این افراد امسال سهام عدالت می گیرند

این افراد امسال سهام عدالت می گیرند

از تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان چه خبر؟
این افراد امسال سهام عدالت می گیرند کارگزین خبر – پورابراهیمی گفت: حدود ۲۰ میلیون نفر در کشور سهام عدالت ندارند که توافقات اولیه انجام شده است و افرادمشمول، طی امسال سهام عدالت را دریافت می‌کنند محمدرضا پورابراهیمی در دیدار با پرسنل بیمارستان فاطمه الزهرا (س) با اشاره به تحلیل شاخص های عملکرد هشت ساله […]

این افراد امسال سهام عدالت می گیرند

کارگزین خبر – پورابراهیمی گفت: حدود ۲۰ میلیون نفر در کشور سهام عدالت ندارند که توافقات اولیه انجام شده است و افرادمشمول، طی امسال سهام عدالت را دریافت می‌کنند

محمدرضا پورابراهیمی در دیدار با پرسنل بیمارستان فاطمه الزهرا (س) با اشاره به تحلیل شاخص های عملکرد هشت ساله دولت یازدهم و دوازدهم اظهار کرد: برخی افراد مسائل بیرونی را عامل اصلی وضعیت اقتصادی کشور می دانند و می گویند وقتی تحریم هستیم وضعیت این است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اکنون مشکل، تامین ارز برای واردات است و باید اولویت بندی کرد و به دلیل محدودیت منابع ارزی، اولویت تخصیص منابع ارزی به خودرو از سال ۹۷ حذف شد زیرا در سه سال اخیر برای اولین بار در تاریخ کشور چه قبل و بعد از انقلاب، تراز تجاری کشور منفی شد.

وی ادامه داد: بله تحریم های دولت امریکا و اروپایی ها که در دوره ترامپ به شدت افزایش یافت و اوج آن در سال های ۹۶ و ۹۷ موجب این اتفاقات شده و به اعتقاد بنده عوامل تحریم بر اقتصاد ایران اثرگذار است اما هنر ما در مدیریت اقتصاد کشور این است رویکرد تحریم را که تهدید اقتصاد است را به یک فرصت تبدیل کنیم و این امکان پذیر است.

دکتر پورابراهیمی تصریح کرد: شهید سلیمانی سال ها در عرصه جهاد حضور داشت چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از آن و در سال های اخیر که تغییرات منطقه ای ایجاد کرد و با اراده، تفکر موجود علیه شیعه را به فرصت به نفع نظام اسلامی تبدیل کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: اگر در تحریم برخلاف اینکه باید مدیریت کنیم، ضریب فزاینده به آن بدهیم اوج بی هنری است و برخی تصمیمات حوزه اقتصادی دولت قبل ضریب فزاینده دادن به اثر تحریمی ناشی از عملیات دشمن بود.

وی اظهار کرد: نرخ رشد اقتصادی در طول هشت سال دولت های یازدهم و دوازدهم تقریبا صفر است در حالی که هدفگذاری هشت درصد بوده و شاخص فقر مطلق در کشور در آغاز دولت آقای روحانی ۲۵ درصد و در پایان دولت براساس گزارش رسمی کمیسیون اقتصادی قرائت شده در صحن مجلس که چند ماه روی آن کار شده، به ۳۳ درصد رسیده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه آیا ما در مقابل تحریم اقتصادی دشمن دست بسته هستیم؟ افزود: چرا تحریم در حوزه صنایع دفاعی اثر نگذاشته و امروز قدرت نظامی اول منطقه هستیم و دشمن این را می گوید پس مشخص است اشکال جای دیگر است.

وی با اشاره به اینکه نگاه راهبردی در دولت قبل این بود مشکلات اقتصادی در پرتو نگاه خارجی حل می شود و مشکلات اقتصادی مردم به مذاکرات گره زده شد، گفت: ما مخالف مذاکره نیستیم و تاکید داریم حقوق ملت ما باید احصا شود و اخیرا نیز یادآوری کردیم اکنون هم نباید ذره ای از منافع کشور کوتاه بیاییم اما اینکه همه مسائل کشور را در سبد مذاکره بگذاریم بزرگ ترین خطا و جفا به نظام جمهوری اسلامی است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: معیار مجلس بستگی به عملکرد دولت به ویژه در حوزه اقتصادی است و اگر وزرا خوب کار کنند، حمایت می کنیم و عملکرد ضعیف را ابتدا تذکر داده و اگر تصمیم گیری نشود خودمان در مجلس تصمیم گیری می کنیم.

وی تصریح کرد: شرایط کشور در نیمه دوم سال گذشته به تدریج رو به بهبود رفت و نرخ رشد صادرات حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و درآمدهای نفتی وضعیت خوب دارد و باید زمان بگذرد تا شاخص ها وضعیت بهتری بگیرد.

پورابراهیمی بیان کرد: بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نرخ رشد سه درصدی در اقتصاد ایران برای امسال پیش بینی کرده و این علامت حرکت خوب در اقتصاد است اما تا وضعیت مطلوب خیلی فاصله داریم.؛ باید هنر ما این باشد که سرعت را افزایش داده و تاب آوری نظام در مقابل دسیسه های دشمن افزایش یابد اما در مجموع مسیر حرکت آینده اقتصاد را مثبت ارزیابی می کنیم.

وی درباره مذاکرات وین عنوان کرد: اکنون آخرین مراحل برای تضامین و ایفای تعهدات اقتصادی طرف مقابل در حال انجام است که البته جنگ روسیه و اوکراین بی تاثیر نبود و وقفه ای ایجاد کرد و پیش بینی این است طی هفته های آینده متن تضامین نهایی به سرانجام برسد و طی یکی دو ماه آیند خبرهایی در برجام، به جهت انجام و توافق بین جمهوری اسلامی و طرف های مقابل اعلام شود.

پورابراهیمی درباره واردات خودرو گفت: در بحث خودرو و برخی اقلام دیگر مخالفتی با واردات نداریم؛ البته معتقدیم شاید واردات خودرو به معنای واقعی نتواند رقابت ایجاد کند اما در فضای کلان تعدیل تقاضا و تقویت زمینه شرایط رقابتی درست است.

وی ادامه داد: اکنون مشکل، تامین ارز برای واردات است و باید اولویت بندی کرد و به دلیل محدودیت منابع ارزی، اولویت تخصیص منابع ارزی به خودرو از سال ۹۷ حذف شد زیرا در سه سال اخیر برای اولین بار در تاریخ کشور چه قبل و بعد از انقلاب، تراز تجاری کشور منفی شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: پیش بینی بنده این است امسال تراز تجاری مثبت می شود و با روند بهبود وضعیت، احتمال تخصیص سهمیه منابع برای واردات خودرو عملی شود لذا مشکل خودرو مسائل داخلی نیست، مشکل آن منابع ارزی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره مسکن ملی اظهار داشت: در بحث مسکن ملی پیشنهاد ما این است دوره بازپرداخت اقساط طولانی تر شود و برای این امر راهکارهایی در نظر گرفته ایم و ودولت ورود کرده و ساختار تامین مالی در نظر گرفته است.

پورابراهیمی درباره طرح صیانت از فضای مجازی تصریح کرد: این طرح در کمیسیون تخصصی جمع بندی شده و قرار است گزارش آن قرائت شود که ابهامات و نکاتی مطرح شده و در حال بررسی است و احتمال دارد تعدیلاتی در کمیسیون مربوطه اتفاق افتد و بعد ارجاع شود و یا نه.

وی اضافه کرد: در مجموع به جهت اینکه نگران فضای مجازی در جامعه هستیم و با توجه به آسیب ها، موضوعات فرهنگی و عقیدتی و دینی حتما باید در این حوزه تصمیماتی بگیریم تا آثارمنفی به حداقل برسد و در کنار آن نباید ظرفیت فعالیت های اقتصادی را بگیریم و تفکیک این دو حوزه ضروری است.

پورابراهیمی بیان کرد: مخالفیم که امکان ظرفیت اقتصادی را از کشور بگیریم و در کنار آن حتما باید برای فضای فرهنگی، نگاه اعتقادی و دینی تصمیم گیری شود و جمع این دو امکانپذیر است و خیلی از کشورها اعمال می کنند و برای آن قاعده دارند اما در مجموع جمع بندی طرح صیانت هنوز از مجلس به شورای نگهبان نرفته است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه درباره جاماندگان سهام عدالت گفت: برآورد این است حدود ۲۰ میلیون نفر در کشور سهام عدالت ندارند که در کمیسیون اقتصادی طرح را تصویب کردیم و براین اساس کسانی که مشمول باشند، سهام عدالت دریافت کنند.

وی افزود: بنده به رییس جمهور نامه دادم و توافقات اولیه انجام و در بودجه امسال تصویب شد و دولت کلیات را پذیرفته و دولت باید آیین نامه اجرایی بنویسد و سامانه ثبت نامی ایجاد شود تا همه اقشار واجد شرایط ثبت نام نمایند و فکر می کنم تا اردیبهشت ماه بانک اطلاعاتی موردنیاز را کامل کنیم و حتما بخش عمده ای امسال واگذاری انجام خواهد شد.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت