کد خبر : 13363
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۴

دومین‌ واکنش به خبر “آموزش و پرورش اولویت هایش را نمی‌شناسد”- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

دومین‌ واکنش به خبر “آموزش و پرورش اولویت هایش را نمی‌شناسد”- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

[ad_1] به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در تاریخ ۲۸ آبان خبری با عنوان «آموزش و پرورش اولویت‌هایش را نمی‌شناسد» در این خبرگزاری منتشر شد که در این خبر جبارکوچکی‌نژاد  نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نسبت به بی‌توجهی آموزش و پرورش به اولویت‌های اصلی خود همچون کمبود معلم، آسیب‌های اجتماعی و مدارس فرسوده

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در تاریخ ۲۸ آبان خبری با عنوان «آموزش و پرورش اولویت‌هایش را نمی‌شناسد» در این خبرگزاری منتشر شد که در این خبر جبارکوچکی‌نژاد  نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نسبت به بی‌توجهی آموزش و پرورش به اولویت‌های اصلی خود همچون کمبود معلم، آسیب‌های اجتماعی و مدارس فرسوده هشدار داده بود.

هم اکنون آموزش و پرورش در واکنش به این خبر دومین جوابیه خود را برای این خبرگزاری ارسال کرده است.

در متن این جوابیه آمده است: مجموع اقدامات آموزش و پرورش در خصوص ارتقای سلامت روان و پیشگیری از آسیب‌های روانی – اجتماعی به شرح زیر است:

اجرای آزمون غربالگری روانی – اجتماعی با هدف دستیابی به نقشه خطرپذیری و ترسیم نیم‌رخ روانی و اجتماعی دانش‌آموزان.

اجرای طرح توانمندسازی روانی – اجتماعی ویژه دانش‌آموزان با هدف ارتقای توانمندی‌ها و فضیلت‌های منشی و روانشناختی. این طرح مبتنی بر نتایج آزمون سلامت روانی – اجتماعی دانش‌آموزان با هدف ارتقای توانمندی‌ها و فضیلت‌های منشی و روانشناختی دانش‌‌آموزان و افزایش سطح سلامت روانی – اجتماعی دانش‌آموزان و کاهش میزان شیوع آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی توسط مشاوران مدرسه در ۶ فضیلت محوری، اخلاقی و در ۲۴ مهارت فردی به شرح زیر اجرا می‌شود:

۱- فضیلت تعالی – امید، تحسن زیبایی، شوخ‌طبعی، قدردانی، معنویت، قدردانی، معنویت –

۲- فضیلت شجاعت – پشتکار، سرزندگی، شهامت، صداقت –

۳- فضیلت اعتدال – خویشتنداری، فروتنی، آینده‌نگری، بخشش –

۴- فضیلت خرد – ژرف‌اندیشی، کنجکاوی، یادگیری، خلاقیت، روشنفکری –

۵- فضیلت عدالت – انصاف، رهبری، کار گروهی –

۶- فضیلت انسانیت – دوست‌داشتن، مهربانی، هوش هیجانی –

۷- اجرای طرح همیار مشاور: این طرح جهت تقویت توانمندی‌های فردی، اجتماعی و ارتباطی، ترویج فرهنگ راهنمایی و مشاوره، کمک به رشد سازگاری فردی و اجتماعی دانش‌آموزان دوره اول متوسطه، تقویت حس مسئولیت‌پذیری و ترویج فرهنگ مشارکت‌پذیری و مشارکت‌جویی‌ آنها جهت پیشگیری از بروز رفتارهای پرخطر در دانش‌آموزان و جامعه و نیز ارتقاء سلامت روان مدرسه صورت می‌گیرد. در این طرح از هر کلاس یک همیار انتخاب و آموزش داده می‌شود.

۸- اجرای طرح رابطان هسته‌های مشاوره در مدارس ابتدایی: این برنامه جهت پر کردن خلع نیروی انسانی مشاور در دوره ابتدایی و توسعه خدمات راهنمایی و مشاوره در این مدارس با انتخاب یک نفر رابط از همکاران ابتدایی واجد شرایط – دارا بودن تحصیلات روانشناسی یا علوم تربیتی و نیز علاقمند – از هر مدرسه ابتدایی با اهداف زیر اجرا می‌شود:

شناسایی دانش‌آموزان نیازمند خدمات مشاوره‌ای و ارجاع به هسته‌های مشاوره مناطق. ارائه خدمات مشورتی در مدارس ابتدایی جهت ارتقاء بهداشت روانی همکاران، دانش‌آموزان و والدین. بسط و توسعه خدمات ارتقایی خدمات روان در سطح مدارس ابتدایی.

ارائه خدمات تخصصی مشاوره‌ای و خدمات روان‌شناختی، ارائه خدمات پیشگیرانه، حمایتی و مشاوره‌ای و روان‌شناختی در هسته‌های مناطق و مراکز مشاوره و روان‌شناختی کل کشور به دانش‌آموزان و والدین.

راه‌اندازی سامانه جامع استعدادیابی، غربالگری، مداخله و پیگیری در وزارت آموزش و پرورش: این سامانه با اهداف ایجاد وحدت رویه و انسجام‌بخشی به تمام فرایند ارائه خدمات پیشگیرانه و ارتقایی و تخصصی و تسهیل در سیستم ارجاع و خدمات‌رسانی به دانش‌آموزان در حوزه تخصصی، حمایتی و مددکاری راه‌اندازی شده است. در این سامانه از طریق اجرای آزمون‌های روان‌شناختی مانند سلامت روانی – اجتماعی، استعدادیابی، شخصیت، رغبت و ارزش‌ها، مصاحبه و مشاهده دانش‌آموزان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و براساس نتایج حاصل از این ارزیابی، خدمات و برنامه‌های ارتقایی، توانمندسازی، پیشگیرانه و مداخلات درمانی و حمایتی از طریق مدرسه، مراکز مشاوره و سازمان‌های حمایتی و مددکاری خارج از مدرسه ارائه می‌شود.

* مجموع اقدامات آموزش و پرورش درباره کمبود معلم به شرح زیر است:

۱- جذب و پذیرش نیرو در آموزش و پرورش با توجه به تراز – موجودی، مازاد، نیاز و کمبود – نیرو در رشته، جنس و محل انجام می‌شود.

۲- جذب و پذیرش نیرو از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی یا از طریق آزمون استخدام پیمانی – موضوع ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان – با توجه به مجوزهای صادره از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور انجام می‌شود.

۳- با توجه به تصویب قانون بودجه و مشخص کردن ردیف اعتباری برای استخدام منابع انسانی در دستگاه‌های دولتی، صدور مجوز ردیف‌های استخدامی برای آموزش و پرورش با محدودیت‌هایی مواجه است و از سوی دیگر نیاز آموزش و پرورش به منابع انسانی بیش از ردیف‌های صادره است، لذا تمام نیازها و کمبودهای نیروی انسانی تامین نمی‌شود.

۴- همه ساله با توجه به ساماندهی نیروی انسانی و برنامه‌ توسعه سنواتی، بخشی از کمبودهای نیروی انسانی از طریق پرداخت حق‌التدریس جبران می‌شود، با توجه به موارد فوق و با عنایت به گزارش‌های واصله تمام مدارس دارای کادر آموزشی بوده و مشغول به فعالیت هستند. چنانچه مورد و یا مواردی وجود دارد با ذکر مشخصات اعلام نمایند که بررسی صورت گیرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

0/5 ( 0 نظر )
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

.
.