اخباراستخداماخبارفرهنگیانپربازدید امور اداری

ابلاغ شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌وپرورش  

چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌وپرورش

توسط وزیر آموزش‌وپرورش ابلاغ شد؛
توسط وزیر آموزش‌وپرورش ابلاغ شد؛
وزیر آموزش‌وپرورش چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌وپرورش را ابلاغ کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش،‌ سید محمد بطحایی چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌وپرورش را ابلاغ کرد. در این ابلاغ تصریح‌شده است که جلب مشارکت فرهنگیان در تصمیم‌گیری‌های کلان از اهداف بسیار مهمی است که وزارت آموزش‌و‌پرورش آن را در برنامه‌های پیشنهادی خود برای مسیر تحول، ضروری و بی‌بدیل می‌داند و بر این باور است که پیشرفت و اعتلای تعلیم و تربیت با همراهی منابع انسانی محقق می‌شود.

متن کامل این ابلاغ به شرح زیر است:

چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌وپرورش

 شورای عالی آموزش‌وپرورش رکن بالادستی در سیاست‌گذاری وزارت آموزش‌وپرورش است که ریاست آن را رئیس‌جمهور بر عهده دارد.

همچنین جلب مشارکت فرهنگیان در تصمیم‌گیری‌های کلان از اهداف بسیار مهمی است که وزارت آموزش‌و‌پرورش آن را در برنامه‌های پیشنهادی خود برای مسیر تحول، ضروری و بی‌بدیل می‌داند و بر این باور است که پیشرفت و اعتلای تعلیم و تربیت با همراهی منابع انسانی محقق می‌شود؛ در این راستا برنامه برگزاری انتخابات برای معرفی سه نفر صاحب‌نظر از فرهنگیان شاغل از هر یک از دوره‌های تحصیلی به جمع اعضای رسمی و پیوسته شورای عالی آموزش‌وپرورش ازجمله اقداماتی است که می‌تواند حضور مؤثر معلمان و مدیران مدارس را در بالاترین سطح مدیریت آموزش‌وپرورش رقم زند و نویدبخش آثار و نتایج تعلیم و تربیتی پویا و اثربخش باشد. انتظار می‌رود خانواده بزرگ فرهنگیان در این رفتار اجتماعی – فرهنگی سهیم شوند و با آگاهی از توان، دانش و مهارت‌های خود در هریک از موقعیت‌های این انتخابات، نقش تأثیرگذار خود را به بهترین وجه ایفاء نمایند. ضمن دعوت فرهنگیان محترم به مشارکت تام به‌منظور تقویت گفتمان در این انتخابات، بر اجرای موارد زیر تأکید می‌شود:

۱-           بند ۱۴از ماده ۹لایحه قانونی تشکیل شورای عالی آموزش‌وپرورش در خصوص اعضای شورای عالی آموزش‌وپرورش عنوان می‌دارد: “سه نفر صاحب‌نظر از نمایندگان معلمان با مدیران مدارس از هر یک از دوره‌های تحصیلی به انتخاب شورای معاونان وزارت آموزش‌وپرورش (حداقل یک نفر از آنان از بین زنان انتخاب شود).”

در راستای برنامه‌های تحولی وزارتخانه و حسب مصوبه جلسه شانزدهم شورای معاونان در تاریخ ۱۹/۰۸/۱۳۹۷ مقرر گردید ۳ صاحب‌نظر عضو شورای عالی آموزش‌وپرورش بر اساس رأی مستقیم فرهنگیان برگزیده و به شورای معاونان معرفی تا پس از تأیید به عضویت شورای عالی آموزش‌وپرورش درآیند.

۲-           ابلاغ سه منتخب جهت عضویت در شورای عالی آموزش‌وپرورش توسط رئیس‌جمهور محترم صادر می‌گردد.

۳-           لازم است منتخبین محترم که به عضویت شورای عالی درآمده‌اند در جلسات این شورا که حداقل یک‌بار در ماه در تهران برگزار می‌گردد شرکت نمایند. ایاب و ذهاب منتخبین جهت حضور در جلسات شورا بر عهده آموزش‌وپرورش است.

۴-           از بین سه منتخب کشوری الزاماً حداقل یک نفر از میان همکاران خانم باشد؛ بر این اساس انتظار می‌رود مشارکت زنان فرهنگی در این برنامه فرهنگی – اجتماعی گسترده‌تر از پیش خواهد بود.

۵-           قوانین و مقررات انتخابات در شیوه‌نامه ذکرشده است و حین انتخابات به آن استناد می‌شود.

۶-           برای نظارت، کنترل، هماهنگی و اجرای انتخابات، ستادی با عنوان « ستاد راهبری انتخابات» با مسئولیت مشاور وزیر در ستاد مرکزی وزارت برقرارشده است.

۷-           ستاد راهبری انتخابات از کمیته‌های زیر تشکیل‌شده است:

الف – کمیته اجرایی و پشتیبانی، ب- کمیته نظارت، پ- کمیته قوانین و مقررات، ت- کمیته پاسخگویی به شکایات، ث- کمیته رسانه، ج-کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات.

 نماینده هر کمیته در ستاد مستقر است.

۸-           برای کلیه اعضای ستاد راهبری، شرح وظایف مشخص و ابلاغ صادرشده است.

۹-           متناظر با ستاد راهبری انتخابات، ستادی در مختصات کوچک‌تر در استان‌ها و مناطق آموزشی کشور تحت مدیریت مدیرکل آموزش‌وپرورش استان‌ها و رؤسای آموزش‌وپرورش مناطق کشور تشکیل می‌شود تا پاسخگوی ابهامات احتمالی باشد.

۱۰-          این انتخابات در دو مرحله برگزار می‌گردد؛ مرحله اول به‌صورت استانی و به روش کاملاً الکترونیکی برگزار می‌گردد؛ برای اجرای مرحله اول سامانه‌ای طراحی‌شده است که داوطلبان برای نامزدی انتخابات در آن ثبت‌نام می‌کنند و با دریافت تأییدیه می‌توانند برنامه‌های خود را به جامعه فرهنگیان معرفی نمایند.

۱۱-          مرحله دوم برگزاری انتخابات، کشوری است که در این مرحله راه‌یافتگان مرحله استانی در محلی که ستاد راهبری انتخابات تعیین می‌کند، گرد هم می‌آیند و به‌صورت حضوری با معرفی برنامه‌های خود باهم رقابت می‌کنند و درنتیجه از میان آن‌ها سه نفر که حائز بیشترین آراء باشد، انتخاب می‌شوند.

۱۲-          برای همه استان‌های کشور با توجه به جمعیت آماری فرهنگیان آن استان، سهمیه در نظر گرفته‌شده است.

۱۳-          در تمام مراحل برگزاری انتخابات، کمیته نظارت، مسئولیت حفظ و تضمین امنیت برگزاری انتخابات را به عهده دارد.

۱۴-          تمامی فرهنگیان شاغل رسمی و پیمانی، دانشجو معلمان و بازنشستگان در آموزش‌وپرورش مناطق و شهرستان‌ها و استان‌ها، می‌توانند به‌عنوان رأی‌دهنده در انتخابات شرکت نمایند.

۱۵-          کلیه داوطلبانی که به‌عنوان نامزد در سامانه ثبت‌نام می‌کنند باید حائز شرایط زیر باشند؛ که در سامانه نیز به آن استناد شده است: وضعیت استخدام رسمی، حداقل مدرک فوق‌لیسانس، حداقل ۱۲و حداکثر ۳۱سال سابقه کار و موفقیت‌های علمی که متعاقباً جزئیات آن ذکر خواهد شد.

۱۶-          در هیچ شرایطی داوطلبان انتخابات نباید از تبلیغات محیطی استفاده نمایند؛ اما برای تبلیغات در فضای مجازی با رعایت قواعد انتخاباتی، پروتکل‌های وب محور و مقررات موجود منعی ندارد.

۱۷-          منتخبین مرحله اول انتخابات (مرحله استانی یا به عبارتی راه‌یافتگان به مرحله کشوری) برای احراز صلاحیت خود باید از مراجع ذیصلاح که متعاقباً مجاری ذی‌ربط معرفی خواهند شد؛ تأییدیه دریافت نمایند. این موضوع در میثاق نامه‌ای که در سامانه و هم به‌صورت حضوری در اجرای مرحله کشوری متعهد می‌شوند، تأکید و تصریح‌شده است.

۱۸-          انتخاب شوندگان می‌توانند از طریق سامانه انتخابات و در زمان مقرر محورهای تبلیغاتی خود را در معرض مشاهده رأی‌دهندگان قرار دهند.

جزوه کتاب سوالات استخدام آموزش وپرورش
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید