پربازدید امور اداری

سود سپرده یکساله در کدام بانک‌ها از ۲۳ درصد بیشتر است؟

سود سپرده یکساله در کدام بانک‌ها از ۲۳ درصد بیشتر است؟

بانک اول – طبق مصوبه بانک مرکزی نرخ سود سپرده بانکی برای یک سال حداکثر ۱۶ درصد و برای سپرده های دوساله ۱۸ درصد است اما اگر سری به شعبه بانک ها بزنید و نقدینگی قابل توجهی برای سپرده گذاری داشته باشید، سودهای جذاب‌تری به شما پیشنهاد می شود.

سپرده کردن پول به مدت یک سال یا بیشتر در بانک ها و دریافت سود سپرده بانکی در شرایط تورمی که ارزش پول هر روز سقوط می کند ، از منطق اقتصادی به دور است مگر آن که سود سپرده پیشنهادی جذاب باشد.

سود سپرده کنونی بانک ها که طبق مصوبه بانک مرکزی برای سپرده های یکساله ۱۶ درصد در نظر گرفته شده به هیچ وجه در مقایسه با تورم جذاب نیست اما بانک ها با راهکارهایی سود بیشتری برای مشتریان درنظر می گیرند.

روزنامه هفت صبح در گزارشی به معرفی بانک هایی پرداخته که سود سپرده آنها طبق محاسبات این روزنامه از نرخ مصوب بانک مرکزی بیشتر است.

هفت صبح در این گزارش نوشته است؛ برای اینکه متوجه شویم هر بانک واقعا چقدر سود به مشتریانش پرداخت کرده، سراغ گزارش های منتشر شده در سامانه کدال رفتیم. ۱۰ بانک بورسی هر کدام سر ماه اعلام می کنند که چقدر سپرده از مردم در اختیار دارند و چه مبلغی را به عنوان سود پرداخت کرده اند.

نتایج بررسی ها نشان می دهد بانک های خصوصی مثل پاسارگاد، دی و خاورمیانه بیشترین نرخ سود را برای سپرده ها در نظر می گیرند و بانک های دولتی مثل ملت، صادرات، تجارت و پست بانک پایبندی بیشتری به نرخ مصوب بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار دارند.

نرخ سود متوسط کل سپرده های بررسی شده در این گزارش حدود ۱۷.۸ درصد سالانه است. البته این روش برای پیدا کردن سود واقعی بانک ها ممکن است ۱۰۰ درصد دقیق نباشد. نعمان آقپور، کارشناس امور بانکی می گوید از آنجاکه بانکها سود ماه شمار پرداخت می کنند، صرفا سپرده هایی که دست نخورده باقی مانده اند مشمول دریافت سود خواهند شد. به همین خاطر ممکن است عدد به دست آمده دقیق نباشد ولی همچنان می توان از این طریق متوجه شد که بانکها حدودا و به طور میانگین چه نرخ سودی را برای سپرده هایشان در نظر گرفته اند.

بانک پاسارگاد؛ سود سپرده سالانه ۲۳.۶ درصد

بررسی آخرین گزارش فعالیت ماهانه بانک پاسارگاد در سامانه کدال نشان می دهد مشتریان این بانک تا پایان تیرماه حدود ۱۸ هزار و ۶۶ ۴ میلیارد تومان سرمایه خود را در قالب سپرده های یکساله سرمایه گذاری کرده اند و بانک پاسارگاد در مجموع حدود ۳۶۳ میلیارد تومان سود به این سپرده ها داده که اگر این دو عدد را به هم تقسیم کنیم، می بینیم سود یک ماه این سپرده ها۱.۹۴ درصد بوده که معادل سالانه ۲۳.۶ درصد است.

این رقم بالاترین سود پرداخت شده بین بانک های مورد بررسی در این گزارش به حساب می آید. همچنین بررسی وضعیت سپرده های بلندمدت دوساله نشان می دهد بانک پاسارگاد در آخرین گزارش خود به سپرده های دو ساله که حجم آنها ۶۹هزار میلیارد تومان است، ۱.۵۵ درصد در ماه سود داده که این رقم معادل سالانه ۱۸.۵ درصد است.

بانک دی؛ سود سپرده سالانه ۲۱/۷ درصد

بانک دی در رتبه دوم بیشترین سود پرداختی به سپرده های بلندمدت قرار دارد. حدود پنج هزار میلیارد تومان سرمایه در سپرده های بلندمدت یک ساله بانک دی سپرده گذاری شده و مجموع سود پرداختی به این حجم سپرده، در تیرماه حدود۸۹ میلیارد تومان بوده که معادل ۱.۸ درصد کل مبلغ سپرد ه هاست.

اگر بانکی در یک ماه ۱.۸ درصد سود بدهد یعنی نرخ سود سالانه را ۲۱.۷ درصد در نظر گرفته است. مشتریان بانک دی به سپرده های دوساله علاقه بیشتری نشان داده اند و حجم این سپرده ها بر اساس آخرین گزارش فعالیت ماهانه بانک حدود ۲۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است که به آن ۳۵۱ میلیارد تومان سود تعلق گرفته است.

محاسبات نشان می دهد نرخ سود این سپرده ها به طور میانگین ۲۰.۷ درصد بوده است./کاماپرس

جزوه کتاب سوالات استخدام آموزش وپرورش
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید