دامنه نوسان بورس به مثبت ۶ و منفی ۲ درصد تغییر کرد

دامنه نوسان بورس به مثبت ۶ و منفی ۲ درصد تغییر کرد

دامنه نوسان بورس به مثبت ۶ و منفی ۲ درصد تغییر کرد دامنه نوسان به مثبت ۶ و منفی ۲ درصد تغییر کرد/ توافق با سه بانک برای اعطای کارت اعتباری سهام عدالت/ کالاهای بورسی نباید شامل قیمت‌گذاری باشند ییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: دامنه نوسان مثبت و منفی پنج بود که […]

دامنه نوسان بورس به مثبت ۶ و منفی ۲ درصد تغییر کرد

محمد علی دهقان دهنوی

دامنه نوسان به مثبت ۶ و منفی ۲ درصد تغییر کرد/ توافق با سه بانک برای اعطای کارت اعتباری سهام عدالت/ کالاهای بورسی نباید شامل قیمت‌گذاری باشند

ییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: دامنه نوسان مثبت و منفی پنج بود که با تصمیم گیری امروز به مثبت شش و منفی دو رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمد علی دهقان دهنوی در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین مصوبات شورای عالی بورس اظهار داشت: شورای عالی بورس ۴ مصوبه مهم داشت که مهمترین آن تغییر دامنه نوسان بود.

وی ادامه داد: متغیرهای اقتصادی تلاطم هایی داشتند که بازارها را تحت تاثیر قرار دادند بنابراین با توجه به نااطمینانی‌هایی که در بازار ایجاد شد با تصمیماتی که شورای عالی گرفت فرصت تحلیل را به سهامداران و مردم دادیم.

دهقان دهنوی با تاکید بر تغییر دامنه نوسان اظهار داشت: دامنه نوسان مثبت و منفی پنج بود که با تصمیم گیری امروز به مثبت شش و منفی دو رسید.

رییس سازمان بورس افزود: تصمیم دیگری که امروز در جلسه شورای عالی گرفتیم این بود که تغییرات حجم مبنا در اختیار سازمان قرار گیرد که انتشار اوراق تبعی را الزام می‌کند.

دهقان دهنوی افزود: همچنین تصمیم دیگر شورای عالی این بود که اعتبار خرید کارگزاری‌ها تا ۶۰ درصد افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به زمان اجرای این مصوبات اظهار داشت: طبق روال معمول مصوبات شورا پس از ۷۲ ساعت اجرایی می‌شود از آنجایی که چهارشنبه تعطیل است مصوبات از صبح شنبه به اجرا خواهد رسید.

دهقان دهنوی گفت: این مصوبات به فضای کلی بازار سرمایه و متغیرها کمک می‌کند تا شرایط بهتری حاکم شود.

رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه کالاهایی که وارد بورس کالا می‌شوند شامل قیمت‌گذاری نباید باشند تاکید کرد: براساس ماده ۱۸ توسعه ابزارها، کالاهایی که در بورس عرضه می‌شوند نباید مشمول قیمت گذاری باشند. که در حال مذاکره با نهادهای مسوول هستیم تا این مشکل برطرف شود.

وی ادامه داد: موضوعاتی دیگر از جمله افزایش حامل‌های انرژی و تغییر نرخ خوراک پتروپالایشی‌ها در حال بررسی و پیگیری هستند و با توجه به شرایط بازار سرمایه نسبت به این موضوعات تصمیم می گیریم.

دهقان دهنوی با اشاره به پیش بینی‌های منتشر شده از بازار سرمایه در فضای مجازی گفت: رصد بازار وظیفه ماست و همواره این اقدام را انجام می‌دهیم و به دنبال ارتقای سیستم‌های نظارتی هستیم. اما همیشه این پیش بینی‌ها وجود دارد. موضوع مهم تغییر دامنه نوسان است که طبق تصمیم شورای عالی بورس، دامنه نوسان در بخش پایین را کوچک و کمتر در نظر گرفتیم تا مردم فرصت تحلیل و تصمیم برای دارایی خود داشته باشند .

رییس سازمان بورس ادامه داد: با سه بانک توافقاتی داشتیم تا کارت اعتباری سهام عدالت هرچه زودتر به اجرا برسد و سهامداران بتوانند از این کارت اعتباری استفاده کنند.

دهقان دهنوی همچنین با اشاره به بحث متخلفان در بازار سرمایه گفت: نظارت بر افراد در بازار سرمایه وظیفه سازمان است که این وظیفه به طور مستمر در حال انجام است اما نمی‌خواهیم هیاهو ایجاد کنیم و نباید با رسانه‌ای کردن این موضوعات به آرامش بازار سرمایه صدمه بزنیم.

رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه برخوردها نظامند می‌شوند گفت: پرونده‌های زیادی وجود دارد که برخی از این پرونده در خود سازمان حل می‌شوند که این پرونده‌ها معمولا با تذکر قابل حل شدن هستند اما برخی از پرونده‌ها هم وارد فرآیند قضایی خواهند شد.

دهقان دهنوی همچنین درباره ایجاد کانون سهامداران خرد تاکید کرد: معتقدم که سهامداران خرد باید تریبون رسمی داشته باشند تا مطالبات خود را از آن طریق دنبال کنند و ایجاد این کانون در برنامه‌های من وجود دارد و کارهای اولیه آن را انجام داده‌ایم، قطعا در این دوره برای تشکیل کانون سهامداران خرد اقدام می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه توسعه نهادهای مالی از دیگر محورهای من در بازار سرمایه است گفت: توسعه بازار نیازمند نهادی مالی است که این نهادها به نوعی مانند بازار عمل کنند و این موضوع را با توسعه نهادهای مالی اعم از سبدگردان‌ها ، کارگزاری‌ها و… دنبال می‌کنیم.

وی افزود: شرایط را آماده می‌کنیم تا نهادهای مالی از نظر تعداد و تنوع افزایش یابند.

رییس سازمان بورس در باره افزایش عرضه‌های اولیه گفت: بحث اصلی افزایش سرمایه گذاری ورود شرکت‌های جدید هستند که این برنامه را با قدرت بیشتری پیش می‌بریم اما تمام تصمیمات باید با شرایط بازار دنبال شود و بازار باید کشش آن را داشته باشد.

چقدر این خبر مفید بود؟ راضی هستید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیاز: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

آیا از مطلب بالا راضی هستید؟

نظرات + سوالات خودتان را ارسال کنید

پشتیبانی سایت