالگری در محل حاضر شوند.

در محل امتحان یک ساعت قبل از زمان امتحان باز باشد و مسئولین حوزه لازم است به محض حضور دانش‌آموزان آنها را به محل نشستن هدایت کنند.

در تکثیر، انتقال و آماده کردن برگه‌های امتحانی و برگه‌‌های پاسخنامه تمام ملاحظات بهداشتی مانند استفاده از ماسک رعایت شود.

قبل و بعد از توزیع برگه‌های امتحانی و قبل و بعد از جمع‌آوری اوراق بر شستن دست‌ها توسط مراقبان نظارت شود.

با اتمام زمان امتحان از دانش آموزان خواسته شود تا در محل صندلی‌های خود نشسته و منتظر جمع‌آوری اوراق توسط مراقبان باشند.

خروج دانش‌آموزان به گونه‌ای مدیریت شود که به صورت تک به تک محل امتحان را ترک کنند درصورتی که دانش‌آموزی مایل به تحویل برگه قبل از اتمام زمان امتحان باشد باید موضوع را به مراقب اعلام کرده و مراقب ضمن رعایت دستورالعمل امتحانات با دریافت برگه اجازه خروج را دهد.

استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مانند ماسک سه لایه برای کارکنان و مراقبان مراکز امتحان الزامی است.

از تجمع در محیط های خاص مدرسه از قبیل دفتر، اتاق کپی و… جلوگیری شود.

استفاده از ماسک برای تمام دانش‌آموزان الزامی است این موضوع باید قبلاً به اطلاع خانواده‌ها رسیده باشد و جهت اطمینان از سلامت دانش‌آموزان باید به تعداد ۱۰ درصد افراد حوزه امتحان ماسک تهیه شود.

دانش‌آموزان باید از لوازم تحریر شخصی استفاده کنند.جابجایی لوازم التحریر ممنوع است.

تهویه در محل برگزاری امتحانات

تهویه و فیلتراسیون هوا نقش اساسی در جلوگیری از شیوع کرونا در داخل ساختمان دارد، افراد ساکن در داخل ساختمان‌ها می‌توانند منبع آلودگی به ویروس باشند احتمال آلوده شدن افراد به ابعاد اتاق و تعداد افراد آلوده به کرونا در داخل فضا بستگی دارد، به منظور فراهم کردن هوای سالم برای تنفس و کاهش غلظت مواد آلاینده تولید شده و نیز خروج این آلاینده‌ها از فضای داخل انجام عمل تهویه الزامی است.

موارد زیر به منظور کاهش انتقال ویروس در ساختمان محل برگزاری امتحانات توصیه می‌شود:

کاهش تعداد افراد در محل برگزاری امتحان یکی از بهترین راه‌ها جهت تامین فاصله اجتماعی ایمن و کاهش خطر انتقال ویروس است حداقل فاصله بین دانش‌آموزان از هر طرف دومتر الزامی است، کاهش میزان اشغال فضا توسط افراد اصلی ترین و موثرترین روش برای کاهش خطر است.
حداقل ۲۰ درصد از مساحت سطح محل برگزاری امتحان، پنجره باز شونده به میزان ۴۵ درجه باشد، بیشترین تهویه طبیعی در زمانی که پنجره‌ها در دو طرف کلاس باز باشند فراهم می‌شود.جهت کلی جریان هوا در ساختمان باید از محیط های تمیز به سمت محیط آلوده‌تر باشد هوای تمیز باید به طریق موثر وارد هر کلاس شده و آلاینده های تولید شده در هر اتاق را به نحو موثری خارج شود به گونه‌ای که مانع از انتشار عفونت‌های منتقله از هوا بین افراد حاضر در فضای داخلی شود.
شرایط به گونه‌ای فراهم شود که امکان حداقل ۶ بار تعویض هوا در فضای برگزاری امتحان دانش آموزان فراهم شود.افزایش برقراری تهویه با استفاده از هوای بیرون باعث کاهش انتقال بیماری‌های منتقله از طریق هوا از طریق کاهش غلظت ذرات عفونی در هوا می‌شود.
همچنین با تعبیه فن‌های مکانیکی به تعداد و توان مناسب می‌توان هوای داخل محل برگزاری امتحان را خارج کرد تعداد فن‌های مکشی باید متناسب با مساحت سطح محل برگزاری امتحان باشد فن‌ها می‌توانند به طور مستقیم در پنجره‌ها یا دیوارها یا در کانال هوا برای تامین هوا یا خروج هوا از اتاق نصب شوند.
در صورت استفاده از کولر آبی و گازی پنجره‌ها و درها به میزان ۲۵ درصد جهت خروج هوا باز باشند.

به منظور افزایش حرکت هوا در داخل اتاق می‌توان از پنجره یا پنکه سقفی استفاده شود.

در صورت استفاده از سیستم تهویه مطبوع سیستم به‌گونه‌ای تنظیم شود که در جریان ورودی از هوای آزاد تامین شود.

غربالگری

لازم است در حوزه‌های امتحانات نیروهای آموزش دیده به تعداد مورد نیاز با همکاری مراکز خدمات جامع سلامت و با پوشش و لوازم حفاظت فردی مناسب و استاندارد برای غربالگری و سوال در مورد سابقه بیماری یا تماس با افراد علامت‌دار و مشکوک مستقر شود (استفاده از اولیا، پزشک و پیراپزشک و مراقبین سلامت بلامانع است.)

تمام افراد شرکت کننده در امتحانات و همینطور کارکنان و معلمان لازم است روز قبل از امتحان در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام کنند.

برای دانش‌آموزان بیمار یا مبتلا به بیماری زمینه‌ای بیماری قلبی عروقی فشارخون، دیابت، بیماری‌های تنفسی زمینه‌ای و مزمن، شاخص توده بدنی بیش از ۴۰، بیماران با نقص ایمنی و تحت درمان با کورتیکواستروئید بیش از ۱۲ میلی گرم در روز بیش از دوهفته، بیماران تحت شیمی درمانی، دچار بدخیمی‌ها، افرادی که پیوند اعضا شده‌اند در صورت تایید پزشک امتحان به صورت انفرادی انجام شود.

0/5 (0 نظر)
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

تبلیغات متنی

پشتیبانی سایت