پربازدید امور اداری

خبر عالی بارش برف در راه است

به گزارش کارگزین خبر
درک الگوی ابرها در آب‌وهوای در حال تغییر، برای پیش‌بینی دقیق تأثیر آنها بر جامعه و طبیعت ضروری است، به همین دلیل دانشمندان موسسه علم و فناوری اتریش و مؤسسه هواشناسی مکس پلانک تحقیقی در این زمینه انجام دادند.

محققان از یک مدل آب‌وهوای جهانی با وضوح بالا برای درک چگونگی تأثیر خوشه‌بندی ابرها و طوفان‌ها بر شدت بارندگی در مناطق استوایی استفاده کردند که نشان می‌دهد که با افزایش دما، شدت رویدادهای بارش شدید افزایش می‌یابد.

بارش شدید باران یکی از مخرب‌ترین بلایای طبیعی است که به قیمت جان انسان‌ها تمام شده و میلیاردها خسارت به بار آورده است. فراوانی آنها در سال‌های گذشته به‌دلیل گرم شدن آب‌وهوا افزایش یافته است.

چندین دهه است، دانشمندان از مدل‌های رایانه‌ای آب‌وهوای زمین برای درک بهتر مکانیسم‌های پشت این رویدادها و پیش‌بینی رویه‌های آینده استفاده می‌کنند.

در این تحقیق جدید، گروهی از محققان موسسه علم و فناوری اتریش و مؤسسه هواشناسی مکس پلانک به رهبری دانشجوی دوره پسادکتری جیاوی بائو از یک مدل جدید آب‌وهوایی پیشرفته برای مطالعه چگونگی تأثیر خوشه‌بندی ابرها و طوفان بر رویدادهای شدید بارندگی – به‌ویژه در مناطق استوایی – با جزئیات بیشتری نسبت به قبل استفاده کرد.

بائو که این پروژه را در ابتدا آغاز کرد، توضیح داد: این مدل جدید با وضوح بسیار بهتر نشان داد که با آب‌وهوای گرمتر، وقایع بارندگی شدید در مناطق استوایی به‌دلیل خوشه‌بندی ابرها، نسبت به آنچه در نظریه انتظار می‌رفت، با شدت بیشتری افزایش می‌یابد.

ما می‌توانیم ببینیم که وقتی ابرها بیشتر خوشه‌ای هستند، برای مدت طولانی‌تری باران می‌بارد، بنابراین مقدار کل بارندگی افزایش می‌یابد، همچنین دریافتیم که باران شدیدتر در مناطق پربارش به ازای گسترش مناطق خشک اتفاق می‌افتد که تغییر بیشتر به الگوهای آب‌وهوایی شدید است. این امر به‌دلیل خوشه‌بندی ابرها و طوفان‌ها در کنار هم است که اکنون می‌توانیم آن را با این مدل آب‌وهوایی جدید شبیه‌سازی کنیم.

این مدل جدید که برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ ارائه شد، آب‌وهوا را با وضوح بسیار بالاتری نسبت به مدل‌های قبلی شبیه‌سازی می‌کند. مدل‌های قبلی نمی‌توانستند ابرها و طوفان‌ها را با جزئیات زیاد در نظر بگیرند، بنابراین بسیاری از دینامیک‌های پیچیده حرکت هوا که ابرها را ایجاد و آنها را برای تشکیل طوفان‌های شدیدتر جمع می‌کنند، از دست می‌دادند.

در حالی که این مدل کل جهان را به یکباره شبیه‌سازی می‌کند، دانشمندان تجزیه و تحلیل خود را روی مناطق استوایی اطراف خط استوا متمرکز کردند. آنان این کار را به‌دلیل اینکه تشکیل ابر و طوفان در آنجا متفاوت از سایر عرض‌های جغرافیایی عمل می‌کند، انجام دادند.

کارولین مولر، استادیار موسسه علم و فناوری اتریش، اظهار کرد: مدل‌های قبلی به تاثیر خوشه‌بندی ابرها بر شدت بارش اشاره کرده‌اند اما نمی‌توانستند داده‌های لازم را ارائه دهند. با همکاری همکاران ما بیورن استیونز و لوکاس کلافت از موسسه هواشناسی مکس پلانک، یافته‌های ما به شواهد فزاینده‌ای اضافه می‌کند که نشان می‌دهد تشکیل ابر در مقیاس کوچکتر تأثیر مهمی بر پیامدهای تغییرات آب‌وهوایی دارد

چقدر این خبر مفید بود؟ راضی هستید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد امتیاز: ۱

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

جزوه کتاب سوالات استخدام آموزش وپرورش
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید