دو عرضه اولیه جدیدبرای بورس عرضه اولیه کیمیاتک و عرضه اولیه فجهان

عرضه اولیه فجهان
دو عرضه اولیه جدیدبرای بورس ردپای رشد نیم درصدی شاخص در نیمه اول معاملات روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت و نوسانات بعد از آن را اول باید در بازار ارز، پیش‌بینی‌های سیاسی و از همه مهمتر آمادگی بازار برای بزرگترین عرضه اولیه یکسال اخیر جستجو کرد شاخص کل بورس امروز دوشنبه ۱۵ شهریور و در نیمه […]

دو عرضه اولیه جدیدبرای بورس

ردپای رشد نیم درصدی شاخص در نیمه اول معاملات روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت و نوسانات بعد از آن را اول باید در بازار ارز، پیش‌بینی‌های سیاسی و از همه مهمتر آمادگی بازار برای بزرگترین عرضه اولیه یکسال اخیر جستجو کرد

شاخص کل بورس امروز دوشنبه ۱۵ شهریور و در نیمه اول معاملات بازار نیم درصد رشد داشت و شاخص هم‌وزن فعلا بیش از یک درصد صعود کرده است. تنها در دو ساعت ابتدایی معاملات بورس پایتخت، شاخص کل با رشد هفت هزار و ۹۰۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۵۴۵ هزار واحد رسید و شاخص هم وزن نیز با رشد بیش از چهار هزار و ۷۰۰ واحد به سطح ۴۷۱ هزار واحد رسید. در ساعت ۱۰ و ۴۵ دقیقه نیز شاخص کل بورس پس از رشد هفت هزار و ۸۹۵ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۵۴۵ هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن با افزایش بیش از یک درصدی مواجه شد. تا ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه هم شاخص از ابتدای روز با رشد هزار و ۳۱۴ واحدی روبرو است.

به گزارش فرارو، به‌این ترتیب آخرین قیمت ۱۷۴ نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش پیدا کرد و ۳۹ نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه روبرو شدند. حقوقی‌ها در نیمه اول معاملات امروز بازار بورس رقمی حدود ۱۵۵ میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند. نماد‌های «شستا»، «ولکار»، «شبندر»، «ومدیر»، «ثبهساز»، «ثامید» و «غزر» در گروه پرتراکنش‌های بورس و نماد‌های «وهامون»، «مدیریت»، «سپیدار»، «دی»، «لطیف»، «گدنا» و «صبا» در گروه پرتراکنش‌های فرابورس قرار گرفتند. با این حال مروز اغلب قریب به اتفاق نماد‌های پالایشی گروه «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» مانند شپنا، شتران، شبریز، شبندر، شاوان و شسپا رشد قیمت دارند. همچنین شبندر، شپنا و شتران- پس از کگل- بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل دارند. شبندر ۸۰۴ واحد، شپنا ۴۵۵ واحد و شتران ۳۱۸ واحد شاخص کل را بالا کشیده‌اند. ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس تا این لحظه در مجموع تقریبا معادل پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.
بورس دیروز با روندی اصلای مواجه شد و در پایان بازار شاخص کل بورس با روندی ریزشی در کانال یک میلیون و ۵۳۷ هزار واحد قرار گرفت. وقوع ریزش و اصلاح در بازار از هفته گذشته پیش‌بینی شده بود و در ابتدای هفته جاری گروه فلزات اساسی بود که به‌عنوان اولین گروه بورس وارد جو اصلاحی شد. مهمترین عامل این پیش‌بینی روند کاهشی قیمت دلار است که از هفته گذشته آغاز شد و در چهار روز ابتدایی این هفته ادامه دارد. با این حال فضای کلی بورس منفی نیست و به‌طور خاص وضع برای گروه‌های ریالی کوچک مناسب ارزیابی می‌شود. سرمایه‌گذاران تقریبا به‌این نتیجه رسیده‌اند که حالا نوبت صنایع با ارزش بازار پایین‌تر است که در مسیر صعود قرار بگیرند. گروه‌هایی که در رشد اخیر بورس به‌اصطلاح جامانده‌اند و حالا با نگاه امیدوارانه به‌احتمال حذف قیمت‌گذاری دستوری و احیای برجام مورد توجه واقع شده‌اند.

بورس تا امروز و فردا چگونه خواهد بود؟
بورس روز چهارشنبه میزبان دو عرضه اولیه جدید است. «کیمیا تک» و «فجهان» نماد‌هایی هستند که قرار است روانه بورس شوند. در روز‌های قبل عرضه اولیه، به‌طور سنتی سهامداران برای فراهم کردن نقدینگی مورد نیاز خرید عرضه جدید، بازار را با فشار فروش روبرو می‌کنند، اما به واسطه ریزش شاخص کل بورس در سال گذشته و خروج بسیاری از حقیقی‌ها از بازار، حداقل امسال شاهد فشار فروش بالایی نبوده‌ایم، اما عرضه اولیه پیش رو جزو بزرگترین عرضه اولیه‌ها حداقل در یکسال اخیر خواهند بود که مشارکت در آن‌ها حداقل به چهار میلیون تومان موجود نیاز خواهد داشت هرچند بعید است در نهایت به هر شرکت‌کننده بیشتر از یک میلیون تومان سهم تعلق بگیرد. به‌همین دلیل پیش‌بینی می‌شود امروز و فردا شاهد فشار فروش در بازار باشیم.

فجهان؛ همه‌چیز درباره بزرگترین عرضه اولیه سال
«فجهان» نماد معاملاتی شرکت فولاد سیرجان است که بر اساس اطلاعیه شرکت فرابورس روز چهارشنبه بخشی از آن عرضه خواهد شد. در روز عرضه اولیه، هر کد بورسی می‌تواند حداکثر هشت هزار سهم در بازه قیمتی ۴۵۰ تا ۵۵۰ تومانی ثبت سفارش انجام دهد که معادل چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود. شرکت فولاد سیرجان، در مرداد ماه سال جاری ۴۷۷ میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره یک ماهه مشابه ماه قبل ۱۱ درصد کاهش داشته است. «فجهان» همچنین با سرمایه ثبت شده ۴۰،۰۰۰،۰۰۰ میلیون ریال در پنج ماهه ابتدایی سال جاری مبلغ ۳۸۲۷ میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه ماه قبل ۱۴ درصد رشد داشته است.

شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان در دوره سه‌ماهه ۱۴۰۰ هم ضمن ثبت افزایش سرمایه ۱۱۶ درصدی و با لحاظ سرمایه جدید به ازای هر سهم ۱۹۲ ریال سود محقق کرده است. در جدیدترین اطلاعیه این شرکت که در سایت کدال منتشر شده است، مجوز افزایش سرمایه «فجهان» از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور اصلاح ساختار مالی، جلوگیری از خروج وجه نقد به منظور تامین سرمایه در گردش و ارتقا توان تولیدی خود از سمت حسابرس صادر شده است. مبلغ افزایش سرمایه ۲۱۵۰۰ میلیارد تومان معادل ۱۱۶ درصد است.

عرضه اولیه فجهان
عرضه اولیه سهام شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان با نماد فجهان در روز چهارشنبه بتاریخ 1400/06/17 انجام میشود که هرکد 8000 سهم در قیمت 450 تا 550 تومان میتواند ثبت سفارش نماید.
اگر فرضا 2.6 میلیون کد در این عرضه اولیه شرکت نمایند مبلغی حدودا 840 تا 880 هزار تومان نقدینگی نیاز دارد. حداکثر مبلغ جهت ثبت سفارش نیز در حدود 4.4 میلیون تومان میباشد.
این عرضه اولیه 2,200 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی ها را از بازار جمع آوری میکند.

عرضه_اولیه

#کیمیاتک

زمان عرضه: چهارشنبه 17 شهریور

1/5 (1 نظر)
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت