چرا احکام فوق العاده ویژه فرهنگیان بدون سابقه دو برابر معلمان با سابقه است؟

خبر مهم درباره دستمزد کارگران در سال آینده
چرا احکام فوق العاده ویژه فرهنگیان بدون سابقه دو برابر معلمان با سابقه است؟ پس از صدور احکام فوق العاده ویژه فرهنگیان و مشخص شدن میزان افزایش حقوق معلمان در رتبه های مختلف سوالاتی از سوی فرهنگیان مطرح می شود. بر اساس احکام جدید، حقوق نومعلمان ۸۰۰ تا ۹۵۰ هزار تومان افزایش یافته است اما […]

چرا احکام فوق العاده ویژه فرهنگیان بدون سابقه دو برابر معلمان با سابقه است؟

پس از صدور احکام فوق العاده ویژه فرهنگیان و مشخص شدن میزان افزایش حقوق معلمان در رتبه های مختلف سوالاتی از سوی فرهنگیان مطرح می شود. بر اساس احکام جدید، حقوق نومعلمان ۸۰۰ تا ۹۵۰ هزار تومان افزایش یافته است اما هر چه رتبه معلمان و سابقه آنها بالاتر بوده میزان افزایش حقوق آنها کمتر شده است. به طوری که افزایش حقوق معلمان رتبه ۴ و ۵ پایین تر از سایرین و به میزان ۳۱۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. موضوعی که باعث گلایه معلمان با سابقه شده است. در پاسخ به آنها باید گفت: رتبه های ۴ و ۵ تا به امروز بیشترین میزان فوق العاده ویژه را دریافت می کردند. به عنوان مثال معلمان رتبه پنج ۲۰ درصد فوق العاده ویژه دریافت می کردند. حالا بر اساس مجوز سارمان برنامه و بودجه برای افزایش فوق العاده ویژه معلمان بین ۲۱ تا ۲۷ درصد تنها ۷ درصد به میزان فوق العاده ویژه آنها اضافه می شود. اما نومعلمان در گذشته هیچ فوق العاده ویژه ای دریافت نمی کردند یا معلمان رتبه یک بین ۹ تا ۱۰ درصد فوق العاده ویژه دریافت می کردند. بنابراین میزان افزایش حقوق آنها از معلمان با سابقه بیشتر است.

نحوه محاسبه فوق العاده ویژه فرهنگیان تا به امروز
تا به امروز میزان محاسبه فوق العاده ویژه فرهنگیان برای رتبه های مختلف تا به امروز به قرار زیر است. همانطور که مشاهده می کنید بیشترین میزان مربوط به رتبه ۵ است.

درصد فوق العاده ویژه معلمان براساس مقطع:

رتبه(۱):ابتدایی=۱۰درصد ، متوسطه=۹درصد

رتبه(۲):ابتدایی=۱۲درصد ، متوسطه=۱۱درصد

رتبه(۳):ابتدایی=۱۵درصد ، متوسطه=۱۴درصد

رتبه(۴):ابتدایی=۱۸درصد ، متوسطه=۱۷درصد

رتبه(۵): ابتدایی=۲۱درصد ،متوسطه=۲۰درصد

مبالغ بندهای حقوقی موثر:

حق شغل

فوق العاده مدیریت

حق شاغل

فوق العاده ایثارگری

فوق العاده سختی کار

فوق العاده شغل

تفاوت بند (ی)

تفاوت جزء (۱)

بر اساس حکم

تغییر ضریب حقوقی سال ۹۹ (۹۹/۱/۱) باهم جمع کرده و حاصل را در درصد تعیین شده فوق العاده ویژه ضرب می کنیم. مبلغ به دست آمده مبلغ فوق العاده ویژه این پرسنل درسال ۹۹ خواهد بود.

ضریب حقوقی سال ۹۹: ۲۴۳۸ ریال

میزان افزایش حقوق معلمان
صدور احکام فوق العاده ویژه معلمان بر اساس احکام جدید دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ به اتمام رسیده است. در اطلاعیه منتشر شده آمده است: به اطلاع می رساند با پیگیری‌های مقام عالی وزارت و تلاش‌های صورت گرفته در معاونت برنامه ریزی و مرکز نیروی انسانی، نگارش جدید صدور احکام فوق العاده ویژه همکاران آموزشی و فقط مدیران و معاونین مناطق آموزش و پرورش شاغل در اداره (افزایش ۲۱ تا ۲۷ درصد) امروز دوشنبه ۱۸ مردادماه صادر شد.

افزایش فوق العاده ویژه به طور تقریبی بر حسب تومان به قرار زیر است:

بدوخدمت ۸۰۰ تا ۹۵۰ هزار

رتبه ۱ مبلغ ۴۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار

رتبه ۲ مبلغ ۴۰۰ تا ۵۵۰ هزار

رتبه ۳ مبلغ ۳۷۰ تا ۴۵۰ هزار

رتبه ۴ مبلغ ۳۱۰ تا ۵۰۰ هزار

رتبه ۵ مبلغ ۳۲۰ تا ۵۰۰ هزار

احکام جدید فوق العاده ویژه فرهنگیان بر اساس مجوز سازمان برنامه بودجه بین ۲۱ تا ۲۷ درصد میزان افزایش حقوق معلمان به صورت تقریبی مشخص شده است. افزایش ناشی از فوق العاده ویژه معلمان مشمول پرسنل اداری، نیروهای خدماتی و دانشجو معلمان نمی شود. احکام جدید از فروردین ماه ۱۴۰۰ محاسبه خواهد شد. معوقات مربوط به ماه های گذشته نیز همراه با حقوق مرداد ماه واریز خواهد شد. لازم به ذکر است معلمانی که ورودی مهر ماه ۹۶ هستند نیز مشمول فوق العاده ویژه هستند.

جزئیات صدور احکام فوق العاده ویژه فرهنگیان
احکام جدید فوق العاده ویژه فرهنگیان صادر شد. کارگزینی آموزش و پرورش در این باره اطلاعیه ای را در این باره صادر کرده است . در این اطلاعیه آمده است:به استناد مجوز شماره ۲۱۳۳۵۸ مورخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ سازمان برنامه و‌بودجه کشور، احکام افزایش فوق العاده ویژه همکاران ناحیه دو زاهدان با رسته آموزشی و فرهنگی شاغل در مدارس به تاریخ اجرای ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ و براساس نگارش ۱۵۸۹ صادر و معوقات آن با حقوق مرداد ماه پرداخت خواهد شد. فایل احکام جهت بروزرسانی در اتوماسیون اداری تحویل کارشناسی فناوری گردید. این افزایش شامل نیروهای خدماتی یا همکارانی که در پست های خدماتی و اداری و مالی و دانشجومعلمان نمی شود.

چاپ مجدد حکم، توسط کارگزینی به هیچ وجه امکانپذیر نیست، به همین دلیل معلمان باید حضوری به کارگزینی و درخواست چاپ حکم خودداری کنند. درصدهای جدید فوق العاده ویژه معلمان برای رتبه های مقدماتی، یک ، دو، و سه ۲۱ درصد، رتبه چهار، ۲۴ درصد و رتبه پنج ۲۷درصد است. بر اساس مجوزه سازمان برنامه و بودجه فوق العاده ویژه ۲۱ تا ۲۷ درصدی برای فرهنگیان در نظر گرفته شد. بر اساس احکام جدید صادر شده فوق العاده ویژه معلمان حکم نومعلمان ۷۵۰.۰۰۰ تومان افزایش یافته است. آموزش و پرورش اعلام کرده است که معوقات با حقوق مرداد پرداخت می گردد. قرار است احکام جدید از فروردین ماه ۱۴۰۰ محاسبه شود. معوقات مربوط به ماه های گذشته نیز همراه با حقوق مرداد ماه واریز خواهد شد. لازم به ذکر است معلمانی که ورودی مهر ماه ۹۶ هستند مشمول فوق العاده ویژه می شوند.

صحبت های جدید نوبخت درباره احکام جدید فوق العاده ویژه فرهنگیان
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و وبدجه در لایو اینستاگرام خود درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان اعلام کرد: طی جلسه ای که با نمایندگان معلمان داشتیم، قرار شد فوق العاده ویژه معلمان با توجه به ظرفیت های قانونی از ۲۱ درصد تا ۲۷ درصد به تناسب سنوات خدمت معلمان اجرایی شود. ما حتی نامه آن را به وزارت آموزش و پرورش ارسال کردیم. اما اظهار نظری صورت گرفت که اگر پایان دوره ما نبود من حتما آن فرد را توبیخ می کردم. وقتی سازمان برنامه بودجه به آنها ابلاغ می کند که برای پرداخت فوق العاده ویژه ۲۱ تا ۲۷ درصد مجوز دارید و ما همه مبانی قانونی را در نظر گرفته ایم، فردی بیاید و بگوید که ما با کسی مشورت کردم وآنها گفتند که امکان اجرای این تصمیم وجود ندارد. نوبخت ادامه داد: قانون تصریح می کند که هر گونه تغییر و اصلاح مبانی حقوق با مجوز کتبی سازمان برنامه و بودجه قابل اجرا است. وقتی سازمان برنامه و بودجه مجوزی داده است اما گفته شود اجازه دهید برویم از فرد دیگری هم سوال کنم، خطا است. ضمن این که من با عزیزانی از دستگاه نظارتی صحبت کردم و استدلال خود را بیان کردیم . مگر می شود چیزی که قانون نباشد را سازمان برنامه و بودجه به اجرا برساند.
پرداخت فوق العاده ویژه فرهنگیان با حقوق مرداد
ناصر سلیمانزاده رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح و در سقف تعیین شده در مصوبات، از ابتدای امسال محاسبه و با حقوق مرداد پرداخت خواهدشد.با پیگیری مجدانه مقام عالی وزارت و موافقت آقای نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، احکام «فوق العاده ویژه معلمان» در سقف تعیین شده در مصوبات مذکور، اصلاح و مابه التفاوت آن از ابتدای امسال محاسبه و با حقوق مرداد، پرداخت خواهد شد.وی افزود: پیش از این، «فوق العاده ویژه معلمان» تحت عنوان «رتبه بندی» پرداخت می‌شد و از این پس براساس «سنوات خدمت» پرداخت خواهد شد.آقای سلیمانزاده علت تأخیر در اجرای این مصوبه را مغایرت‌های قانونی موجود در مجوز صادرشده از سوی سازمان برنامه و بودجه دانست و افزود: با پیگیری‌های مجدانه‌ای که برای رفع موانع اجرایی این مصوبه در چند روز اخیر از سوی وزیر صورت گرفت، خوشبختانه مغایرت‌ها مرتفع شد و پیگیری‌ها به نتیجه مطلوب رسید.

نامه ضریب جدید فوق العاده ویژه فرهنگیان
در نامه نوبخت به حاجی میرزایی آمده است: در پاسخ به نامه شماره ۲۹۶۲۲ تاریخ ۹/۳/۱۴۰۰ ، بدین وسیله به آگاهی می رساند که درخواست دستگاههای اجرایی و آن وزارتخانه محترم در برخورداری از حداکثر تا پنجاه درصد سقف امتیاز حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر موضوع بند ۱۰ ماده ۴۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، با توجه به مصوبه شماره ۱۳۸۰۹۱ /ت ۵۰۰۰۰ه تاریخ ۱۵/۱۱/۹۳ هیأت وزیران که این سقف را حداکثر تا سی و پنج درصد تعیین کرده است، قانونی و قابل اجرا نیست. لذا در این راستا اعمال فوق العاده ویژه موضوع مصوبه مذکور برای مشمولین طرح طبقه بندی مشاغل معلمان کشور به میزان حداقل ۲۱ درصد و حداکثر ۲۷ درصدی با رعایت مفاد مصوبه یاد شده و ترتیبات مندرج در جزه (۵) بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۳۰۰ کل کشور و سایر قوانین و مقررات ذیربط از ابتدای سال جاری در سقف اعتبارات مصوب بلامانع است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت