واکنش معلمان در آستانه بازنشستگی به اطلاعیه اضافه خدمت

واکنش معلمان در آستانه بازنشستگی به اطلاعیه اضافه خدمت

واکنش معلمان در آستانه بازنشستگی به اطلاعیه اضافه خدمت
واکنش معلمان در آستانه بازنشستگی به اطلاعیه اضافه خدمت فارغ التحصیلان دانشسراها درباره عدم احتساب فاصله فراغت از تحصیل تا استخدام می‌گویند: چرا آموزش و پرورش اکنون که این نیروها در شرف بازنشستگی هستند یادش افتاده چنین اقدامی انجام دهد؟ به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اخیراً وزارت آموزش و پرورش اطلاعیه‌ای در خصوص عدم […]

واکنش معلمان در آستانه بازنشستگی به اطلاعیه اضافه خدمت
فارغ التحصیلان دانشسراها درباره عدم احتساب فاصله فراغت از تحصیل تا استخدام می‌گویند: چرا آموزش و پرورش اکنون که این نیروها در شرف بازنشستگی هستند یادش افتاده چنین اقدامی انجام دهد؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اخیراً وزارت آموزش و پرورش اطلاعیه‌ای در خصوص عدم احتساب فاصله فراغت از تحصیل تا استخدام فارغ‌التحصیلان دانشسراها را صادر کرده و در آن عنوان نموده ««با توجه به صراحت بند ۲ بخشنامه شماره ۲۱۲۷۲۰ به تاریخ ۲۰ دی ۹۴ وزارتی احتساب بلاتکلیفی مشمول دانشسراها نمی‌شود»»

این بدان معناست که ده‌ها هزار معلم در شرف بازنشستگی با این اطلاعیه چند سال اضافه باید به خدمت مشغول شوند که طبعاً نارضایتی و اعتراض آنها را برانگیخته است.

اصل داستان از این قرار است که این معلمان در سال ۷۳ و ۷۴که از دانشسراها فارغ التحصیل شده بودند بایستی سریعاً جذب آموزش و پرورش می شدند چرا که در تعهدی که به صورت محضری فی مابین این فارغ‌التحصیلان و آموزش و پرورش منعقد شده بود شرط تحصیل در دانشسراها با استخدام پس از فارغ التحصیلی بود.

اما آموزش و پرورش نتوانست آنها را پس از فراغت از التحصیل جذب کند و فاصله ۳ تا ۴ ساله بین فارغ التحصیلی و استخدام برای آنها به وجود آمده است حسب چنین فاصله‌ای این فارغ التحصیلان کاملاً بلاتکلیف بودند به گونه‌ای که نه می‌توانستند اقدام به تحصیل کنند چون رسماً مستخدم آموزش و پرورش بودند و نه می‌توانستند به استخدام هیچ نهاد و سازمان دولتی دیگری درآیند چون مشمول پرداخت جریمه نقدی بخاطر تخلف از تعهد محضری می‌شدند در واقع سه یا چهار سال از عمر این فارغ التحصیلان در برزخ استخدام آموزش و پرورش بود.

پس از مشغول به کار شدن، برخی از فارغ التحصیلان به دادخواهی از ظلم صورت گرفته از بابت قصور آموزش و پرورش در سنوات گذشته به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و در نتیجه احکامی بصورت فردی و عمومی از دیوان عدالت اداری مبنی بر احتساب سال‌های فاصله افتاده بین فارغ‌التحصیلی و استخدام دریافت کردند طی این حکم آموزش و پرورش موظف شده به استناد رای شماره ۸ هیات عمومی دیوان عدالت اداری مورخ ۱۶ فروردین ۸۸ فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم را جزو مستخدمین رسمی محسوب کند و به استناد مواد شماره‌های ۱۴،۱۳،۷ شکایت شاکیان را وارد دانسته و آموزش و پرورش را موظف به احتساب ایام بلاتکلیفی و پرداخت حقوق و مزایای قانونی آنها در مدت مذکور نمود.

وزیر وقت آموزش و پرورش ««آقای حاجی بابایی»» هم به حکم صادره از دیوان تمکین کرده و دستور تغییراحکام این نیروها را داد و فاصله یاد شده را به سنوات آنها اضافه کرد.

اکنون این معلمان در حال بازنشستگی هستند و با خبر شده‌اند آموزش و پرورش یک طرفه با تفسیر به رای خود از حکم دیوان حاضر به بازنشسته کردن این نیروها نیست که در اطلاعیه‌ای آن را به این نیروها ابلاغ کرده است.

فارغ از تفسیر آموزش و پرورش در خصوص عدم بازنشستگی این نیروها چند سوال اینجا مطرح است.

مستندات آموزش و پرورش برای ابطال رای عمومی و فردی دیوان عدالت اداری چه بوده است؟
تکلیف فاصله بلاتکلیفی این نیروها با چنین اطلاعیه‌ای چه می‌شود؟
احکام صادره توسط آموزش و پرورش در ۱۰ سال گذشته بر چه مبنایی صورت گرفته آیا وزارت وقت تخلف کرده یا وزارت فعلی در حال تخلف است؟
تکلیف حق بیمه و پرداختی‌های معلمان به خاطر افزایش سنوات چه می‌شود؟چرا که آموزش و پرورش این معلمان را موظف به پرداخت حق بیمه سنوات یاد شده کرده و از حساب آنها کسر کرده است.
چرا آموزش و پرورش اکنون که این نیروها در شرف بازنشستگی هستند یادش افتاده چنین اقدام کند؟
چرا هزینه قصور آموزش و پرورش را این معلمان باید پرداخت کنند هم در زمان استخدام و هم در زمان بازنشستگی. چرا که سه سال قبل از استخدام و سه سال در پایان خدمتشان با این اطلاعیه حق آنها پایمال خواهد شد.

آنچه محتمل است مسئولین آموزش و پرورش به خاطر سوء مدیریت خود و به خاطر تامین کمبود نیروی انسانی در اقدامی با تفسیر به رای از حکم صادره، چنین نارضایتی را فراهم ساخته‌اند تا این معلمان چه در بدو استخدام و چه در زمان بازنشستگی با مشکلات جدی مواجه شوند.

لذا به نظر می رسد ورود قوه قضاییه در این خصوص می‌تواند اجازه تخلف دولت و قصور آموزش و پرورش در این زمینه را بگیرد تا شاید حق ده‌ها هزار معلم در حال بازنشستگی پایمال نشود.

عباس فرجی (فرهنگی و مشاور مدرسه)

چقدر این خبر مفید بود؟ راضی هستید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیاز: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت