کد خبر : 13371
تاریخ انتشار : یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۳

دوره‌های آموزشی الزامی برای مدیران مدارس و خانواده‌ها- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

دوره‌های آموزشی الزامی برای مدیران مدارس و خانواده‌ها- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

[ad_1] به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش امروز در نشست با نمایندگان انجمن‌های اولیا و مربیان، اظهار کرد: در رویکرد نوین آموزش و پرورش، خانواده و مدرسه به عنوان دو شریک تلقی می‌شوند که تمام تلاش آنها گسترش و تعالی سرمایه مشترک است و اگر ضوابط شراکت را

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش امروز در نشست با نمایندگان انجمن‌های اولیا و مربیان، اظهار کرد: در رویکرد نوین آموزش و پرورش، خانواده و مدرسه به عنوان دو شریک تلقی می‌شوند که تمام تلاش آنها گسترش و تعالی سرمایه مشترک است و اگر ضوابط شراکت را رعایت نکنند به سرمایه آنها لطمه خواهد خورد.

وی افزود: مهمترین اصل در یک شراکت، تعامل است و این بدان معناست که ما به عنوان آموزش و پرورش مشکلات را به شریک خود بگوییم و شریک ما یعنی خانواده نیز مسائل، مشکلات و پیشنهادهای خود را بیان کند و پس از آن با یکدیگر تصمیم بگیریم.

وزیر‌ آموزش و پرورش گفت: هم اکنون شرایط به گونه‌ای است که دو شریک -خانواده و مدرسه- هر کدام کار خود را انجام می‌دهند یعنی ما در مدرسه برنامه درسی و برنامه‌ها را با روشی که خودمان می‌دانیم اجرا کرده و کاری به خانواده‌ها و مشکلات آنها نداریم و از سوی دیگر خانواده نیز فرزندش را براساس روش‌های خود تربیت می‌کند.

بطحایی بیان کرد: گاهی این دو شریک همدیگر را تخریب  و حتی نتیجه زحمات یکدیگر را نیز خنثی می‌کنند. یعنی آنچه که خانواده مدنظر دارد، در مدرسه پنبه می‌شود و آنچه در مدرسه آموزش می‌دهیم توسط خانواده پنبه می‌شود.

کشورهای پیشرفته چنین تلاشی در آموزش و پرورش نمی‌کنند اما خروجی بهتری دارند

وی عنوان کرد: خانواده برای تربیت فرزندش تلاش می‌کند و ما هم در آموزش و پرور ش با وجود تمام سختی‌ها برای این وظیفه در تلاشیم اما آنچه که باید اتفاق بیفتد رخ نمی‌دهد. کشورهای پیشرفته از نظر آموزش و پرورش چنین تلاشی برای بچه‌ها نمی‌کنند اما خروجی های بسیار بهتری دارند.

شرط اصلی موفقیت تعامل خانه و مدرسه

وزیر‌ آموزش و پرورش مطرح کرد: متأسفانه در کشور ما خانواده و مدرسه یکدیگر را خنثی می‌کنند و اصطکاک الگوها به شدت تلاش ما را هدر می‌دهد و خانواده با الگوهای خود و مدرسه نیز با الگوهای تعلیم و تربیت خاص خود در حال تربیت فرزندان هستند اما شرط اصلی موفقیت برای تربیت نسل آینده تعامل خانواده با مدرسه است.

عامل اصلی مشکلات کمبودهای آموزشی نیست

بطحایی با اشاره به اینکه نمی‌خواهم مسائل و مشکلات آموزشی را کنار بگذاریم اما عامل اصلی مشکلات ما این موارد نیست، گفت: اگر تلاش خانه و مدرسه در یک راستا قرار بگیرد در زمان کوتاه می‌توان دگرگونی ایجاد کرد و تعامل آنها شاه بیت موفقیت ما در آموزش و پرورش است.

وی افزود: هم اکنون شبکه رسانه‌ای را در آموزش و پرورش -شبکه تعاملی سینا- ایجاد کرده‌ایم که از طریق آن گفتنی ها را با خانواده ها مطرح می‌کنیم و آنها باید به صورت مستقیم با مدیران مدارس در ارتباط باشند و تعامل بین خانه و مدرسه ایجاد شود. در شبکه تعاملی آموزش و پرورش در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز برنامه‌هایی را تولید کردیم و مخاطبان آن فقط خانواده‌ها نیستند. بلکه معلمان و مدیران مدارس را شامل می‌شود.

تهیه برنامه‌ای مستند در حوزه آسیب‌های اجتماعی از طریق تلویزیون تعاملی

وزیر‌ آموزش و پرورش تأکید کرد: در بحث آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان به شدت در خطر هستند و برنامه‌هایی را آماده کرده‌ایم به عنوان مثال در حوزه دوستی و ارتباط با جنس مخالف با بچه‌هایی که گرفتار این آسیب اجتماعی شده‌اند به صورت مستند صحبت کرده‌ایم همچنین در حوزه اعتیاد و نحله‌های کاذب نیز برنامه‌هایی را تولید کرده‌ایم.

دوره‌های آموزشی الزامی برای مدیران مدارس و خانواده‌ها

بطحایی ادامه داد: مشاور مدرسه باید بداند که چه نشانه‌هایی در دانش‌آموز حکایت از آن دارد که او دچار آسیب‌های اجتماعی شده است همچنین می‌خواهیم آموزش‌ها را برای خانواده‌ها اجباری کنیم همان طور که مدیر مدرسه ما در شهریور ۹۸ به شرطی می‌تواند به مدیریت ادامه دهد که ۱۳ گواهینامه را دریافت کرده باشد که البته خیلی هم پیچیده نیست و دوره‌های آن کاملاً عملیاتی است، و این گواهینامه در حوزه صیانت از ایمنی و سلامت دانش‌آموزان است خانواده‌ها هم باید دوره‌های آموزشی را گذرانده باشند و هنگامی که به برای ثبت‌نام به مدرسه آمدند از آنها گواهینامه دوره آموزشی طلب‌ خواهد شد.

وی گفت: باید موانع تعامل میان خانه و مدرسه برداشته شود هم اکنون در برخی مدارس همکاران ما ورود خانواده‌ها را مزاحمت و دخالت تلقی می‌کنند از سوی دیگر برخی خانواده‌ها هم اصلاً حوصله حضور در مدرسه را ندارند باید بدانیم که وظیفه آموزش و پرورش نیست که دانش‌آموزان را برای دوره کارشناسی و دکتری آماده کند بلکه مدرسه جایی برای تمرین زندگی است.

هم اکنون مواردی را در مدارس به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم که جای آن در دانشگاه است

وزیر‌ آموزش و پرورش عنوان کرد: اینکه معادلات مشتق و دیفرانسیل را با دانش‌آموزان تمرین کنیم در حد تقویت مهارت‌های ذهنی وظیفه آموزش و پرورش است و بخش عمده‌ای از این آموزش‌ها مربوط به دانشگاه است. هم اکنون مواردی را به دانش‌آموزان در مدارس یاد می‌دهیم که جای آن در دانشگاه است و مواردی که جای آن در دوره آموزش عمومی است را کنار گذاشته‌ایم.

مدارس کشورهای پیشرفته به لحاظ ساختمان و شکل با مدارس ما چندان تفاوتی ندارند

بطحایی ادامه داد: علت اینکه با ورود کتابهای کمک آموزشی به دوره ابتدایی مخالف هستیم، برای این است که دانش‌آموزان زندگی کردن را تمرین و در مدرسه بازی کنند و از طریق این بازی بسیاری از مسائل را فرا بگیرند. مدرسه‌ای که در کشورهای توسعه یافته وجود دارد به لحاظ ساختمان و شکل خیلی با مدارس ما فرق ندارد. و در روش‌ها و اهداف‌های تربیتی و پرورشی تفاوت داریم.

وی تصریح کرد: باید تاجایی که می‌توانیم شبکه تعاملی سینا را تقویت کنیم و از سوی دیگر شبکه ای از نمایندگان اولیا و مربیان داشته باشیم که هرچند یک ماه یکبار دور هم جمع شده و بگویند چه مسائل و مشکلاتی در آموزش و پرورش وجود دارد که باید با وزیر، معاونان و مدیران صحبت کنند.

وزیر‌ آموزش و پرورش در پایان خاطرنشان کرد: اینکه می‌گوییم در دوره ابتدایی اسباب بازی آموزشی وجود داشته باشد، خودمان هم می‌دانیم که شرایط و اعتبار لازم برای اجرا در تمام مدارس را نداریم اما در آنجایی که می‌توانیم باید کار را شروع کنیم. در کلاس اول دبستان برای دانش‌آموز دشوار است که ساعت‌ها دست به سینه پشت نیمکت بنشیند و این شیوه آموزش با روانشناسی رشد مطابقت ندارد و سند تحول بنیادین هم دقیقا همین مسائل است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

0/5 ( 0 نظر )
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

.
.