همه چیز درباره صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی، کدامشان بهتر است؟

همه چیز درباره صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی، کدامشان بهتر است؟

تفاوت صندوق بازنشستگی کشوری با صندوق تامین اجتماعی :
همه چیز درباره صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی، کدامشان بهتر است؟ برخی از تفاوت های دو صندوق با توجه به قوانین موجود که البته تغییر آن در آینده دور از ذهن نیز به نظر نمی رسد به شرح زیر می باشد: ۱- از مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری ماهانه نه درصد از اقلام مشمول کسور […]

همه چیز درباره صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی، کدامشان بهتر است؟

برخی از تفاوت های دو صندوق با توجه به قوانین موجود که البته تغییر آن در آینده دور از ذهن نیز به نظر نمی رسد به شرح زیر می باشد:

۱- از مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری ماهانه نه درصد از اقلام مشمول کسور کارمند به عنوان سهم بازنشستگی و همچنین دو درصد برای دفترچه خدمات درمانی وی کسر می گردد. اما تامین اجتماعی ماهانه هفت درصد از کارمند به عنوان سهم بازنشستگی و درمان دریافت می نماید. لذا پرداختی فرد به تامین اجتماعی پایین تر می باشد.

۲- صندوق بازنشستگی کشوری با هر افزایشی مبلغ آن را به عنوان مقرری ماه اول دریافت می کند. اما مشمولین بیمه تامین اجتماعی مبلغی به عنوان مقرری ماه اول ندارند و با صدور هر نوع حکم حقوقی، افزایش خود را از همان ماه اول دریافت می کنند.

۳- برای مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در ایام بیماری و مرخصی استعلاجی با هر نوع استخدام، پرداخت حقوق و مزایای کارمند بر عهده دستگاه می باشد، اما مشترکین صندوق تامین اجتماعی {به استثنای کارمندان رسمی} در بیماری بیش از ۳ روز و مرخصی معذوریت جهت دریافت حقوق می بایست به تامین اجتماعی مراجعه نمایند. تامین اجتماعی در ایام مرخصی استعلاجی و معذوریت حقوق را به صورت دو سوم و سه چهارم با طی روند اداری پرداخت می نماید.

۴- کسانی که قبل از استخدام سوابق بیمه پردازی خصوصی به تامین اجتماعی دارند چنانچه تمایل دارند از سوابق بیمه ای قبلی خود برخوردار باشند بهتر است همچنان مشترک صندوق تامین اجتماعی باشند.

۵- کارمندی که به تامین اجتماعی بیمه می پردازد پس از بازنشستگی ارتباطشان با دستگاه محل خدمت به طور کامل قطع می گردد. اما کارمند بازنشسته مشترک صندوق بازنشستگی فعلا دستگاه محل خدمت وی به عنوان رابط با سازمان بازنشستگی بوده و می تواند پس از بازنشستگی همچنان از برخی از تسهیلات دستگاه خود مانند وام و … استفاده نماید.

۶- تامین اجتماعی در پرداخت حقوق بازنشستگی سقف پایین تری نسبت به بازنشستگی کشوری دارد لذا افرادی مانند اعضا هیات علمی و قضات می بایست در صندوق بازنشستگی کشوری مشترک شوند.

۷- حقوق بگیران تامین اجتماعی قشر وسیعی از کارگران و کارمندان می باشند که به نظر می رسد در ترمیم های حقوقی که طول سالهای بازنشستگی اعمال می گردد افزایش کمتری نسبت به مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در بلند مدت داشته باشند. در حال حاضر صندوق بازنشستگی کشوری در ترمیم های حقوقی به گزینه هایی چون سابقه، طبقه، سوابق مدیریتی فرد، رتبه و مدرک تحصیلی که در سامانه های صندوق بازنشستگی ثبت است توجه می نماید.

۸- افرادی که مشترک تامین اجتماعی می باشند می توانند در سال های آخر خدمت نسبت به پرداخت بیمه از کارگاهی دیگر جهت بالا رفتن حقوق بازنشستگی خود اقدام کنند. که این امر برای مشترکین صندوق بازنشستگی میسر نمی باشد.
توضیح: پرداخت بیمه از کارگاه دوم به تامین اجتماعی با حق بیمه کارگاه اول جمع نمی شود، بلکه به عنوان یک حقوق مستقل دیگر بر مبنای n سی ام پرداخت بیمه جداگانه محاسبه و به حقوق بازنشستگی حاصل از کارگاه اول اضافه می شود.
۹-افرادی که مشترک صندوق بازنشستگی کشوری می باشند مبنای محاسبه برای احتساب سنوات مدت خدمت وظیفه انجام شده درصدی از موارد مشمول کسور با اولین حکم رسمی یا رسمی آزمایشی می باشد. لذا هرچه تاریخ اولین حکم استخدام آنها قبل تر و با حقوق کمتر باشد، هزینه کمتری را متقبل خواهند شد. در صورتی که محاسبات تامین اجتماعی در زمان اقدام با آخرین حکم حقوقی لحاظ می گردد.
۱۰- محاسبه حقوق بازنشستگی مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری با اعمال آخرین ضریب حقوقی (سال بازنشستگی) لحاظ می شود و این از امتیازاتی هست که مشترکین بیمه تامین اجتماعی از آن برخوردار نیستند.
یقینا نمی توان یکی از صندوق ها را بر دیگری ارجح دانست، هرکدام مزایای خاصی دارند.

چقدر این خبر مفید بود؟ راضی هستید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. تعداد امتیاز: ۴

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

  1. با سلام.بانوان شاغل رسمی در دستگاه‌ها که بیمه تامین اجتماعی دارند در دوران مرخصی زایمان حقوقشان را از دستگاه دریافت می کنند یاز تامین اجتماعی؟

    به این نظر امتیاز بده
پشتیبانی سایت