ریزش سنگین لیر در مقابل دلار

ریزش سنگین لیر در مقابل دلار

افزایش ارزش لیر در پی اعلام تدابیر اضطراری دولت ترکیه
ریزش سنگین لیر در مقابل دلار ارزش لیر ترکیه در روز پنجشنبه به‌دنبال کاهش دوباره نرخ بهره همگام با برنامه اقتصادی رجب طیب اردوغان، ۵٫۶ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین رقم در برابر دلار رسید. ارزش لیر پس‌از این اقدام اردوغان به پائین‌ترین رقم ۱۵٫۶۸۹ در برابر دلار رسید. ارزش دلار در سال جاری […]

ریزش سنگین لیر در مقابل دلار

 ریزش سنگین لیر در مقابل دلار

ریزش سنگین لیر در مقابل دلار

ارزش لیر ترکیه در روز پنجشنبه به‌دنبال کاهش دوباره نرخ بهره همگام با برنامه اقتصادی رجب طیب اردوغان، ۵٫۶ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین رقم در برابر دلار رسید.

ارزش لیر پس‌از این اقدام اردوغان به پائین‌ترین رقم ۱۵٫۶۸۹ در برابر دلار رسید. ارزش دلار در سال جاری میلادی در مقایسه با لیر بیش‌از ۲ برابر شده‌ و اقتصاد بازار بزرگ نوظهور روسیه را مختل کرده‌است.

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را ۱۰۰ واحد پایین آورده‌است. به‌این‌ترتیب نرخ بهره در ترکیه از ماه سپتامبر ۵۰۰ واحد کاهش‌یافته و جذابیت ارز ترکیه را برای سرمایه‌گذاران پایین آورده‌است.

این بانک اعلام کرده سیاست کاهش نرخ بهره را طی ۳ ماه آینده متوقف می‌کند تا تأثیرات آن بررسی شود.
لیر از ابتدای ماه سپتامبر ۴۷ درصد از ارزش خود را از دست داده‌است.
طبق گزارش بانک مرکزی که تورم ۵ درصدی را هدف‌گذاری کرده، فشار افزایش قیمت‌ها موقتی و برای توسعه اقتصاد و متعادل کردن حساب جاری لازم است.
اما با توجه به سقوط ارزش لیر، اقتصاددان‌ها پیش‌بینی می‌کنند تورم در ترکیه در سال آینده میلادی به‌خاطر بالا رفتن قیمت واردات، تا ۳۰ درصد افزایش یابد.
اردوغان به‌دنبال این اقدام بانک مرکزی، افزایش ۵۰ درصدی حداقل دستمزد ماهانه تا ۴۲۵۰ لیر معادل ۲۷۵ دلار را برای سال آینده میلادی اعلام کرده است.
تصمیم فدرال‌رزرو آمریکا در روز چهارشنبه برای پایان دادن به طرح خرید اوراق‌قرضه در ماه مارس و پیش‌بینی صدور افزایش نرخ بهره در آمریکا هم بر فشار تورم در ترکیه تاثیر گذاشته‌است.

چقدر این خبر مفید بود؟ راضی هستید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیاز: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت