مجلس یازدهم بر اجرای قوانین برای احیای جایگاه آموزش و پرورش نظارت کند

مجلس یازدهم بر اجرای قوانین برای احیای جایگاه آموزش و پرورش نظارت کند رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی بر ضرورت اهتمام مجلس یازدهم به نظارت بر اجرای قوانین بر روی زمین مانده، برای احیای جایگاه آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: دولت و مجلس باید به گونه‌ای عمل کنند که مدیران آموزش و […]

مجلس یازدهم بر اجرای قوانین برای احیای جایگاه آموزش و پرورش نظارت کند

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی بر ضرورت اهتمام مجلس یازدهم به نظارت بر اجرای قوانین بر روی زمین مانده، برای احیای جایگاه آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: دولت و مجلس باید به گونه‌ای عمل کنند که مدیران آموزش و پرورش فارغ از دغدغه تامین اعتبار، فرصت طراحی آموزشی براساس آخرین یافته‌های علمی در فرایند یاددهی و یادگیری را داشته باشند.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا حاجی بابایی در اولین نشست سفیران فرهنگی مجلس که به میزبانی جامعه اسلامی فرهنگیان تشکیل شده بود، گفت: در طول سی سال خدمت در هر پست و جایگاهی بوده‌ام، با اعتقاد به این که باید همه بپذیرند که فقط و فقط آموزش و پرورش است که می‌تواند جامعه ‌را متحول کند و انرژی راکد آن را به سوی توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هدایت کند و جامعه را زنده و پویا کند، همه ظرفیت‌ها را برای رشد جایگاه آموزش و پرورش به کار گرفته‌ام.

وی در تبیین این موضوع یادآور شد: برای ارتقای جایگاه آموزش و پرورش ظرفیت‌های ارزشمندی داریم که باید با انسجام دولت و مجلس برای تحقق این اهداف به کار گرفته شوند، مقام معظم رهبری آموزش و پرورش را بزرگترین نهاد تولید سرمایه تعریف کردند، این نگاه، نگاه عزتمندانه‌ای است که باید در تمام دستگاه‌های اجرای جاری شود.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی گفت: در تدوین سه سند مهم کشور نقش اساسی داشته‌ام و در همه اینها، تلاش کردیم جایگاه آموزش وپرورش را به صورت ویژه تعریف کنیم و تاکیدمان بر مرجعیت معلمان بوده است، در سند تحول بنیادین جایگاه معلمان با اساتید دانشگاه و فناوران تعریف شده است و باید حقوق و مزایای معلمان با شرایط یکسان کمتر از ۸۰ درصد از کادر هیات علمی نباشد، در برنامه ششم توسعه لزوم اجرای نظام رتبه بندی با نگاه بر بهبود کیفیت منابع انسانی در سیستم تعلیم و تربیت تسریع شده است. در قانون خدمات کشوری تلاشمان همسان سازی حقوق ومزایای همه کارکنان دولت، حذف بی‌عدالتی بوده است.

وی تاکید کرد: اولویت مجلس یازدهم باید پررنگ کردن نقش نظارتی برای اجرای قوانین باشد، چرا که در غالب موارد مشکل عدم وجود قانون نیست، بلکه مشکل عدم اجرا یا اجرای نادرست قوانین است، کما این که در مورد قانون مدیریت خدمات کشوری هدف اجرای عدالت پرداخت‌ها بود، اما در هریک از دستگاه‌های اجرایی به صورت سلیقه‌ای اجرا شد که خروجی دلخواه را نداشت.

حاجی بابایی با اشاره به حضور قابل توجه سفیران فرهنگی در مجلس گفت: این رویداد مبارک را به فال نیک می‌گیریم، چرا که معتقدیم معلمان باید برای تغییر نگاه به آموزش و پرورش وارد میدان شوند و به ارتقای جایگاه معلمان همانگونه که در مبانی نظری سند تحول بنیادین اشاره کرده‌ایم که آموزش و پرورش یک فراوزارتخانه است وهمه دستگاه‌های اجرایی باید برای تحقق اهداف آن مشارکت نمایند، این اعتقاد من است و آنقدر می‌گویم و تکرار می‌کنم تا کار درست شود. آنقدر پیگیری می‌کنم که کار را به نتیجه برسانم و خوشبختانه با ظرفیت‌های موجود به آینده خوش‌بین هستم.

وی ادامه داد:‌ در قانون برنامه ششم علاوه بر تسریع در مورد لزوم اجرایی شدن نظام رتبه بندی معلمان، دولت مکلف است نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت‌ها و رفع تبعیض، همسان سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف را به نحوی که اختلاف حقوق وبرخورداری از امکانات شاغلین و بازنشستگان و مستمری بگیران طی سنوات مختلف با شرایط شغلی، تحصیلی، سنوات وسایر متغیرهای خدمتی در پایان برنامه از بیست درصد تجاوز نکند. متاسفانه دیده می‌شود پاداش یک سال یک کارمند شرکت‌های وابسته به وزارت نفت، برابر یا حتی بیش از پاداش پایان خدمت ۳۵ سال تلاش یک فرهنگی با همان مدرک تحصیلی است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان با تاکید براین که بازنشستگان آینه تمام نمای خدمت در جمهوری اسلامی ایران هستند، گفت: امروز سه مقوله مهم و کلیدی «اقتصاد، فرهنگ و امنیت» برنامه و گفتمان غالب در تمام دنیاست که در همه کشورها توسعه اینها ریشه در آموزش و پرورش دارد. تحول آموزش و پرورش صرفا ارتقای وضعیت معیشتی معلمان نیست، مرجعیت معلم باید مورد توجه قرار گیرد، جایگاه باید ارتقاء پیدا کند، جایگاه تعلیم و تربیت، جایگاه تدریس، جایگاه برنامه درسی، تربیت نیروی انسانی، همه باید تعریف و بازنگری شود تا اهداف توسعه محقق شود.

وی ادامه داد: برای برون رفت از مشکلات کنونی کشور باید استفاده از نیروهای باتجربه، مومن، انقلابی و پرتحرک و متعهد و متخصص در دستور کار قرار گیرد. انقلاب اسلامی براساس احکام نورانی اسلام بنا شده است، در آموزش و پرورش در این زمینه سند متقنی بنام سند تحول آموزش و پرورش داریم که مسیر تربیت دانش آموزان را از پیش دبستانی تا پایان دوره متوسطه مشخص کرده است، اقتصاد دانش بنیان، ایجاد شغل، سرمایه، بهره‌وری بالا، محیط کسب و کار بهتر، ارزش افزوده بیشتر، کارآفرینی، توسعه اقتصادی و جهش تولید، با نیروی انسانی متبحر و مبتنی بر تربیت چند ساحتی، با رویکرد سند تحول بنیادین امکان پذیر است.

حاجی بابایی تاکید کرد: خوشبختانه در پژوهش‌های مختلف، سرمایه و سلامت اجتماعی فرهنگیان تایید شده است و در غالب موارد آموزش و پرورش اولین دستگاه‌ه اجرایی است که مردم اعتماد بسیار بالایی به آن دارند، این مقوله در بحران اخیر بیماری کرونا نیز بارزتر شد. دیدیم که معلمان با حداقل امکانات موجود در تعطیلی طولانی مدت مدارس آموزش را تعطیل نکردند و حتی شده با امکانات بسیار ناچیز به کار آموزش وپرورش کودکان ونوجوانان پرداختند که این حقایق لزوم ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ارائه خدمات را بیش از پیش تبیین می‌کند و این میسر نمی‌شود مگر بر مبنای اجرای دقیق قوانین و برنامه ریزی براساس اسناد فرادستی است و ارزیابی و نظارت دقیق بر اجرای قوانینی که از آموزش و پرورش و توسعه کمی و کیفی آن حمایت می‌کند.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: دولت و مجلس باید به گونه‌ای عمل کنند که مدیران آموزش و پرورش فارغ از دغدغه تامین اعتبار، فرصت طراحی آموزشی براساس آخرین یافته‌های علمی در فرایند یاددهی و یادگیری را داشته باشند، متاسفانه در حال حاضر از شخص وزیر گرفته تا مدیرآموزگاران در دورترین نقاط کشور فقط به دنبال تامین اعتبار هستند و فرصت و توان و انرژی برای کیفیت بخشی به فعالیت‌های آموزشی و پرورشی باقی نمی‌ماند. اگر آموزش و پرورش گفتمان غالب جامعه شود، بی‌شک این کاستی‌ها رفع خواهد شد. بارها گفته‌ام باز هم تاکید می‌کنم دولت و مجلس دست به دست دهند و یک بار برای همیشه جایگاه آموزش و پرورش را به عنوان عظیم‌ترین نهاد فرهنگی کشور تعیین کنند، در آن صورت است که به بسیاری از بودجه و اعتبارات در دستگاه‌های دیگر نیاز نخواهد بود. ارتقای آموزش و پرورش شاخص بهداشت، سلامت جسمی و روانی، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، ارتقای امنیت جامعه، ایجاد اشتغال پایدار، توسعه اقتصادی وجهش تولید را به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: در زمینه برنامه‌های رفاهی معلمان نیز باید طرح‌هایی مانند بیمه طلایی معلمان پرقوت‌تر از قبل در دستور کار قرار گیرد به گونه‌ای که این برنامه ارزشمند در بستر زمان تحلیل نرود، بلکه هر روز بر ارائه خدمات بهتر متمرکز شود. تقویت روزافزون دانشگاه فرهنگیان و تمرکز در جذب دانش‌آموزان نخبه برای ادامه تحصیل در این دانشگاه بیشتر شود. در واقع با مدیریت بهینه در جذب و نگهداشت نیروی انسانی کارآمد و تاکید بر توانمندسازی منابع انسانی اگر در سایر مولفه‌های تاثیرگذار آموزش و پرورش هم نقصی باشد، معلم مقتدر و متخصص و متعهد نقش‌آفرینی خود را خواهد داشت و آموزش و پرورشی پویا وکارآمد با معلمی واجد جایگاه و مرجعیت در جامعه است، محقق می‌شود.

حاجی بابایی گفت: باید سهم آموزش و پرورش از تولید ناخالص ملی تعریف شود. در غالب کشورهای توسعه یافته این سهم در بالاترین مرتبه ممکن تعریف می‌شود. باید پرسید چند درصد از بودجه عمومی کشور به آموزش و پرورش تخصیص یافته است؟ چرا  این شاخص در چند سال اخیر علی‌رغم پیگیری‌هایی که داشتیم وضعیت مطلوبی نداشته است، باید در مجلس یازدهم قوانین مقوم آموزش و پرورش را استخراج، میزان تحقق اهداف برنامه‌ها را با ارزیابی دقیق مشخص کنیم و علت عدم دستیابی به اهداف برنامه‌ها را پیگیری کنیم، قوانین ضعیف را بازتعریف وآسیب شناسی کنیم و اگر جایی نیاز به قانون و مصوبه‌ای هست، اهتمام کنیم که آموزش و پرورش به جایگاه و شانیتی که در سند تحول بنیادین برای آن پیش بینی شده است، دست یابد.

3.7/5 (3 نظر)
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

تبلیغات متنی

  1. باسلام‌وخداقوت‌خدمت‌جناب‌حاج‌بابا عالی‌بود

    به این نظر امتیاز بده
  2. باسلام،‌گویا‌ در اخبار آمده که‌ کلیه مدارس از بیست و هفتم اردیبهشت بازگشایی میشوند، آیا مدارس وضعیت قرمز نیز بازگشایی میشوند؟ با توجه به اینکه دفتر آموزش ، فضای کوچکی دارد، حضور ۱۶ نفر‌ از عوامل‌آموزشی و اجرایی با فاصله یک متر چگونه ممکن خواهد بود؟ خواهشا در مورد مدارس وضعیت قرمز تجدید نظر بفرمایید. سپاس

    به این نظر امتیاز بده
پشتیبانی سایت