مشکلات بیمه تکمیلی فرهنگیان از نظر کارشناسان

مشکلات بیمه تکمیلی فرهنگیان از نظر کارشناسان  بیمه تکمیلی درمان راهی برای راحتی خیال در هنگام مواجهه نابهنگام با بیماری و خسارت درمانی است، فرهنگیان و معلمان با عدم تدبیر مناسب مدیران وزارت آموزش‌وپرورش در انتخاب شرکت بیمه تکمیلی مناسب، دچار مشکل مضاعف هستند. به گزارش [...]

مشکلات بیمه تکمیلی فرهنگیان از نظر کارشناسان

 بیمه تکمیلی درمان راهی برای راحتی خیال در هنگام مواجهه نابهنگام با بیماری و خسارت درمانی است، فرهنگیان و معلمان با عدم تدبیر مناسب مدیران وزارت آموزش‌وپرورش در انتخاب شرکت بیمه تکمیلی مناسب، دچار مشکل مضاعف هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، بیمه تکمیلی خدمتی است که بسیاری از مجموعه‌های سازمانی برای کاهش مسائل درمانی کارکنان خود آن را به‌صورت گروهی تهیه می‌کنند و در ازای این خرید پرسود، شرکت طرف قرارداد سعی می‌کند بهترین خدمات را به کارکنان بیمه‌شده ارائه دهد اما گویا در آموزش‌وپرورش بازی برعکس است و این معلمان هستند که پول خوبی از جیب نسبتاً کم‌درآمدشان می‌پردازند و به نامناسب‌ترین اشکال خدمات دریافت می‌کنند.

پوشش بیمه‌ تکمیلی فرهنگیان ناکافی است

یکی از معلمان باسابقه آموزش‌وپرورش که از بیمه تکمیلی طرف قرارداد این وزارتخانه استفاده می‌کند می‌گوید: بیمه تکمیلی که برای ما در نظر گرفته‌شده پوشش مناسبی ندارد و آموزش‌وپرورش می‌توانست با شرکت‌های دیگری که خدمات بیمه‌ای بهتری ارائه می‌دهند قرارداد ببندد.

وی می‌افزاید: خیلی از خدمات درمانی خاص که در بسیاری بیمه‌های تکمیلی مجموعه‌های دیگر دولتی وجود دارد از طرف بیمه تکمیلی فرهنگیان اصلاً در نظر گرفته نشده است

تعداد بالای خرید بیمه تکمیلی و خدمات نامطلوبی که بیمه ارائه می‌دهد

معلمی دیگر می‌گوید: مجموعه معلمان و کارکنان آموزش‌وپرورش جمعیتی بالغ‌بر یک میلیون نفر هستند و اگر بعد خانوار این‌ها را ۳ نفر فرض کنیم، شرکت ارائه‌دهنده خدمات بیمه تکمیلی با یک بازار فروش خدمات بیمه به تعداد حداقل ۳ میلیون نفر مواجه است.

وی ادامه می‌دهد: باوجود این حجم از فرصت فروش بیمه و احتمالاً تعداد قرارداد بالا، اصلاً خدمات خوبی ارائه نمی‌شود درحالی‌که در دیگر مجموعه‌های با تعداد به‌مراتب کمتر در خرید گروهی بیمه، خدمات به‌مراتب بهتری به بیمه‌شدگان داده می‌شود.

برخورد نامناسب کارمندان بیمه تکمیلی بافرهنگیان بیمه‌شدگان

یک معلم که سن بالایی هم دارد با اعتراض می‌گوید: هر بار برای گرفتن خسارت درمان بیمه تکمیلی به کارگزاری این بیمه مراجعه کرده‌ام با برخورد تند و نامناسب کارکنان این شرکت مواجه شده‌ام و جایی هم برای اعتراض وجود ندارد.

وی با گلایه اضافه می‌کند: خیلی بد است که هم مجبور باشیم حق بیمه تکمیلی فرهنگیان را برای جبران خدمات درمانی کم و ناکافی آموزش‌وپرورش پرداخت کنیم و هم یک کارمند ساده طوری با ما برخورد کند که انگار ارث پدری از ما طلب دارد.

مگر ما معلم‌ها چه گناهی کرده‌ایم که نه‌تنها از کمترین میزان حقوق و مزایا برخورداریم، همچنین باید این‌طور هم برای دریافت یک خدمت بیمه تکمیلی که پولش را صد در صد پرداخت می‌کنیم و همه از حقوقمان کسر می‌شود، باید تحقیر بشویم؟

تأخیر بی‌اندازه شرکت بیمه تکمیلی در پرداخت خسارت درمان

معلمی دیگر با اعتراض به نحوه محاسبه خسارت درمان می‌گوید: آموزش‌وپرورش آمده و دو نوع طرح الف و ب که هزینه‌های پرداختی متفاوتی هم دارند برای بیمه تکمیلی در نظر گرفته که دو سطح پوشش دارد که خود همین موضوع به‌شدت تلخ و درعین‌حال خنده‌آور است. شرکت بیمه تکمیلی سودی می‌برد که هیچ شرکت بیمه تکمیلی دیگری شاید این‌طور دسترسی به چنین بازاری از مشتریان آماده و قطعی و مطمئن نداشته باشد.

وی می‌افزاید: از این گذشته وقتی سطح بالاتر بیمه تکمیلی را خریداری کنید می‌گویند خسارت درمان را تا دو ماه بعد از هزینه دریافت می‌کنیم. اگر سطح پایین را خریده باشیم، کلاً تاریخی برای واریز خسارت درمان که منِ معلم امروز هزینه کرده‌ام معین نمی‌کنند و چه‌بسا تا چندین ماه بازپرداخت آن از طرف بیمه طول بکشد و دیگر آن ارزش پولی قبل را هم نداشته باشد.

بیمه تکمیلی فرهنگیان «آنلاین» نیست

معلمی دیگر با اشاره به شرایط شیوع کرونا می‌گوید: بیمه تکمیلی فرهنگیان برخط نیست یعنی برای دریافت خدمات درمانی از بیمارستان باید ابتدا در صف بیمارستان بایستیم و نامه‌ای برای دفاتر بیمه بگیریم، بعد از این‌طرف به آن‌طرف شهر به دفاتر مراجعه کرده و دوباره در صف بمانیم و نامه مربوط به بیمارستان را دریافت کنیم و دوباره با ایستادن در صف، نامه بیمه تکمیلی را برای دریافت خدمات بیمارستانی به بیمارستان بدهیم تا برگ ترخیص بیمار صادر شود.

این معلم با ناراحتی می‌گوید: مگر ما معلم‌ها چه گناهی کرده‌ایم که نه‌تنها از کمترین میزان حقوق و مزایا برخورداریم این‌طور هم برای دریافت یک خدمت بیمه تکمیلی که پولش را صد در صد پرداخت می‌کنیم و همه از حقوقمان کسر می‌شود، باید تحقیر بشویم؟

رفع دغدغه بیمه و بیمه تکمیلی معلمان شعار نمی‌خواهد و منتظر عمل مدیران این وزارتخانه است چرا که به فرموده مقام معظم رهبری باید کاری کنیم که اگر کسی در خانواده ای مریض شد آن خانواده جز رنج بیمار داری، رنج دیگری نداشته باشد.

مراکز طرف قرارداد بیمه درمانی و بیمه تکمیل درمان فرهنگیان کم است

یک معلم دیگر می‌گوید: برعکس خیلی از بیمه‌های تکمیلی وقتی به صندوق بیمارستان می‌گویم اسم بیمه ما بیمه تکمیلی فرهنگیان یا همان شرکت «آ.س.ح» است غالباً با جواب اینکه این بیمه طرف قرارداد نیست مواجه می‌شویم .

او می‌افزاید: آیا وقتی قرار است حالا پول بیمه هم از جیب ما برود آموزش‌وپرورش باید بیمه تکمیلی بااین‌همه ایراد و کاستی را برای عقد قرارداد بیمه گروهی انتخاب کند؟ چه منافعی برای مدیران در عقد قرارداد با این بیمه‌ها هست که ما را این‌طور از دریافت یک خدمت بیمه تکمیلی مناسب محروم می‌کنند؟

قرارداد بیمه‌های گروهی از قراردادهای سودآور برای بخش بیمه‌ای به‌حساب می‌آید که مجموعه بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد شرکت بیمه طرف قرارداد آموزش‌وپرورش، خدمات چندان مناسبی به معلمان و فرهنگیان ارائه نداده و صدای اعتراض معلمان هم از جایی شنیده نمی‌شود. وزارت آموزش‌وپرورش هرچه زودتر باید نسبت به بررسی عملکرد شرکت بیمه تکمیلی طرف قرارداد خودارزیابی مناسبی انجام دهد تا معلمان ناچار به انتخاب خدمات نامطلوب بیمه‌ای به این شکل نباشند. رفع دغدغه بیمه و بیمه تکمیلی معلمان شعار نمی‌خواهد و منتظر عمل مدیران این وزارتخانه است چرا که به فرموده مقام معظم رهبری باید کاری کنیم که اگر کسی در خانواده ای مریض شد آن خانواده جز رنج بیمار داری، رنج دیگری نداشته باشد.

4.3/5 ( 3 نظر )
آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

تبلیغات متنی

 1. بنده مشکل پی وی سی قلبی دارم که باید ابلیشن بشه
  اونم در تهران
  حالا بیمه نکمیلی فرهنگیان با کدوم بیمارستان قرار داره؟؟
  همش باید پول رو واریز کنیم بعد مدرک جمع کنیم برای بیمه
  و دو ماه بعد واریز کنن
  و با وجود اعلام بدون سقف بخشی رو راحت کسر میکنن
  از یه آزمایش مثلا۱۱۶ هزار فقط ۷۰ و چند رو میدن
  چرا واقعا؟؟؟؟

  به این نظر امتیاز بده
 2. بیمه تکمیلی شاغلین آموزش وپرورش انصافادرموردبیماران خاص خوب خدمات داده است.آنچه که نارضایتی هست درموردقراردادبازنشستگان است که اصلاپوشش خوبی ندارد خدمات توانبخشی ندارد

  به این نظر امتیاز بده
 3. بیمه تکمیلی فرهنگیان با هیچ بیمه ای طرف قرارداد نیست به صورت صندوقی اداره می شود و در این طرح هیچ بیمارستانی طرف قرارداد نیست اول باید هزینه را بپردازی بعد فاکتور را به نمایندگان آتیه سازان حافظ ارائه کنی بعد از چند ماه کمی از هزینه شما را بدهند.

  به این نظر امتیاز بده
 4. علت این نابسامانی خود مسوولین اموزش وپرورش هستند که زدوبند مالی بابیمه دارند.شکی نداریم

  به این نظر امتیاز بده
 5. با سلام و تشکر از کسانی که صدای فرهنگیان را به اطلاع مسئولین می رسانند در خصوص بیمه تکملیلی معلمان نمی دانیم چرا همیشه وزارتخانه بدترین نوع پوشش بیمه ای را برای ما در نظر می گیرند. در صورتی که سایر کارمندان از پوشش بیمه ای بهتری برخوردار هستند . اصلا بیمه ما با دیگران قابل مقایسه نیست.خیلی از هزینه هایی که سایر بیمه ها پرداخت می کنند در بیمه تکمیلی ما وجود ندارد.

  به این نظر امتیاز بده
پشتیبانی سایت