دلار به ۳۰ هزار تومان می رسد؟

در صورت توافق قیمت دلار چقدر می‌شود؟
دلار به ۳۰ هزار تومان می رسد؟ گزارش خبرگزاری جوان از بازار معاملات در ابتدای هفته روند گزارش شده توسط خبرنگار و مقایسه آن با نرخ آخرین روز معاملات یعنی چهارشنبه 20 مرداد 1400 نشان می دهد که هر دلار آمریکا یک هزار و 782 تومان افزایش قیمت را متحمل شده است. برای بررسی بهتر […]

دلار به ۳۰ هزار تومان می رسد؟
گزارش خبرگزاری جوان از بازار معاملات در ابتدای هفته

روند گزارش شده توسط خبرنگار و مقایسه آن با نرخ آخرین روز معاملات یعنی چهارشنبه 20 مرداد 1400 نشان می دهد که هر دلار آمریکا یک هزار و 782 تومان افزایش قیمت را متحمل شده است.

برای بررسی بهتر این تغییرات نرخ سری به مرکز خرید و فروش ارز یعنی میدان و خیابان فردوسی و همچنین چهار راه استانبول زدیم.

هرچند کرونا ازدحام دلال ها را کاهش داده اما هنوز هم با هر قدمی که بر می دارید، کسی کنار گوش شما ( دلار می خرم) زمزمه می کند و حتی بارها این مسیر را رفت و آمد کنید چهره شما را در خاطر ندارد و باز هم این جمله را تکرار می کند.

نرخ صرافی های بانکی با نرخ صرافی ها غیر بانکی متفاوت است و در بازار سیاه هم که نوسانات متفاوت است.

نکته قابل توجه این گشت میدانی ما، وجود دلال های اتباع بود که با بالا و پایین کردن نرخ ها و عرضه مبالغ زیاد به افرادی که ارز احتیاج داشتند، نرخ دلار را در بازار جا به جا می کردند.
دلال های خارجی در میدان فردوسی/ بالا و پایین شدن نرخ دلار به دلیل افزایش دلال ها!

در میدان فردوسی علاوه بر دلال‌های داخلی، دلال‌های اتباع برخی کشورهای همسایه هم مشغول خرید و فروش هستند.

با ورود این افراد میدان فردوسی نسبت به قبل شلوغ‌تر شده است و هر روز به تعداد این واسطه‌ها در میدان فردوسی افزوده شده است.

یکی از این افراد در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت :با آغاز جنگ در کشورمان از شهر خود فرار کردیم و به ایران آمدیم، اول برای مخارج روزانه اقدام به خرید و فروش می‌کردم، ولی دیدم سود خوبی دارم به این کار ادامه دادم!

وی افزود: ما دلار را پایین‌تر از افراد دیگر می فروشیم.

البته در این بازدید، افرادی هم بودند که با نرخ های بالاتر قصد برهم زدن بازار به نرخ های دلخواه خود را داشتند و خرده فروش نبودند!
دلارهایی که به از هرات آمدند!

مسعودی، یکی از صراف های حاضر در میدان فردوسی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: دلالان این دلار‌ها را در بازار سیاه ایران به ریال تبدیل می‌کنند و پس از تبدیل، قاچاق ریال آن‌ها را در ایالت‌های مرزی به فروش می‌رسانند.

دلالانی خارجی که با بلومبرگ گفت وگو کرده اند، مدعی شدند که آن‌ها ویزای رسمی ورود به ایران دارند و با استفاده از شبکه ارتباطات خود می‌توانند بدون نگرانی از کنترل‌های مرزی، چمدان‌های دلار را به ایران منتقل کرده و تومان خریداری شده را به افغانستان حمل کنند.

تعیین سقف خرید روزانه ۱۵ میلیون تومان ارز توسط اتباع کشور‌های دیگر نیز از دلایل خرید ارز است، چون قیمت آن از ارز آزاد پایین تر است با ورود به میدان فردوسی و مصاحبه افرادی که روزانه این ارز را خریداری و در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.
نرخ دلار ۱۲ بار ضرب در ۲ شد

سمیعی، دبیر اسبق کانون صرافان می گوید: فشرده کردن فنر ارز عادت بد برخی مسئولین اقتصادی است که تا آنجا که در توان داشتند فنر ارز را فشرده کرده اند و بنابر دلایلی از جمله رخدادهای اقتصادی در سطح جهانی و یا داخلی که باعث افزایش فشارهای تورمی می شود فنر فشرده شده پرش کرده است، گفتنی است که از سال ۵۷ تاکنون ۱۲ بار قیمت ارز ضرب در ۲ شده است.

وی در ادامه گفت: تک نرخی بودن برای ارز و یا به عبارتی پیرو بازار بودن ارز امر مبارکی است و در مقابل آن چند نرخی بودن باعث رانت و فساد در حوزه ارز شده و می شود.

سمیعی در ادامه گفت: دلیل اصلی افزایش نرخ ارز کاهش ارزش پول ملی است که در اثر تورم بالا و افزایش حجم نقدینگی رخ می دهد و یک دلیل دیگر آن وجود رانت است.

حال این بازار نوسان دار قطعا تاثیر خود را بر سایر بازارهای مالی از جمله سکه و بورس هم می گذارد به طوری که کارشناس بازار سرمایه نیز آن را تحلیل می کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت