سایت ثبت نام اسکان نوروزی فرهنگیان

اطلاعیه رزرو مدارس در ایام نوروز۹۸

رزرو مدارس برای نوروز ۹۸ از تاریخ ۹۷/۱۲/۳ ساعت ۱۴ آغاز و در تاریخ ۹۷/۱۲/۲۴ ساعت ۲۳:۵۹ به پایان خواهد رسید لازم به ذکر است این ظرفیت فقط ظرفیت رزرو اینترنتی را شامل می شود و فرهنگیان محترم در بازه زمانی ۹۷/۱۲/۲۸ لغایت ۹۸/۱/۱۲ می توانند با مراجعه حضوری در پایگاههای اسکان فرهنگیان در استانها از ظرفیت پذیرش حضوری نیز استفاده نمایند

آذربایجان شرقی

استان‌ آذربایجان‌ شرقی‌ با ۴۶۹۳۰کیلومتر مربع‌ وسعت‌ در گوشه‌ شمال‌ غربی‌ ایران‌ قرار دارد.براساس‌ آخرین‌ تقسیمات‌ سیاسی‌ و اداری‌ در سال‌ ۱۳۷۵ شهرستانهای‌ استان‌ آذربایجان‌ شرقی‌ عبارت‌اند از: اهر، بستان‌ آباد، بناب‌، تبریز، سراب‌، شبستر، کلیبر، مراغه‌، مرند، میانه‌، هریس‌، هشترود و جلفا. شهر تاریخی‌ تبریز،مرکز سیاسی‌ – اداری‌ و تجاری‌ استان‌ می‌باشد.

 

آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی با احتساب دریاچه ارومیه حدود ۴۳۶۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. این استان که در شمال غرب ایران واقع شده ۲/۶۵ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد.

 

اردبیل

استان در بخش شرقی فلات آذربایجان قرار دارد. فلات آذربایجان سرزمینی بلند و کوهستانی است که در شمال غرب فلات ایران واقع شده است، در حدود دو سوم استان اردبیل را نواحی کوهستانی و یک سوم بقیع را مناطق پست و هموار تشکیل می دهد. آب و هوای استان اردبیل، به طور کلی از نوع آب و هوای معتدل کوهستانی است. با توجه به تنوع شرایط طبیعی در این منطقه میزان دما و بارش در نواحی مختلف آن متفاوت است نواحی جنوبی استان مرتفع و کوهستانی است و زمستان سرد و پر برف ولی تابستان های معتدل دارد،

 

اصفهان

استان اصفهان با مساحت ۱۰۷۰۲۷ کیلومتر مربع در مرکز کشور واقع شده است که مرکز آن شهر اصفهان است‌. این‌استان از شمال به سمنان، قم و مرکزی، از جنوب به یزد و فارس، از مشرق به خراسان و از مغرب به لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد محدود می‌شود. مساحت این استان تقریباً ۶/۶ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل داده است‌.

 

البرز

کرج یکی از کلان شهرهای ایران و همچنین مرکز، استان البرز می‌باشد. جمعیت این شهر برپایه سرشماری سال ۱۳۹۰ خورشیدی برابر با۲۴۱۲۵۱۳نفر بوده‌است که از این جهت پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز به‌عنوان پنجمین شهر پرجمعیت ایران به‌شمار می‌رود. کرج پس از تهران بزرگ‌ترین شهر مهاجرپذیر ایران است

 

ایلام

استان ایلام با مساحتی حدود ۱۹۰۸۶ کیلومتر مربع، در غرب کشور، بین ۳۱ درجه و ۵۸ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۵ دقیقه عرض شمالی نسبت به استوا و ۴۵ درجه و ۴۴ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۱۰ دقیقه طول شرقی نسبت به نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد. این استان یک منطقه کوهستانی و مرتفع است که در غرب و جنوب‌غربی کشور در میان رشته کوه‌های کبیرکوه از سلسله جبال زاگرس قرار دارد.

 

بوشهر

استان بوشهر یکی از جنوبی ترین استانهای کشور است که در جنوب غربی ایران و در فاصله ۲۷ درجه و ۱۸ دقیقه تا ۳۰ درجه و ۱۴ دقیقه عرض جغرافیایی و ۵۰ درجه و ۸ دقیقه تا ۵۲ درجه و ۵۷ دقیقه طول جغرافیایی واقع گردیده است. این استان از شمال به استانهای خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس و استان هرمزگان، از مشرق به استان فارس و از غرب به خلیج فارس محدود بوده و با ۶۲۵ کیلومتر مرز آبی، طولانی ترین همسایگی را با آبهای نیلگون خلیج فارس دارد

 

چهارمحال بختیاری

استان چهار محال و بختیاری با وسعتی معادل ۱۶/۵۳۳ کیلومتر مربع به عنوان بیست و ششمین استان و از نظر مساحت از شمال و شرق به استان اصفهان، از شمال غربی به استان لرستان، از غرب به استان خوزستان و از جنوب به استان کهگیلویه و بویر احمد محدود می شود.

 

خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی، شرقی‌ترین استان ایران، دارای ۸۲۸۶۴ کیلومتر مربع مساحت می‌باشد که بین ۵۷ درجه و ۴۶ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۵ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۴ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته و ۴۷/۵ % از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است . این استان از شرق، با کشور افغانستان، از شمال به استان خراسان رضوی ، از غرب به استانهای یزد و کرمان و از جنوب با استان سیستان و بلوچستان همسایه است

 

خراسان رضوی

استان خراسان رضوی با مساحتی بالغ بر ۱۲۷۴۳۲ کیلومتر مربع از شمال به جمهوری ترکمنستان، از شمال غربی به استان خراسان شمالی، از شرق به کشور افغانستان، از جنوب به استان سیستان و بلوچستان، و از غرب و شمال غرب، به استان یزد، اصفهان، سمنان و گلستان محدود می‌باشد

 

خراسان شمالی

این استان که از تقسیم استان بزرگ خراسان (سابق) بوجود آمده، دارای ۶ شهرستان به نام‌های بجنورد، شیروان، اسفراین، جاجرم،فاروج، مانه و سملقان با مرکزیت بجنورد و۱۵ بخش و ۴۰ دهستان و بیش از ۱۰۰۰ روستای دارای سکنه است که جمعیت تقریبی آن تا سال ۱۳۸۴ بالغ بر ۸۵۰٫۰۰۰ نفر برآورد شده است.

 

خوزستان

ستان خوزستان، درجنوب غربی ایران وشمال خلیج فارس، بین ۳۰ تا ۳۳ درجه عرض شمالی و ۴۷ تا ۵۰ درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. این استان از غرب با کشور عراق، از شمال با استان لرستان و ایلام، از شرق با استان های چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و از جنوب با استان بو شهر و خلیج فارس همسایه است.

 

زنجان

استان زنجان با مساحتی بالغ بر ۲۲۱۶۴ کیلومتر مربع بین ۴۷ درجه و ۱۰ دقیقه تا ۹۰ درجه و ۲۶ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۳۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۱۵ دقیقه عرض شمالی از نصف‌النهار گرینویچ، در ناحیه شمال غرب کشور قرار دارد و از طرف شمال به استان اردبیل، از شمال شرق به استان گیلان، از شرق به استان قزوین، از جنوب به استان همدان، از غرب به استان کردستان و آذربایجان غربی و از شمال غرب به استان آذربایجان شرقی محدود است.

 

سمنان

استان سمنان یکی از استان های مهم ایران است که از نظر مساحت، ششمین استان بوده و وسعت آن حدود چهار برابر استان تهران برآورد می شود. با داشتن چهار شهرستان، ۱۲ بخش، ۲۸ دهستان و ۱۵ شهر دارای مساحتی معادل ۹۷۴۹۱ کیلومتر مربع می باشد.این استان از جانب شمال به استان های خراسان شمالی، گلستان و مازندران از جنوب به استانهای یزد و اصفهان، از مشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به استانهای تهران و قم محدود است و مرکز آن شهر سمنان می باشد

 

سیستان و بلوچستان

سعت آن ۱۸۷۰۵۲ کیلومتر مربع، سیستان ۱۵۱۹۷ کیلومترمربع و بلوچستان ۱۷۲۳۰۵ کیلومتر مربع است. این استان بیش از ۱۱% از وسعت کل کشور را در بر می‌گیرد و از شمال به استان خراسان، از غرب به استان کرمان و هرمزگان و از جنوب به دریای عمان، از مشرق با افغانستان و پاکستان محدود است.کوه‌های سیستان و بلوچستان جزء رشته‌ی کوه‌های مرکزی ایران است، بلندترین نقطه‌ی آن در کوه تفتان دارای ۴۰۴۲ متر ارتفاع و پست‌ترین منطقه آن در کناره‌های دریای عمان قرار گرفته و شامل ناهمواری‌های مشرق چاله لوت و ارتفاعات دیواره شرقی چاله جازموریان است.پهنای کوهستان از شمال به جنوب افزایش می‌یابد و در فاصله ایرانشهر، کوهک، شامل دو قسمت کوه‌های سیستان و کوه‌های بلوچستان به بیشترین حد می‌رسد.

 

شهر تهران

استان تهران با ۱۸۹۰۹ کیلومترمربع مساحت و ۲/۱ درصد مساحت کل کشور ایران از آن جهت از دیگر استانهای کشور متمایز است که به عنوان مرکزیت سیاسی جمهوری اسلامی ایران در آن مستقر است. ولی استان و شهر تهران برخلاف آنچه که تصور می‌شود علاوه بر محوریت سیاسی که ویژگی آن محسوب می‌شود دارای ابعاد مختلفی همچون سایر استانهای ایران و همه شهرها و استانهای کشورهای دنیا است

 

شهرستانهای تهران

استان تهران با ۱۸۹۰۹ کیلومترمربع مساحت و ۲/۱ درصد مساحت کل کشور ایران از آن جهت از دیگر استانهای کشور متمایز است که به عنوان مرکزیت سیاسی جمهوری اسلامی ایران در آن مستقر است. ولی استان و شهر تهران برخلاف آنچه که تصور می‌شود علاوه بر محوریت سیاسی که ویژگی آن محسوب می‌شود دارای ابعاد مختلفی همچون سایر استانهای ایران و همه شهرها و استانهای کشورهای دنیا است

 

فارس

مساحت استان فارس:۱۲۲۶۰۸ کیلومتر مربع جمعیت: ۴۳۳۶۸۷۸ نفر (طبق سرشماری سال ۱۳۸۵) مرکز استان : شهر شیراز( جمعیت ۱۲۲۷۳۳۱ نفر)استان فارس در ناحیه جنوبی ایران ،بین مدارهای ۲۷ و۳۱ درجه عرض شمالی و نصف النهار های۵۰و۵۵ درجه طول شرقی قرار گرفته است این استان از شمال با استان اصفهان ،از شمال شرقی با استان یزد از شرق با استان کرمان از شمال غربی با استان کهگیلویه وبویراحمد ،از غرب با استان بوشهر واز جنوب با استان هرمزگان همسایه است این استان دارای ۲۶ شهرستان ،۷۶ بخش، ۱۹۷ دهستان و۷۸ شهر می باشد.

 

قزوین

این شهرستان در ۱۳۰ کیلومتری غرب تهران واقع شده و بوسیله اتوبان و راه آهن به تهران متصل است. آب و هوای این شهرستان در تابستان خنک و در زمستان سرد می باشد. میزان بارش سالیانه آن حدود ۳۱۸ میلیمتر و دمای متوسط هوا ۲۶ درجه سانتی گراد است. این شهرستان به طور متوسط ۱۰۷ روز یخ بندان است و رطوبت نسبی هوا بین ۴۹ تا ۵۷ درصد است. بخش شمالی شهرستان قزوین را کوهستانهای البرز در بر گرفته و قسمت جنوبی و شرقی آن را دشت نسبتاً همواری احاطه نموده است.

 

قم

استان قم با وسعت ۱۱۲۴۰ کیلومتر مربع، بین مدار ۳۴ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۱۵ دقیقه عرض شمالی نسبت به خط استوا و ۵۰ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۳۰ دقیقه طول شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ، در بخش مرکزی ایران قرار دارد. مساحت استان قم ۶/۸ % درصد کل مساحت کشور است.

 

کردستان

براساس‌ آمارگیری‌ و آخرین‌ تقسیمات‌ کشوری در سال۱۳۸۵، استان‌ کردستان‌ دارای نه شهرستان‌، ۱۲ شهر، ۲۷ بخش‌ و ۸۴ دهستان‌ است و همچنین‌ دارای‌ ۱۷۶۷ آبادی‌ دارای‌ سکنه‌ و ۱۹۲ آبادی‌ خالی‌ از سکنه‌ است‌. شهر سنندج مرکز استان است و شهرستانهای آن شامل سقز، بانه، بیجار، قروه، مریوان، سروآباد، سنندج، کامیاران و دیواندره می‌باشد.

 

کرمان

ساحت استان کرمان ۱۸۰۷۲۶ کیلومتر مربع و جمعیت آن: ۲۶۵۲۴۱۳ نفر (طبق سرشماری سال ۱۳۸۵) . مرکز استان : شهر کرمان( جمعیت ۵۱۵۱۱۴ نفر) . استان کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده و حدود ۱۱ درصد از خاک کشورمان را به خود اختصاص داده است. این استان از نظر جغرافیایی بین مدارهای ۵۵ دقیقه و ۲۵ درجه تا ۳۲ درجه عرض شمالی و۲۶ دقیقه و۵۳ درجه تا ۲۹ دقیقه و۵۹ درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است.

 

کرمانشاه

کرمانشاه دیار تاریخ و اساطیر، سرزمین عاشقانه های جاوید، سرزمین شیرین و فرهاد است. سنگ نوشته‌ی بیستون بزرگ ترین کتیبه‌ی جهان محسوب می‌شود و دیواره کوه بیستون بزرگترین دیواره سنگ آهکی جهان با هزار و ۲۰۰ متر ارتفاع و ۵ هزار متر عرض می باشد. استان کرمانشاه ( به کردی: کرماشان) در غرب ایران واقع شده است. مرکز استان، شهر کرمانشاه می باشد. جمعیت این استان بر اساس آخرین آمار در حدود ۲ میلیون ۵۰ هزار نفر است. در استان کرمانشاه به طور متوسط در هر ۲۵ کیلومتر، می توانید با یکی از جذاب ترین،‌ کم نظیرترین و کهن ترین میراث‌های فرهنگی، باستانی و اسلامی مواجه شوید.

 

کهکیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویر احمد که در جنوب غربی ایران قرار گرفته است یکی از استانهای زیبای کشور می باشد که به سرزمین چهار فصل شهرت یافته است. این استان بین مدارهای ۲۹ درجه و ۵۲ دقیقه و ۳۱ درجه و ۲۶ دقیقه شمالی در نصف النهارهای ۴۹ درجه و ۵۵ دقیقه و ۵۱ درجه و ۵۳ دقیقه شرقی قرار دارد. کهگیلویه و بویر احمد از شمال با چهار محال بختیاری، از شمال شرق با استان اصفهان، از شرق با استان فارس، از غرب با استان خوزستان و از جنوب با استان بوشهر هم جوار است. این استان دارای ۵ شهرستان، و ۴۱ دهستان و ۱۴ شهر می باشد.

 

گلستان

استان گلستان در قسمت شمالی کشور، بین عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و۳۰ دقیقه تا ۳۸ درجه و۸ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۳ درجه و ۵۷ دقیقه تا ۵۶ درجه و ۲۲ دقیقه شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است . این استان از شمال به جمهوری ترکمنستان، از غرب به استان مازندران و دریای خزر، از جنوب به استان سمنان و از شرق به استان خراسان شمالی محدود می شود .

 

گیلان

استان گیلان با مساحت ۱۴۷۱۱ کیلومتر مربع در میان رشته کوههای البرز و تالش در شمال ایران جای گرفته است این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر تعلق دارد و با استان های اردبیل در غرب، مازندران در شرق، زنجان در جنوب و کشور استقلال یافته آذربایجان و دریای خزر در شمال هم مرز و همسایه است. رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است،‌ آن را از استان مازندران جدا می کند.

 

لرستان

استان لرستان در باختر ایران واقع شده و از شمال به استان های مرکزی و همدان ، از جنوب به استان خوزستان ، از خاور به استان اصفهان و از باختر به استان های کرمانشاه و ایلام محدود می شود . این استان از نظر جغرافیایی بین ۴۶ درجه و ۵۱ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳ دقیقه درازای خاوری و ۳۲ درجه و ۳۷ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۲ دقیقه پهنای شمالی قرار گرفته است . پست ترین نقطه استان لرستان با ارتفاع ۵۰۰ متر از سطح دریای آزاد در جنوبی ترین ناحیه آن واقع شده است و قله سن بران اشتران کوه با ۴۰۵۰ متر ارتفاع، بلندترین نقطه استان لرستان به حساب می آید که در شرق استان واقع شده است

 

مازندران

استان مازندران با ۲۴۰۹۱ کیلو متر مربع مساحت و ۲۶۰۲۰۰۸ نفر جمعیت از استان‌های سرسبز شمال فلات ایران است و در کرانه دریای مازندران قرار دارد. این استان در غرب استان گرگان و مشرق استان گیلان می‌باشد و از جنوب با استان‌های سمنان، تهران، قزوین هم مرز است. دریای مازندران نیز مرز شمالی این استان را کاملاً دربر گرفته‌است.

 

مرکزی

استان مرکزی بین رشته کوه‌های البرز و زاگرس و در مجاورت کویر مرکزی بین ۳۳ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۵۷ دقیقه تا ۵۱ درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد. این استان از شمال به استان‌های تهران و قزوین، از جنوب به استان‌های اصفهان و لرستان، از شرق به استان‌های اصفهان و تهران و از غرب به استان همدان محدود است. مساحت کل استان مرکزی حدود ۲۹۱۵۲ کیلومتر مربع است. مرکز این استان شهرستان اراک است. مهم‌ترین ارتفاعات استان را بخش‌هایی از کوه‌های مرکزی و کوه‌های زاگرس تشکیل می‌دهند

 

هرمزگان

استان هرمزگان در جنوب ایران و در بین مدارهای ۲۵ درجه و۲۴ دقیقه تا ۲۸ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۳ درجه و ۴۱ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه طول شرقی واقع شده است. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان از غرب و شمال شرقی با استان کرمان از غرب و شمال غربی با استان های فارس و بوشهر از جنوب شرقی با استان سیستان و بلوچستان و از جنوب باآب های خلیج فارس و دریای عمان همسایه است. این استان دارای ۱۲ شهرستان، ۳۴ بخش،۸۱ دهستان، ۲۶ شهر و ۱۴ جزیره بزرگ مسکونی.

 

همدان

استان همدان در گستره ای به مساحت ۱۹۴۹۳ کیلومتر مربع،در غرب ایران بین ۳۳ درجه و ۵۹ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۷ درجه و ۳۴ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است.این استان از شمال به استانهای زنجان و قزوین،از جنوب به استان لرستان،ازشرق به استان مرکزی و ازغرب به استان کرمانشاه و قسمتی از استان کردستان محدوداست.

 

یزد

استان یزد از شمال به استان اصفهان، از شمال شرق به استان خراسان، از جنوب به استان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کرمان و فارس، از شرق به استان‌های خراسان و کرمان و از غرب به استان اصفهان محدود است. این استان در کمربند خشک و نیمه خشک نیمکره شمالی قرار دارد و مساحت آن ۱۲۹۶۷۸ کیلومتر مربع است.

 

0/5 ( 0 نظر )