ویروس نیپا بدتز از کرونا چیست؟

ویروس نیپا بدتز از کرونا چیست؟

ویروس نیپا بدتز از کونا چیست؟ کرالا، ایالتی در جنوب کشور هند در حال حاضر با دو عفونت ویروسی مختلف مبارزه می کند. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و شیوع فعلی ویروس نیپا در حال افزایش است. اگرچه این ویروس ها از نظر ماهیت مشابه هستند، اما از جهات مختلف به طور کامل متفاوت هستند. […]

ویروس نیپا بدتز از کونا چیست؟

کرالا، ایالتی در جنوب کشور هند در حال حاضر با دو عفونت ویروسی مختلف مبارزه می کند. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و شیوع فعلی ویروس نیپا در حال افزایش است. اگرچه این ویروس ها از نظر ماهیت مشابه هستند، اما از جهات مختلف به طور کامل متفاوت هستند.
تایمز سوفاندیا گزارش داده است که یک پسر ۱۲ ساله در کرالا به ویروس نیپا دچار شده و جان خود را از دست داده است. وزیر بهداشت کرالا وینا جورج، این خبر را تایید کرده و اذعان داشت ۱۱ نفر از افرادی که با قربانیان ویروس نیپا در تماس بودند به این ویروس دچار شده اند.
ویروس نیپا چیست؟
ویروس نیپا نخستین بار در سال ۱۹۹۰ در مالزی مشاهده شد. در هند، این ویروس برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ در سیلیگوری، واقع در بنگال غربی شناسایی شد. در آن زمان ۴۵ نفر در اثر ابتلا به این عفونت ویروسی جان خود را از دست دادند. کرالا مواردی از آلودگی به ویروس نیپا را در سال ۲۰۱۸ نیز به ثبت رساند. دقت داشته باشید میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس ۴۰ تا ۸۰ درصد و دوره کمون آن دو هفته است.ویروس نیپا ویروس مشترکی است بین انسان ها و حیوانات که به راحتی از حیوانات به انسان ها منتقل می شود و همینطور از طریق غذای آلوده و به طور مستقیم بین افراد قابل انتقال می باشد. علت پیدایش این ویروس خفاش های میوه خوار هستند. افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند، مشکلات تنفسی و انسفالیت (التهاب مغز) کشنده خواهند داشت. این ویروس در هوا وجود ندارد و از طریق خفاش ها و خوک ها منتقل می شود. نیپا تنها برای انسان نیست بلکه برای حیوانات هم خطرناک و کشنده است.
علائم رایج آلودگی به ویروس نیپا

ویروس نیپا علائم مشابهی با کویید-۱۹ از خود نشان می دهد. سرفه، سرگیجه، خواب آلودگی، گلودرد، درد عضلانی، خستگی و تورم مغز (انسفالیت) که دچار سفت شدن گردن، سردرد، تشنج، گیجی ذهن، علائم رایج این ویروس هستند. ممکن است افراد به کما بروند و جان خود را از دست بدهند.
درمان نیپا

هنوز هیچ درمان مشخصی برای ویروس نیپا وجود ندارد. در صورت مشاهده علائم فرد باید بلافاصله با پزشک مشورت کند که تشخیص با کمک RT-PCR، مایع مغزی نخاعی، ادرار و آزمایش خون قابل انجام است، سپس بعد از بهبودی آزمایش آنتی بادی انجام می شود.
متاسفانه هنوز درمان مشخصی برای ویروس نیپا وجود ندارد. فردی که این علائم را مشاهده کرد بلافاصله با پزشم مشورت کند و برای تشخیص با کمک RT-PCR، ادرار، مایع مغزی نخاعی و ازمایش خون قابل انجام است. بعد از بهبودی از فرد آزمایش آنتی بادی گرفته می شود.
با مراجعه به پزشک داروهایی برای کنترل علائم ناشی از انسفالیت برای شما تجویز می شود، پس از خوددرمانی پرهیز کنید زیرا ممکن است باعث تشدید وضعیت می شود.
اقدامات احتیاطی

هنوز هیچ واکسنی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد پس برای مقابله، از خوردن میوه هایی که روی زمین افتاده است یا تماس با حیوانات و انسان های آلوده خودداری کنید. در ضمن از خفاش های میوه خوار کاملا فاصله بگیرید و از نزدیک شده به حیوانات ولگرد خودداری کنی

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت