اخبارفرهنگیان

شاخص آلودگی در اصفهان رو به بالا هست

وضعیت هوای اصفهان قرمز است از منزل بیرون نیایید
کیفیت هوای اصفهان امروز بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، هم‌اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۵۵ در شرایط ناسالم برای عموم (قرمز) بوده و آلاینده غالب، ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه کردآباد با شاخص ۲۰۳ در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) قرار دارد، افزود: دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های زینبیه با شاخص ۱۸۷، کاوه با شاخص ۱۷۵، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۷۰، فرشادی با شاخص ۱۵۸، پارک زمزم با شاخص ۱۵۶، سپاهان‌شهر با شاخص ۱۵۵، فیض با شاخص ۱۵۳ و ولدان با شاخص ۱۵۲ در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های خیابان میرزاطاهر با شاخص ۱۲۷، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۲۴ و رهنان با شاخص ۱۱۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط قابل قبول خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد خیلی حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۵۵ در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد.

دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۸۰ در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) و رودکی با شاخص ۸۶ در وضعیت هوای سالم (زرد) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، شهر اصفهان، سجزی، قهجاورستان، مبارکه و شاهین‌شهر است که قهجاورستان با شاخص ۱۸۲، سجزی با شاخص ۱۵۸ در وضعیت ناسالم (قرمز)، شاهین‌شهر با شاخص ۶۳ و مبارکه با شاخص ۶۹ در وضعیت (زرد) قرار دارد و ایستگاه‌های استانداری اصفهان، پروین، انقلاب، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، نجف‌آباد و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر تداوم فعالیت سامانه بارشی بر روی استان تا فردا است، بر این اساس وضعیت جوی طی این مدت در بیشتر مناطق به صورت نیمه ابری، گاهی ابری و بارش‌های رگبار، وزش باد شدید موقتی، گاهی همراه با رعدوبرق و مه‌آلودگی پیش‌بینی می‌شود، شدت بارش‌ها از اواسط امروز تا فردا در مناطق مستعد تداوم خواهد داشت، آسمان اصفهان نیز نیمه‌ابری در بعضی ساعات افزایش ابر و وزش باد با رگبار باران و شب‌هنگام نیمه‌ابری در بعضی ساعات مه‌آلوده خواهد بود، میانگین دما سه تا پنج درجه کاهش خواهد داشت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

جزوه کتاب سوالات استخدام آموزش وپرورش
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید