احتمال بالارفتن سن بازنشستگی

احتمال بالارفتن سن بازنشستگی

بازنشستگی
حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس اقتصادی: عمده منابع صندوق‌های بازنشستگی توسط دولت تامین می‌شود و بیمه‌گذاران نسبت ۴ به یک در سازمان تامین اجتماعی دارند؛ یعنی ۴ نفر و نیم بیمه پرداخت می‌کنند و ۱ نفر خدمات دریافت می‌کند درصورتی که در اوایل انقلاب این نسبت حدود ۱۳ یا ۱۴ نفر به یک بود. اینکه برای حل […]

حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس اقتصادی:
عمده منابع صندوق‌های بازنشستگی توسط دولت تامین می‌شود و بیمه‌گذاران نسبت ۴ به یک در سازمان تامین اجتماعی دارند؛ یعنی ۴ نفر و نیم بیمه پرداخت می‌کنند و ۱ نفر خدمات دریافت می‌کند درصورتی که در اوایل انقلاب این نسبت حدود ۱۳ یا ۱۴ نفر به یک بود.
اینکه برای حل بحران های صندوق‌های بازنشستگی سریعا به دنیال تغییرات سن باشیم شتابزدگی است، اولین اقدام برای بهبود شرایط مدیریت هزینه در آنها است. چابک سازی و بازنگری در نظام اداری و بوروکراسی این سازمان‌ها می‌تواند اولین راه حل این مسئله باشد.
دومین راه حل، استفاده از تکنولوژی‌های نوین در اداره این سازمان‌ها است.
سومین موضوع جلوگیری از حضور افراد غیر متخصص و سیاسی در این.صندوق‌هاست، درحال حاضر افراد سیاسی که در حوزه های دیگر پست خود را از دست داده اند خیلی راحت به این صندوق ها انتقال پیدا می‌کنند؛ برای مثال رئیس صندوق بازنشستگی لشکری و کشوری که سابقه فعالیت در آموزش پرورش را داشت.
کارهایی که تعهد آور است به این صندوق‌ها نباید واگذار شوند، دولت و مجلس ممکن است تصمیم بگیرند که شغل یک گروه جمعیتی خاص را سخت و زیان آور تلقی کنند یا برای آنها بازنشستگی‌های پیش از موعد در نظر بگیرد.
دولت برنامه ادغام این صندوق‌ها را مطرح کرده، ادغام اگر به صورت اصولی باشد ممکن است گزینه ای مفید باشد.
برای از بین بردن ناپایداری در منابع صندوق‌های بازنشستگی می‌توانیم لایه‌های سطح دوم و سوم را برای بیمه‌های اجتماعی و تامین اجتماعی در نظر بگیریم که منابع بیشتری به سمت این صندوق‌ها جذب شود.

چقدر این خبر مفید بود؟ راضی هستید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد امتیاز: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت