مراحل تغییر کارگزاری از آگاه به مفید وسایر کارگزاری + آموزش

مراحل تغییر کارگزاری از آگاه به مفید وسایر کارگزاری + آموزش برای تغییر ناظر سهم خود کافیست از منوی درخواست ها روی گزینه تغییر کارگزار ناظر کلیک کنید و پس از وارد کردن نام سهم مورد نظر خود برای تغییر ناظر. روی تصویر فرم کلیک کنید و گواهی انتقال سهام خود را به درخواست خود […]

مراحل تغییر کارگزاری از آگاه به مفید وسایر کارگزاری + آموزش

برای تغییر ناظر سهم خود کافیست از منوی درخواست ها روی گزینه تغییر کارگزار ناظر کلیک کنید و پس از وارد کردن نام سهم مورد نظر خود برای تغییر ناظر. روی تصویر فرم کلیک کنید و گواهی انتقال سهام خود را به درخواست خود پیوست کنید.
مراحل تغییر کارگزاری از آگاه به مفید + آموزش

برای تغییر ناظر سهم خود کافیست از منوی درخواست ها روی گزینه تغییر کارگزار ناظر کلیک کنید و پس از وارد کردن نام سهم مورد نظر خود برای تغییر ناظر روی تصویر فرم کلیک کنید و گواهی انتقال سهام خود را به درخواست خود پیوست کنید.

وقتی تنها در یک کارگزاری حساب معاملاتی دارید و همه خرید و فروش ‌های خود را با همان حساب معاملاتی انجام دهید؛ کارگزار ناظر شما همان کارگزاری است که با آن همکاری دارید. چنانچه به هر دلیلی قصد داشته باشید کارگزار ناظر خود را تغییر دهید که یعنی قصد دارید کارگزاری خود را عوض کنید نیاز دارید تا نحوه تغییر کارگزاری و انتقال پرتفوی سهام خود به کارگزاری جدید را بلد باشید. همین اول بگم که تغییر کارگزاری به هیچ وجه سخت نیست و فرآیند پیچیده و نامعلومی ندارد و به سادگی و با دانستن مراحل کامل انتقال کارگزاری ، به سادگی قادرید کارگزاری خود را تغییر دهید.

بسیاری از افراد به دلیل سیستم معاملاتی کند کارگزاری خود، امکانات خوب کارگزاری دیگر، بسته های اعتباری خرید، هنگی در زمان خرید عرضه اولیه، سامانه های سریع و ساده تر، عدم تطبیق قیمت ها و حجم ها با سایت اصلی بورس، عدم پشتیبانی تلفنی مناسب کاربران و … به دنبال یادگیری نحوه تغییر کارگزاری هستند و یا شاید هم این اتفاق برای شما عزیزان پیش آمده باشد که در کارگزاری فعلی خود به منظور فروش سهام و یا حق تقدم ها و همین طور اعمال سهام جایزه در پرتفوی بورسی و … مشکل داشته باشید و به این فکر افتاده باشید که دیگر وقت آن رسیده است که کارگزاری خود را تغییر دهید و به کارگزاری بپیوندید که دیگر با این مشکلات مواجه نباشید. ما در این مطلب آموزشی قصد داریم تا مرحله به مرحله و با زبان ساده، نحوه تغییر کارگزاری و انتقال کامل پرتفوی سهام رو بهتون آموزش دهیم.

نحوه تغییر کارگزاری و انتقال پرتفوی سهام

به همان صورتی که خودتان میدانید در بورس ایران، تمامی معاملات سهام برای مشتریان حقیقی به وسیله کارگزاری‌ ها و یا کارگزار ناظر صورت می پذیرد. کارگزاری ‌ها واسطه‌ میان خریداران و فروشندگان هستند. در سیستم معاملاتی قدیمی، افراد قادر بودند سهام خود را در کارگزاری‌ های گوناگون بفروشند. به عنوان مثال چنانچه شخص در ۲ کارگزاری آگاه و مفید حساب معاملاتی می داشت و با حساب آگاه خود ۲۰۰۰ سهم فملی می خرید، قادر بود ۲۰۰۰ سهم خود را به وسیله کارگزاری مفید هم بفروشد. در واقع یعنی هیچ الزامی به منظور یکسان بودن کارگزار خریدار و فروشنده وجود نداشت.

اما در سال ‌های اخیر با راه اندازی سیستم معاملاتی آنلاین، مفهوم تازه به عنوان کارگزار ناظر به قوانین بورس اضافه شده است، یعنی که سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی تنها قادرند به وسیله کارگزاری بفروشند که سهام خود را در آن خریده اند. اگر با همان شرایط مثال قبلی اقدام به خرید ۲۰۰۰ سهم فملی در کارگزاری آگاه کرده باشید؛ تنها قادرید به وسیله همان کارگزاری ۲۰۰۰ سهم فملی خود را بفروشید.

مراحل تغییر کارگزاری از آگاه به مفید

کارگزار ناظر ما کیست؟

همانطور که پیش تر هم خدمت شما عزیزان گفته شد، چنانچه تنها در یک کارگزاری حساب معاملاتی داشته باشید و همه معاملات خود را با همان حساب معاملاتی انجام دهید؛ کارگزار ناظر شما همان کارگزاری است که با آن کار می کنید، اما چنانچه دارایی سهام ‌تان در نمادهای معاملاتی گوناگون متفاوت است، کارگزار ناظر با توجه به سابقه‌ معاملاتی شما با کارگزاری‌ های گوناگون مشخص می شود. این بدین معنی است که در هر نماد معاملاتی با توجه به سابقه معاملاتی، کارگزار ناظر گوناگونی دارید. کارگزار ناظر همان کارگزاری است که در آن حساب معاملاتی تشکیل داده اید که می تواند؛ آگاه ، مفید ، فارابی و … باشد. نحوه اطلاع از کارگزار ناظر (کارگزاری) به این دو صورت است :

روشهای تغییر کارگزار ناظر

از رایج ترین روش ها به منظور تغییر کارگزار ناظر این ‌است که سهامدار بعد از فروش تمام دارایی سهام خود در یک نماد معاملاتی، حداقل برای ۱ روز معاملاتی دارایی سهام خود را در آن نماد صفر نگه دارد تا در نخستین معامله آن نماد در کارگزاری بعدی، کارگزار ناظر نیز عوض شود.

روش دوم این است که با مراجعه حضوری به کارگزارى مورد نظر خود و تکمیل فرم تغییر ناظر به منظور تعیین یا تغییر کارگزار ناظر و ارائه برگه خرید سهم اقدام نمایید (در این روش در صورتی که سهامدار سهم مورد نظر را نفروخته باشد، ضروری است برگه خرید سهم را از کارگزاری مبدا یا سایت سپرده گزاری بگیرید و به کارگزاری مقصد ارائه دهد)

روش سوم این است که با مراجعه حضوری به شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی و یا دفاتر خدماتی پیشخوان دولت بروید و با ارا‌ئه‌ اصل کارت ملی و شناسنامه و تکمیل و تحویل فرم درخواست تغییر کارگزار ناظر را ارائه دهید (نکته جالب توجه این است که با توجه به روش های اول و دوم که ساده تر است و نیاز به مراجعه حضوری کم تر است، استفاده از روش ۳ دیگر طرفداری ندارد)

مراحل تغییر کارگزاری از آگاه به مفید
نحوه تغییر کارگزاری در کارگزاری آگاه – راهنمای گام به گام

در ابتدا باید گفت که انتقال ناظر در کارگزاری آگاه احتیاجی به مراجعه حضوری نخواهد داشت و به سادگی و با دریافت کد آنلاین خود را از سایت ex.agah.com می توانید در سامانه آساتریدر کارگزاری آگاه و در بخش تغییر کارگزار ناظر نسبت به تغییر ناظر سهام خود به صورت غیر حضوری اقدام نمایید. چنانچه آخرین خرید خود را در یک نماد، با کارگزاری آگاه انجام داده ‌اید، به منظور ارسال درخواست، قادرید به بخش درخواست ‌ها و گزینه درخواست انتقال ناظر بروید و با استفاده از آیکن + پنجره درخواست جدید برای شما عزیزان نمایان خواهد شد. آیکن +

نماد خود را انتخاب نمایید و درخواست خود را برای کارگزاری بفرستید. در نظر داشته باشید که در ادامه انجام این فرآیند، درخواست شما به وسیله کارشناسان قسمت اوراق بهادار بررسی می شود و در صورتی که منع قانونی به منظور انتقال ناظر وجود نداشته باشد، کارگزار ناظر شما عوض خواهد شد و کارگزاری آگاه تحت عنوان ناظر نماد شما نام خواهد گرفت و من بعد قادرید تمامی خرید و فروش های خود را از سیستم های معاملاتی این کارگزاری انجام دهید و از تمامی خدماتی که پیش از این تنها مختص به کاربران این کارگزاری بوده است، استفاده نمایید.

این نکته ها را در این زمینه در نظر داشته باشید که در صورت بدهکاری به کارگزار قبلی، قابلیت تغییر کارگزار ناظر برای شما وجود ندارد و باید با کارگزاری قبلی که در آن به انجام معاملات مختلف پرداخته اید، تسویه حساب نمایید. نکته دیگر این که نحوه تغییر کارگزاری و عوض کردن ناظر بازار ، یک روز پس از انجام آخرین معامله شما عزیزان امکان پذیر خواهد بود. برای نمادهایی که در کارگزاری پیشین شما، فریز شده اند، امکان تغییر کارگزار ناظر وجود نخواهد داشت.

این موضوع هم در میان مردم به اشتباه برداشت میشود؛ اینکه کارگزاری خود را تغییر می دهید به کد بورسی و تغییر کد بورسی شما ارتباطی نخواهد داشت و کد بورسی شما عزیزان، کد منحصر به فردی شامل ۳ حرف از نام خانوادگی شما و ۵ عدد در ادامه است که تنها یک بار دریافت شده و در تمامی کارگزاری ها هم تغییری نخواهد کرد و در واقع تا انتها با شماست. آخرین نکته که باید در این خصوص مد نظرتان باشد این است که ارسال درخواست تغییر کارگزاری (تغییر کارگزار ناظر)، به سادگی و با موبایل و یا کامپیوتر شخصی شما عزیزان امکان پذیر می باشد و همان طور که پیش تر هم ذکر شد، به هیچ وجه کار سخت و پیچیده ای نخواهد بود.

خلاصه متن

به صورت خلاصه باید گفت که برای انجام معاملات و تغییر کارگزاری به آگاه ابتدا به وسیله سایت آگاه اکسپرس ثبت نام نمایید و جهت احراز هویت به دفاتر پیشخوان مراجعه فرمایید. پس از صدور کد معاملاتی دسترسی “کاربر تستی” شما به دسترسی “مشتری” تبدیل خواهد شد. بعد از این فرآیند به وسیله منوی اصلی سامانه و انتخاب گزینه “تغییر کارگزار ناظر” قادر خواهید بود دارایی خود را به کارگزاری آگاه انتقال دهید. به منظور ارسال درخواست قادر هستید به بخش درخواست ‌ها و گزینه درخواست انتقال ناظر مراجعه نمایید. با استفاده از آیکن + پنجره درخواست جدید برای شما عزیزان نمایان خواهد شد. نماد خود را انتخاب کرده و درخواست خود را برای کارگزاری ارسال نمایید. درخواست شما به وسیله کارشناسان قسمت اوراق بهادار بررسی شده و در صورتی که منع قانونی برای انتقال ناظروجود نداشته باشد، کارگزار ناظر شما تغییر می کند و کارگزاری آگاه به عنوان ناظر نماد مدنظر شما خواهد بود.

 

 

 

 

سایت کارگزاری مفید

 

سایت ذینفعان و ناظر ومشاهده کل سهام کارگزاریها در یک نگاه

 

2.5/5 (4 نظر)
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

 1. سلام میخواهم تسویه حساب کنم وحسابم راببندم لطفا راهنمایی بفرمایید

  به این نظر امتیاز بده
 2. بدترین کارگذاری آگاهه هرکس هنوز ثبت نام نکرده بدونه فقط کارگذاری مفید خوبه اگاه مضخرفترین کارگذاریه

  به این نظر امتیاز بده
 3. من مراحل فروش سهام را انجام دادم ولی پولی به حسابم واریز نشده

  به این نظر امتیاز بده
 4. الان ۴۰روزهست توکار گذاری مفیدثبت نام کردم هیچ پولی ک نریختن میرمبراپیگیری میگن توکار ذاری فارابی رفتی

  به این نظر امتیاز بده
 5. سلام. در چندین سهم در پرتفوی کارگزاری نواندیشان دارم و الان ۸ روز کاری هستش که تغییر ناظر رو زدم و میخوام انتقال ش بدم به کارگزاری مفید.اما بعد ۸ روز هنوز انتقال صورت نگرفته علتش چیه

  به این نظر امتیاز بده
 6. سلام همسرم سهام خودرو از قدیم داره که توی سایت ذینفعان قابل مشاهده هست وتازگی کد بورسی گرفته مبخوام بیارمش توی پورتفوی که در قسمت تغییر کارگزار ناظر درخواست دادم میخوام بدونم ایا همین کار کافی هست که بیاد بشینه توی پورتفوی واین کار چند روز زمان میبره ممنونم

  به این نظر امتیاز بده
 7. ایا با تغییر کارگزاری سهم از پرتفوی کارگزاری قبلی پاک میشود

  به این نظر امتیاز بده
 8. سلام من در کارگزاری مفید کد بورسی دارم .ولی کار گزاری ناظر سهام عدالت من کارگزاری پارسیان میباشد.چگونه سهام عدالت خود را بعگه کار گزاری مفید تغییر دهم

  به این نظر امتیاز بده
 9. با سلام من دوتا کارگزاری
  ثبت نام کرده ام به علت سرعت پایین قبلا در یک کارگزاری تعدادی سهم از یک شرکت خرید کرده ام و تعدادی از همون سهم بعد از تغییر کارگزاری در یک کارگزاری ی دیگه خرید کرده ام الان برای یکجا کردن کل سهم در یک کارگزاری باید چکار انجام دهم

  به این نظر امتیاز بده
 10. با سلام
  من میخوام کارکزارم را عوض کنم و با نرم افزار مفید کار کنم مراحل تغییر چیه
  ابا باید دوباره کد بورسی بگیرم؟

  به این نظر امتیاز بده
 11. من در سجام ثبت نام کردم و کد بورسی گرفته ام ولی یادم نیست در کدام کار گزاری ثبت نام کردم آیا راه حلی وجود دارد که من بفهمم

  به این نظر امتیاز بده
 12. سلام و عرض ادب خدمت شما
  من خودم در ایزی تریدر تغییر کارگزار ناظر زدم
  اولش با موفقیت ثبت شد ولی یهو دستم خورد و حذف شد
  دوباره بعدش هر چی ثبت درخواست رو زدم می زد خطا در ثبت درخواست الان من باید چکار کنم
  لطفاً راهنمایی کنید

  به این نظر امتیاز بده
 13. سلام.من میخوام‌سهام عدالتم بیاد توی پرتفوی اگاه که هستم ولی تا این تاریخ نیومده تغییر ناظر هم میزنم‌ولی بازم سهام عدالتم نمیاد کنار سهام دیگه ام در پرتفوی کارگزلری اکاهم ایا باید ماری انجام داد یا خود به خود اضاف خواهد شد بعدا.

  به این نظر امتیاز بده
  1. فعلا سهام عدالت در کارگزایها قابل مشاهده نیست بعدا شاید ……

   به این نظر امتیاز بده
 14. با سلام من دوتا کارگزاری
  ثبت نام کرده ام به علت سرعت پایین قبلا در یک کارگزاری تعدادی سهم از یک شرکت خرید کرده ام و تعدادی از همون سهم بعد از تغییر کارگزاری در یک کارگزاری ی دیگه خرید کرده ام الان برای یکجا کردن کل سهم در یک کارگزاری باید چکار انجام دهم

  به این نظر امتیاز بده
 15. باتشکر حساب کاربری من یکماه میباشد که فعال شده ولی در موقع تقاضای وجه شماره حساب خالی میباشد در حالیکه در سامانه سجام دارای شماره حساب و شماره شبا میباشم متاسفانه جایی هم نیست جوابگو باشه

  به این نظر امتیاز بده
 16. از مسول سایت خواهش دارم به سوالات جواب بدن ،،مثل فلان چیز نگاه نکند ،با تشکر

  به این نظر امتیاز بده
 17. سلام من اوایل آزاد سازی سهام عدالت برای کارگزاری آگاه درخواست دادم ولی برای تایید هویت حضوری به کارگزاری آگاه نرفتم بعد از ثبت نام در سجام و دریافت کد ۱۰ رقمی جهت احراز هویت به دفتر پیشخوان رفتم و کد بورسی گرفتم و کارگزاری مفید ثبت نام کامل کردم و الان کارگزاری مفید برایم سهام اولیه خرید کرده و میخواستم کارگزار ناظر سهام عدالت من همان کارگزاری مفید باشه الان باید چیکارکنم

  به این نظر امتیاز بده
 18. سلام من تو کارگذاری اگاه ثبت نام کرده بودم و هم کد ده رقمی سجام هم کد بورسی هم داشتم کارگزاری اگاه قطع بود رفتم دفتر پیشخوان دولت قرار داد ببندم چون کارگزاری اگاه قطع بود با کارگزاری مفید قرار داد بستم الان مشکلم این هست که تو کارگذاری مفید ثبت نام نکردم الان میخوام شماره همراهم رو وارد کنم تا تو مفید ثبت نام کنم شماره همراهمو قبول نمیکنه باید تو مفید ثبت نام کنم تا نام کاربری و پسورد بگیرم تا بتونم وارد اپلیکیشن مفید بشم لطفا راهنمایم کنید

  به این نظر امتیاز بده
 19. سلام بنده کارگزاریم کارگزاری اقتصاد بیدار است و اصلا برایم عرضه اولیه خرید نکرده است علرغم داشتن پول ، می خواهم کارگزاریم را به کارگزاری مفید تغییر بدهم لطفا بنده را راهنمایی فرمائید

  به این نظر امتیاز بده
 20. نظر اینکه کارگزاری آگاه خوب ما را سرکار گذاشته. دوبار عرضه اولیه شرکت کردم ولی هردو بار خرید نکرد. با اینکه تازه وارد بورس شدم. خیلی زود متوجه شدم. آگاه کارش شارلاتانی است. اگر بقیه کارگزاری ها هم همینطور باشند دیگه واویلا. خودت را مسخره نکن من قبلا پیام نداده ام. پخش کن.

  به این نظر امتیاز بده
 21. سلام,کارگزار معاملاتی من اگاه است و با مشکل اختلال در کارگزاری من میخوام بدون مراجعه به پیشخوان یه کارگزاری دیگه داشته باشم که معاملاتمو انجام بدم,آیا این امکان وجود داره,واگر امکانش نیست چطور میتونم عرضه اولیه بخرم با وجود این مشکل,

  به این نظر امتیاز بده
 22. سلام من کارگزاری اگاه داشتم با توجه به وجود امدن مشکلات خواستم تعقیر ناظر بدم به مفید از انجایی که نتونستم سهام هایم را در اگاه بفروشم ایا این جابجایی انجام میشه و بعدداز جابجایی چقدردطول میکشه که در کارگزاری جدید ثبت شود

  به این نظر امتیاز بده
پشتیبانی سایت