دستگاه‌ها در مورد قطع حق عائله‌مندی معلمان،مجری آرا دیوان عدالت اداری هستند

سرپرست اداره کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش با توجه به قطع حق عائله‌مندی زنان مجرد گفت: با توجه به شکایتی که دریکی از وزارتخانه‌های دیگر در این مورد به دیوان ارجاع شد، حکم صادرشده است و دستگاه‌ها مجری آرا دیوان عدالت اداری هستند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش به نقل از ایسنا، ناصر سلیمان زاده  در خصوص جزئیات قطع کمک‌هزینه عائله‌مندی زنان مجرد گفت: هر حق‌وحقوقی که به همکاران تعلق می‌گیرد، باید یک مصوبه و یک قانون داشته باشد. درگذشته به ما اجازه دادند که به زنان مجرد حق عائله‌مندی پرداخت کنیم، اما بعدها برای این امر جای ابهام بود و از سوی مجلس استفتائاتی انجام شد و مجلس هم آن را بررسی کرد.

وی ادامه داد: سال گذشته دریکی از استان‌ها شکایتی مطرح شد که به دیوان محاسبات ورود پیدا کرد و بعدازآن به دیوان عدالت اداری رفت و دیوان عدالت هم عنوان کرد، خانم‌هایی که اصلاً سابقه ازدواج نداشته‌اند، مشمول دریافت کمک‌هزینه عائله‌مندی نمی‌شوند.

سلیمان زاده افزود: وقتی رأی دیوان اداری صادر شود، ما مکلف به اجرای آن هستیم. رأی ۱۸/۷/۹۶ صادر شد و ۱۸/۷/۹۷ قابلیت اجرا پیدا کرد. ما تلاش کردیم اگر می‌شود آن را اصلاح کنیم، اما نشد و از اسفندماه شروع به کم کردن هزینه کردیم که دیوان محاسبات هم دوباره ورود پیدا کرد و گفت؛ شما باید از تاریخ اجرایی شدن رأی دیوان عدالت اداری، حقوق اضافی‌ را که داده‌اید، برگردانید و این باعث شد که ما بخشنامه را صادر کنیم. وقتی رأی از سوی دیوان عدالت اداری صادر می‌شود، نمی‌توانیم آن رأی را اجرا نکنیم و ما مکلف به اجرای آرای صادره از سوی دیوان هستیم.

وی در پاسخ به این سؤال که این شکایت ابتدا از کجا عنوان و به چه صورتی مطرح شد؟ گفت: خارج از آموزش‌وپرورش دریکی از وزارتخانه‌ها اختلاف‌نظر پیش‌آمده بود و کار به دیوان محاسبات کشور کشیده شد. دیوان محاسبات هم بر این نظر بود، خانم‌های مجرد نباید حق عائله‌مندی دریافت کنند و اگر این اتفاق بیافتد، شرکت یا وزارتخانه مربوطه خلاف کرده است. این ماجرا بعد به دیوان عدالت اداری کشیده می‌شود، دیوان عدالت اداری جلسه‌ای را برگزار می‌کند و اعضای هیئت دیوان  هم‌رأی آن را صادر می‌کند، مبنی براینکه پرداخت کمک‌هزینه عائله‌مندی به زنان مجردی که اصلاً سابقه ازدواج ندارند، تخلف است. به‌هرحال دیوان عدالت اداری موظف است، ببینند کارها طبق قوانین انجام می‌شود یا نه.

وی ادامه داد: به‌هرحال این نقص وجود داشته و حالا دیوان رایش را صادر کرده است و ما هم به‌عنوان دستگاه اجرایی مکلف هستیم، هزینه‌ها را کم کنیم. اگر هزینه کم نکنیم تخلف است و مسئولانی که اضافه پرداختی داشته باشند، خودشان به دادگاه‌ها احضار خواهند شد و  از تاریخ  ۹۶/۷/۱۸به خانم‌ها کمک‌هزینه عائله‌مندی تعلق نمی‌گیرد. البته خیلی از زنان هستند که به آنان تعلق می‌گیرد، مثل زنانی که حضانت فرزند دارند و همسرشان مرحوم شده یا معلول است یا سرپرست خانوار هستند و تنها یک بخش محدود از خانم‌های مجردی که ازدواج‌نکرده‌اند، از این کمک‌هزینه محروم می‌شوند.

سلیمان‌زاده در پاسخ به این سؤال که بخشی از این زنان مجرد سرپرست خانوار هستند و هزینه پدر و مادرشان را می‌دهند، تکلیف آن‌ها چه می‌شود؟ گفت: در مقابل این زنان، مردانی هم هستند که ازدواج‌نکرده‌اند و هزینه پدر و مادرشان را می‌دهند. در اینجا هم به مردان مجردی که تابه‌حال اصلاً ازدواج‌نکرده‌اند، کمک‌هزینه عائله‌مندی تعلق نمی‌گیرد. کمک‌هزینه عائله‌مندی فقط مربوط به کسانی می‌شود که ازدواج کردند. حتی اگر یک آقا، همسرش فوت کند دیگر به او کمک‌هزینه عائله‌مندی نمی‌دهند، حتی اگر بچه تحت نظر خودش باشد، فقط به او حق اولاد می‌دهند، ولی در اینجا شرایط خانم برعکس است و کمک‌هزینه عائله‌مندی تعلق می‌گیرد و حتی شرایط زنان بهتر از مردان شده است.

او در پاسخ به این سؤال که تاکنون اعتراضی از سوی این زنان صورت نگرفته است؟ گفت: چرا صورت گرفته، اما ما نمی‌توانیم تجدیدنظری در این زمینه انجام دهیم. این اعتراض‌ها باید از طریق دیوان پیگیری شود. یا باید مجلس قانون را اصلاح و یا دیوان عدالت اداری رایش را اصلاح کند

جزوه کتاب سوالات استخدام آموزش وپرورش
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید