کرونا چه بلایی سر دهان می آورد؟

ریزش مو در بیماران کرونایی
کرونا چه بلایی سر دهان می آورد؟ پژوهشگران برزیلی اعلام کردند که حس چشایی از دست رفته یا تغییر یافته، خشکی دهان و زخم در بیماران کووید -۱۹ شایع است و این علائم ممکن است مدت زیادی پس از ناپدید شدن علائم دیگر باقی بمانند. بق بررسی گسترده بیش از ۱۸۰ مطالعه منتشرشده، تقریبا از […]

کرونا چه بلایی سر دهان می آورد؟
پژوهشگران برزیلی اعلام کردند که حس چشایی از دست رفته یا تغییر یافته، خشکی دهان و زخم در بیماران کووید -۱۹ شایع است و این علائم ممکن است مدت زیادی پس از ناپدید شدن علائم دیگر باقی بمانند.

بق بررسی گسترده بیش از ۱۸۰ مطالعه منتشرشده، تقریبا از هر ۱۰ بیمار مبتلا به کووید چهار بیمار اختلال در طعم یا از دست دادن کامل طعم را تجربه می‌کنند اما خشکی دهان بیش از این میزان و ۴۳ درصد گزارش شده است.
تخفیف 15 درصدی برنج ایرانی طارم احمد 1 کیلوگرمی در آلین لند

محققان این مطالعه به بررسی علائم بهداشت دهان و دندان حدود ۶۵ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در سراسر جهان پرداختند و برخی از نتایج قابل پیش‌بینی و شگفت‌انگیز را منتشر کردند.

دکتر ادموند هیولت، سخنگوی انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با مرور این یافته‌ها اظهار کرد: در مورد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به‌طور خاص، پیام مهم این است که عادات بهداشت دهان و دندان سالم را در طول بیماری حفظ کنند البته اگر قادر به انجام این کار هستند. خشکی دهان، خطر پوسیدگی دندان را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد، بنابراین مسواک زدن دوبار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید، نخ دندان کشیدن یکبار در روز، محدود کردن میان وعده‌ها و پرهیز از غذاها و نوشیدنی‌های شیرین بهترین راه برای حفظ سلامت دهان و دندان طی بیماری است.
تخفیف 15 درصدی برنج ایرانی طارم احمد 1 کیلوگرمی در آلین لند

تخفیف 15 درصدی برنج ایرانی طارم احمد 1 کیلوگرمی در آلین لند

در حال حاضر، اکثر افراد می‌دانند که از دست دادن حس بویایی و چشایی از علائم اصلی عفونت با ویروس سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲ ) است اما نتایج تحقیق گروهی به رهبری محقق دانشگاه برازیلیا برزیل برخی از این تغییرات را مشخص کرد.

بر اساس نتایج این مطالعه در افراد مبتلا به کووید، حس چشایی کاهش می‌یابد و در واقع به هیپوگوسیا (hypogueusia) مبتلا می‌شوند، یا حس چشایی دچار اختلال شده و در آن همه چیز مزه شیرین، ترش، تلخ یا فلزی دارد (دیسگوزیا) یا کلا طعم و مزه از بین می‌رود که به آن آگوسیا (ageusia) گفته می‌شود.

به دلایلی که هنوز نامشخص است، محققان دریافتند که به نظر می‌رسد این عوارض در بیماران اروپایی کووید شایع‌تر بوده و حدود نیمی از آنان را تحت تاثیر قرار داده است همچنین یک سوم بیماران مبتلا به کووید در آمریکا و یک چهارم بیماران آمریکای لاتین همین مورد را بیان کردند. برخی از بیماران مبتلا به کووید نیز ضایعاتی را روی یا زیر زبان خود یا در امتداد لثه‌ها و کناره‌های دهان گزارش کردند.

هیولت تاکید کرد: این عوارض منحصر به کووید نیست و برای همه اتفاق نمی‌افتد.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت