دو خبر فوق العاده وزیر بهداشت برای پرستاران

دو خبر فوق العاده وزیر بهداشت برای پرستاران وزیر بهداشت با اشاره به لحاظ کردن ۵۰ درصد فوق‌العاده ویژه برای پرستاران از امروز، از استخدام ۲۰هزار پرستار طی امسال با اولویت پرستاران شرکتی و فعال در بخش‌های مراقبت کووید ۱۹، خبر داد. دکتر سعید نمکی، در مراسم بزرگداشت روز پرستار که در بیمارستان مسیح دانشوری […]

دو خبر فوق العاده وزیر بهداشت برای پرستاران
وزیر بهداشت با اشاره به لحاظ کردن ۵۰ درصد فوق‌العاده ویژه برای پرستاران از امروز، از استخدام ۲۰هزار پرستار طی امسال با اولویت پرستاران شرکتی و فعال در بخش‌های مراقبت کووید ۱۹، خبر داد.

دکتر سعید نمکی، در مراسم بزرگداشت روز پرستار که در بیمارستان مسیح دانشوری برگزار شد، ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار، بیان کرد: در تاریخ یک سرزمین روزها و مناسبت‌های زیادی به احترام افرادی نام‌گذاری شده است. اما مدت‌ها فکر می‌کردم چه قرابتی بین نام زینب، میلاد زینب (س) و روز پرستار وجود دارد؟ در این مورد دلایل زیادی وجود دارد، یکی اینکه زینب (س) پرستار زخم‌دیده، صبور، رنج‌کشیده و ستمدیده قافله کربلا بود، در جریان بیماری کووید ۱۹ وقتی‌که دیدم پشت لباس پرستاری نوشته بودند؛ “ما گر ز سر بریده می‌ترسیدیم، در محفل عاشقان نمی‌رقصیدیم” این قرابت را بیشتر احساس کردم.

رهبر انقلاب: ۳ سال پیش به مسؤولان گفتم باید ۳۰ هزار پرستار استخدام کنید

وی افزود: ” اسب‌های بی سوار، دشت گرم پرغبار، خیمه‌های سوخته، چهره‌های از عطش افروخته، کودکان بی پدر، مادران داغدار، دختری ژولیده موی و بی‌قرار، خواهری بی‌قرار و غمگسار، بر تنی صدپاره می‌گریند، چون ابر بهار”؛ وقتی از بانوی بزرگوار، زینب کبری (س) که صحنه‌های غم‌انگیز کربلا را دیده بود، پرسیدند در کربلا چه دیدی؟، فرمود: “به خدا جز زیبایی، هیچی ندیدم”. آنچه این زیبایی را در چشم حضرت زینب (س) بعد از آن همه رنج آفرید، فقط عشق و عاشقی بود؛ “عشق، شیرین می‌کند اندوه را” و این قرابت عاشقانه بین پرستاران که روزهای بسیار سختی را گذراندند و آنچه که حضرت زینب (س) در کربلا دید و گذراند، بزرگترین وجه اشتراک پرستاران ما با حضرت زینب (س) است و اینجاست که این قرابت و نماد زیبای مشترک را می‌توانیم به‌خوبی حس کنیم.

حماسه جامعه بهداشت و درمان را تاریخ قضاوت خواهد کرد

وی افزود: در مقابل تمامی جامعه بهداشت و درمان و نظام سلامت کشور سر تعظیم فرود می‌آورم که حماسه‌ای بسیار بی‌بدیل در کشور آفریدند، این حماسه را نه می‌توان با بیانی تقریر کرد، با زبانی گفت، با قلمی نگارش کرد و یا با وسیله و دوربینی به تصویر کشید. این عظمت و حماسه را تاریخ قضاوت خواهد کرد که در سال‌های سخت تحریم با دست‌خالی و با بدترین مضیقه‌‌هایی که بر ما تحمیل شد، چه عظمت و حماسه ماندگاری خلق شد. بنده خود را به عنوان یک شهروند و یک سرباز نظام سلامت، مدیون این جامعه شریف، اعم از پرستار، پزشک، بهورز، علوم آزمایشگاهی و حتی خدمتگذاران صدیق بخش‌های ارائه خدمت می‌بینم.

وی ادامه داد: امروز دیگر روز پرستار را فقط روز پرستار نمی‌بینم. همان‌طور که روز پزشک، داروساز، علوم آزمایشگاهی را دیگر تنها مختص این افراد نمی‌بینم، بلکه این روزها متعلق به همه جامعه پزشکی است. زیرا در این مدت جامعه پزشکی و نظام سلامت ثابت کردند که همه در کنار هم و به عنوان ید واحد در خدمت مردم هستند. این عظمت، همبستگی و وفاق در جامعه پزشکی و در تاریخ این مملکت ثبت شد و حرمت و عزت این جامعه را مردم از کودک و بزرگ و بدون تردید در نسل‌های آتی، در قلب، روح و ذهن و صفحات تاریخ این مملکت خواهد ماند. مجدداً روز پرستار را به این عزیزان تبریک می‌گویم. اگرچه امروز دلم نمی‌آید از آنچه که درباره مسائل مادی برای این عزیزان دنبال می‌کنیم، حرفی بزنم؛ چراکه مبادا خدایی نکرده مطالبات اقتصادی و دنیوی این عزیزان باعث شود که معنویت و علو درجات این قشر عزیز را نادیده بگیریم. آنچه که جامعه پزشکی، پرستاری و بهداشت و درمان کشور در این ایام خلق کرد را با هیچ معیار مادی نمی‌توان پاسخ داد. اما به‌هرحال زندگی خرج دارد و متأسفانه گاهی کرامت انسانی درگیر این مسائل مادی و دنیوی می‌شود.

نمکی اضافه کرد: ما تلاش کردیم در این ایام و در سال قحطی منابع، اقدامی انجام دهیم. متأسفانه ما یکی از بدترین ایام تاریخ این مملکت را از نظر شرایط اقتصادی داریم، مدیریت می‌کنیم. قحط‌سالی امسال را در هیچ سالی در تاریخ بعد از انقلاب این کشور نداشتیم. به هر حال با تجربه‌ای که از امور بودجه‌ای و مسائل مالی کشور دارم، باید بگویم تاکنون سالی به‌سختی امسال در نظام اقتصادی کشور نداشتیم؛ چه از نظر ارز و چه از نظر ریال. اما این تنگنایی که متأسفانه بر ما تحمیل شد، با مضیقه‌‌هایی همراه شد که باعث شد در تهیه نیازهای نظام سلامت اعم از تجهیزات و دارو هم با بی رحمی و قساوت تحریم‌ کنندگان بین‌المللی که سردسته آن هم آمریکایی‌ها بودند، مواجه شویم. ما در این سال سخت تلاش کردیم، بیشترین افزایش سنواتی را برای پرسنل بهداشت و درمان کشور رقم بزنیم. در حالی که چنین پدیده‌ای را در تاریخ سال‌های گذشته و افزایشی در این سطح را برای حقوق و مزایای این افراد نداشتیم؛ به‌طوری‌که نسبت به آخرین ماه سال ۱۳۹۸، حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافت که بار مالی سنگینی هم تحمیل کرد.

لحاظ ۵۰ درصد فوق‌العاده ویژه برای پرستاران از امروز

وی گفت: برای جامعه شریف پرستاری هم از امروز ۵۰ درصد فوق‌العاده ویژه را در احکام لحاظ خواهیم کرد. در عین حال به معاونین توسعه، درمان و پرستاری ابلاغ کردم که برای پرستاران علاوه بر کارانه از ابتدای سال، برای عزیزانی که در بخش‌های کرونا کار می‌کردند، فوق‌العاده ویژه دیگری را به عنوان “سختی کار” لحاظ کنیم که گرچه

رقم‌ها بالا نیست، اما در وسع خودمان بتوانیم سمبلی از قدرشناسی خودمان را خدمت این عزیزان اعلام کنیم.

استخدام ۲۰ هزار پرستار؛ امسال

وزیر بهداشت با بیان اینکه امسال ۲۰ هزار مورد استخدام در جامعه پرستاری داریم، ادامه داد: در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی اولین بار است که در کشور ۲۰ هزار پرستار را جذب می‌کنیم و اولویتمان هم با پرستارانی است که به عنوان شرکتی و قراردادی در مجموعه‌های وزارت بهداشت زحمت می‌کشیدند و یا پرستارانی که در بخش‌های کرونا شبانه‌روز تلاش می‌کنند، اما باز هم می‌دانیم که کافی نیست و امیدواریم بتوانیم قدم‌هایی را برای قدردانی مادی و معنوی از این قشر عزیز گام برداریم.

نمکی در ادامه ضمن گرامیداشت یاد شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع سلامت به‌خصوص شهدای پرستاری که در این راه جانشان را نثار کردند و افزود: امیدوارم که روح پاک این شهدا با مقربین درگاه حق تعالی، همنشین و همراه باشد.

وی با اشاره به روزهای شیوع کرونا در کشور و تلاش کادر درمان به‌خصوص کادر بیمارستان مسیح دانشوری، بیان کرد: در روزهای آخر دی ماه این خبر را دریافتیم که ویروسی در چین یک پنومونی بای‌لترال (عفونت هر دو طرف ریه) ایجاد می‌کند و هنوز آن را نشناخته بودند. ما خودمان را برای حمله این ویروس آماده کردیم. درست اواخر دی ماه و اوایل بهمن‌ماه بود. می‌دانستیم که ویروس، ویروس ناشناخته‌ای است و وقتی آنتی‌ژن‌های آن را دیدم و با ویروس‌های هم‌خانواده‌اش مقایسه کردم، همه‌چیز برایم تازه بود و به دوستان گفتم که این ویروس قطعاً با هم‌خانواده‌هایش تفاوت‌های زیادی خواهد داشت و ما باید برای یک موجود ناشناخته‌ای که پا به عرصه طبیعت گذاشته، خودمان را آماده‌تر کنیم. معاون درمان را بسیج کردیم که به استان‌ها رفته و تخت آماده کنند، دوستان دیگری را بسیج کردیم تا مقدمات تست‌‌‌ها را فراهم کنند و یکی از مراکزی که اولین روزها در آن آشفتگی خیال و ذهن و روح به فریاد رسید و تماس گرفت که ما حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ تخت را داریم آماده می‌کنیم، دکتر ولایتی و بیمارستان مسیح بود. در ایامی که نمی‌دانید که این ویروس چه موج سنگین یا سبکی را قرار است تحمیل کند، این پیام بسیار فرح‌بخش بود که ما در یک مرکز فوق تخصصی و مورد وثوق مردم برای بیماری‌های تنفسی ۲۵۰ تا ۳۰۰ تخت آماده داریم.

سربازان گمنام مقابله با کرونا در دورترین نقاط کشور

نمکی ادامه داد: البته همه بیمارستان‌ها در کشور زحمت کشیدند. در عین حال گرچه ژنرال‌های صاحب ‌نامی در این جمع داریم، اما سربازان گمنامی را هم در دورترین نقاط این کشور داریم. در بیمارستان‌های مرزی و استان‌های گرفتاری که اسمی از آن‌ها نشنیدید، اما در این مدت با همه وجود مایه گذاشتند. به‌عنوان‌مثال، در ایلام یک خانم دکتر متخصص عفونی را می‌بینید، در کرمانشاه یک متخصص آی سی یوی گمنام، در سیستان و بلوچستان می‌بینید یک متخصص داخلی و پزشک عمومی در آنجا غوغا کرده‌اند که می‌خواهی صد بار زانو بزنی و دست و پایش را ببوسی. بنابراین، علاوه بر ژنرال‌های صاحب‌ نامی که در کشور داریم، ما ذی‌قیمتانی داریم در مرزها و دورترین نقاط محروم این کشور که به سهم خودشان در این حماسه بزرگ ملی نقش‌آفرینی بزرگی کردند.

وزیر بهداشت گفت: در سال ۱۳۷۱ که بیمارستان مسیح دانشوری، مرکز تحقیقات برای بیماری‌های ریوی شده بود و سال ۱۳۷۲ که سازمان جهانی بهداشت، پیوست، بنده مسئولیت بهداشت کشور را داشتم و سعی کردم در این حلقه اتصال نقش‌آفرینی کنم و هیئت‌امنای مجموعه مسیح دانشوری بودم و این افتخار را داشتم که در ثبت مرکز تحقیقات و پیوستن آن به سازمان جهانی بهداشت این نقش کوچک را ایفا کنم. امروز هم بسیار خرسندم که علاوه بر نقش‌آفرینی این مجموعه در مدیریت بیماری کووید ۱۹، ما یکی از مجهزترین مراکز پیوند عضو کشور را داریم. تردید نکنید که هم من و هم معاونین مختلف و هم دکتر زالی، همه برای کمک به بیمارستان مسیح دانشوری آماده‌ایم. بیمارستان مسیح دانشوری متعلق به شخصی نیست، بلکه متعلق به ملت ایران است، یک سرمایه گران‌بهای ملی است و یک موزه ارزشمند تاریخ پزشکی کشور است و به همین دلیل ما همه خودمان را مکلف می‌دانیم که به این مجموعه کمک کنیم. قطعاً در توسعه زیرساخت‌ها درنگ نخواهیم کرد. کما اینکه در این ایام هم از هیچ کمکی نه‌تنها دریغ نکردیم، بلکه سعی کردیم امور را تسریع کنیم و اگر این تسریع‌ها نبود، شاید کار به این سرعت پیش نمی‌رفت.

نمکی تأکید کرد: آنچه که امروز همه ما را دورهم جمع کرده، همان عشقی است که در بانوی بزرگوار حضرت زینب (س)، شعله‌ور بود و جرقه‌ای از آن در وجود ماست. آنچه که ما را در این ایام سخت روبروی شما قرار داده، عشق و عاشقی برای خدمت به مردم این سرزمین است. امیدوارم این دستمایه بزرگ خدمت و آفرینش، همواره ما

را در این صحنه گرم نگه دارد و ما روزهای بهتری را برای این مجموعه رقم بزنیم.

ضرورت گسترش آموزش‌ها و توانمندی‌های دانشجویان دوره پزشکی عمومی

وزیر بهداشت در ادامه سخنانش درخصوص تربیت تحصیلات تکمیلی در برخی رشته‌ها مانند تنفس درمانی، اظهار کرد: من خیلی معتقد به توسعه تحصیلات تکمیلی در کشور نیستم، بلکه معتقدم باید آموزش‌ها در دوره‌های عمومی را گسترش دهیم و سعی کنیم افراد چند ظرفیتی ماهر بیشتر تربیت کنیم. ما بیشترین میزان تحصیلات تکمیلی را نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا داریم و در رشته‌های عمومی مهارت‌های کافی را به افرادی که باید در نظام ارائه خدمت، خدمت کنند را متأسفانه آموزش نمی‌دهیم. از عزیزان تقاضا می‌کنم که برای رشته‌های پرستاری کارشناسی، پزشک عمومی و رشته‌های جنرال، قابلیت‌های بیشتری را در نظام آموزشی تنظیم و تدوین کنیم. نسبت تحصیلات تکمیلی به رشته‌های پایین‌تر بی‌نهایت بیش از حد و عرف بین‌المللی می‌شود. باید نسبتی بین تحصیلات تکمیلی و رشته‌های پایین‌تر عمومی قائل شویم که البته این پیشنهاد را به بدنه کارشناسی می‌سپارم که روی آن کار کنند، اما معتقدم آموزش‌های عمومی و مهارت‌های موردنیاز را در رشته‌های عمومی کارشناسی، پزشک عمومی و پرستاری باید افزایش دهیم.

بلندترین شب سال را به کوتاه کردن عمر افراد تبدیل نکنیم

نمکی با اشاره به مناسبت شب یلدا و ضرورت رعایت پروتکل‌ها، تأکید کرد: شب یلدا را به مردمان این سرزمین که سال‌هاست سنت‌های ارزشمند دیرینه را پاس داشتند، تبریک می‌گویم، اما باز هم تقاضا می‌کنم که پروتکل‌ها را رعایت کنند و این شب بلند سال را به کوتاه کردن عمر افراد مسن و پیشکسوتان تبدیل نکنی

0/5 (0 نظر)
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

تبلیغات متنی

پشتیبانی سایت